Въпроси и отговори, част 2: Съветниците на EURES отговарят на въпроси от търсещите работа - Европейски съюз
Направо към основното съдържание
EURES (EURopean Employment Services)
  • Новинарска статия
  • 13 Mарт 2025 г.
  • Европейски орган по труда, Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“
  • Време за четене 1 мин

Въпроси и отговори, част 2: Съветниците на EURES отговарят на въпроси от търсещите работа

Търсещите работа зададоха на съветниците на EURES най-различни интересни въпроси по време на неотдавнашен Европейски (онлайн) ден на труда. Ето някои от често срещани въпроси и получените отговори. 

Q&A: EURES Advisers answer questions from jobseekers
(От ляво надясно) Съветниците на EURES Симоне Дьонер, Ян Фльогел и Лара Фелер отговарят на въпросите на търсещите работа

Имате ли въпрос, който бихте искали да зададете на съветник на EURES? Ето някои от въпросите, които търсещите работа зададоха по време на Днес е мечта, а утре — реалност — първият (онлайн) Европейски ден на труда, в който взеха участие съветници от всичките 31 държави от мрежата EURES. Вижте по-долу как съветниците на EURES отговориха на тези въпроси. 

В. Говоря само английски език. Мога ли да работя в ЕС само с английски език? 

Отговор: Ян Фльогел (EURES Дания): Да, разбира се — английският е един от най-използваните езици в ЕС, — но зависи от ситуацията. Ако ще работите в голяма международна компания, в която работният език е английски, тогава не е проблем. На работното място, сред колегите си, можете да общувате с английски език. 

Но да кажем, че се преместите със семейството си, децата ходят на училище и трябва да отидете до супермаркета, за да напазарувате. Тогава е чудесна идея да научите местния език. За щастие, в много държави има такива възможности, както можете и предварително да започнете да учите новия език.

В. Интересувам се да работя през границата. Можете ли да ме посъветвате по този въпрос?

Отговор: Ян Фльогел (EURES Дания): Нямаме специфична трансгранична организация, но в южната част на Дания много хора в Дания и работят в Германия, и обратно — и много хора от Швеция идват да работят в Копенхаген. Има и примери за трансгранични региони в различни части на Европа.

Мисля, че търсещите работа лица трябва да разгледат портала EURES. Те се нуждаят и от специализиран съветник на EURES [чрез чата на съветниците на EURES], който може да им разкаже за трудовите договори, данъчните и здравните системи в различните държави. Като гражданин на ЕС можете да вземете Европейската здравноосигурителна карта с вас от една държава в друга и може да има някои специфични разпоредби в областта на данъчното облагане и здравеопазването. 

Отговор: Симоне Дьонер (EURES Германия): Има много трансгранични региони. Около 2 милиона души пресичат границата, за да ходят на работа, така че това винаги е важна тема. Съветниците на EURES работят заедно в много трансгранични региони, като дори провеждат свои трансгранични дейности. Те организират дни, в които можете да се регистрирате и да се срещнете със съветници на EURES от различни региони, които седят на една маса и отговарят на всичките ви конкретни въпроси. Това е много интересно и успешно постижение. Сядате, задавате въпроси за двете държави членки и пред вас са и двамата представители. Можете да решите много неща по този начин. 

В. Как се използва формулярът U2 за обезщетения? 

Отговор: Ян Фльогел (EURES Дания): Пълното наименование на този документ е PDU2 — личен документ за безработни лица № 2. Като гражданин на ЕС, плюс Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и Швейцария, можете да ползвате обезщетенията си за безработица в продължение на три месеца в друга държава. Това означава, че държавата, от която идвате, ще изнесе обезщетенията ви за безработица в другата държава. Свържете се с органа, който изплаща обезщетението ви в родната ви страна, поискайте от него PDU2 и го занесете в държавата, където искате да търсите работа. Да кажем, че става дума за случая от Дания в Испания — ще трябва да се регистрирате в рамките на една седмица при съответните органи в Испания. 

Получаваме много въпроси: „Сега съм в друга държава, какво да правя?“ Най-лесното е да използвате чата на съветниците на EURES, за да потърсите съветници на EURES. След една седмица ще сте регистриран/-а в държавата, в която ще пребивавате — по електронен път. Органът в приемащата държава изпраща съобщение, че вече сте пристигнали, а държавата на произход ще изплати обезщетенията ви. Ако в рамките на три месеца не успеете да си намерите работа, трябва да се върнете в страната си на произход, иначе има опасност да загубите обезщетението за безработица. 

Отговор: Симоне Дьонер (EURES Германия): Опитайте се да си намерите работа, преди да заминете. Също така, за обезщетения за безработица не пътувайте до другата държава и не се опитвайте да поискате обезщетение от чужбина. Трябва първо да поискате и да получите обезщетението за безработица, което ще вземете, преди да заминете. Още по-добре е първо да си потърсите работа, а след това да се преместите. 

Вижте част 1 от „Съветниците на EURES отговарят на въпроси на търсещите работа“

Кликнете тук, за да зададете въпроса си на съветник на EURES.

Задайте въпросите си и научете повече за работата в чужбина в сферата на туризма, развлеченията и хотелиерството в кампанията Възползвайте се от лятото с EURES 2025.

 

Връзки по темата:

Чат със съветник на EURES

Възползвайте се от лятото с EURES 2025 Европейски (онлайн) дни на труда

Условия на живот и труд в други страни от ЕС

Допълнителна информация:

Европейски дни на труда

Намерете съветници на EURES

Условия на живот и труд в страните от EURES

База данни с работни места на EURES

Услуги на EURES за работодателите

Календар на събитията на EURES

Предстоящи онлайн събития

EURES във Facebook

EURES в X

EURES в LinkedIn

EURES в Instagram

Теми
  • Бизнес /Предприемачество
  • Инструментариум на ЕС за мобилност
  • EURES обучение
  • Препоръки и съвети
  • Вътрешни новини на EURES
  • Новини от пазара на труда/новини за мобилността
  • Новини/доклади/статистика
  • Тенденции при набиране на персонал
  • Младост
Свързан раздел(и)
Сектор
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage

Опровержение

Статиите имат за цел да предоставят на потребителите на портала EURES информация по актуални теми и тенденции и да стимулират дискусия и дебат. Тяхното съдържание не отразява непременно гледната точка на Европейския орган по труда (ELA) или Европейската комисия. Освен това EURES и ELA не подкрепят споменатите по-горе уебсайтове на трети страни.