V této sekci naleznete odpovědi na vybrané často kladené dotazy i další užitečné informace.
Pokud se Vám nedaří nalézt informace které hledáte, se můžete obrátit na naše oddělení uživatelské podpory.
EURES (Evropské služby zaměstnanosti, angl. European Employment Services) je síť, ve které spolupracují veřejné služby zaměstnanosti. Cílem sítě EURES je napomáhat volnému pohybu pracovních sil v rámci Evropského hospodářského prostoru (EHP; tvoří jej 27 členských států Evropské unie plus Norsko, Lichtenštejnsko a Island) a Švýcarsko.
Síť EURES pokrývá 31 zemí: Belgii, Bulharsko, Českou republiku, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francii, Irsko, Island, Itálii, Kypr, Lichtenštejnsko, Litvu, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Maltu, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.
Síť EURES se zaměřuje jak na uchazeče o zaměstnání ze zemí sítě EURES, kteří chtějí uplatnit své právo svobodně se přestěhovat z důvodu práce nebo studia do jiné země, tak na zaměstnavatele, kteří mají zájem tyto pracovníky zaměstnat.
EURES má k dispozici síť poradců, kteří mohou uchazečům o zaměstnání a zaměstnavatelům poskytnout informace, pomoc a podporu prostřednictvím osobního kontaktu. Poradci EURES jsou specialisté vyškolení k tomu, aby uchazečům o zaměstnání a zaměstnavatelům, kteří mají zájem o evropský pracovní trh, poskytovali tři základní služby sítě EURES – informace, poradenství a zprostředkování pracovního místa.
V Evropě momentálně působí více než 900 poradců EURES a jejich počet neustále roste. Jejich kontaktní údaje je možné nalézt na stránce „Vyhledat poradce EURES“ v sekci „Služby EURES“ anebo kliknutím na možnost „Kontaktovat poradce EURES“, která je k dispozici na mnoha stránkách portálu.
EURES je bezplatnou službou, a to jak pro uchazeče o práci, tak pro zaměstnavatele, s výhradou podmínek stanovených jednotlivými členy sítě EURES.
Databáze volných pracovních míst EURES je aktualizována denně. Informace o vývoji pracovních trhů a o životních a pracovních podmínkách pravidelně aktualizují národní zpravodajové sítě EURES.
Portál EURES nabízí nejen údaje o volných pracovních místech v rámci Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska, ale také informace týkající se trendů na pracovních trzích zemí a regionů EHS, praktické informace o životních a pracovních podmínkách a on-line databázi životopisů uchazečů o práci.
Sekce o životních a pracovních podmínkách v rámci portálu obsahuje podrobnosti týkající se řady důležitých otázek, jako je např. ubytování, školy, daně, životní náklady, zdraví, legislativa v sociální oblasti, srovnatelnost kvalifikací atd.
Portál pracovní mobility EURES je k dispozici v 26 jazycích EU/EHP, tedy: angličtině, bulharštině, češtině, chorvatský, dánštině, estonštině, finštině, francouzštině, gaelštině, holandštině, islandštině, italštině, litevštině, lotyštině, maďarštině, maltštině, němčině, norštině, polštině, portugalštině, rumunštině, řečtině, slovenštině, slovinštině, španělštině a švédštině.
Naším cílem je poskytovat co možná nejvíce informací ve všech šestadvaceti jazycích nebo alespoň v angličtině, francouzštině a němčině.
Informace v sekci „Život a práce“ jsou v současné době k dispozici v angličtině, francouzštině, němčině a rovněž v národním jazyce země, které se informace týkají.
Každý občan EU má právo pracovat a žít v kterémkoli členském státě bez toho, aby byl vystaven diskriminaci na základě státní příslušnosti. Volný pohyb osob je jednou ze základních svobod zaručených Smlouvou o Evropské unii (články 3, 39, 40) a právními předpisy Společenství.
Pravidla Společenství o volném pohybu pracovníků se vztahují také na členské státy Evropského hospodářského prostoru (Island, Lichtenštejnsko a Norsko). Švýcarsko uzavřelo s EU bilaterální dohodu o volném pohybu osob.
Je důležité mít na paměti, že po rozšíření EU v letech 2004 a 2007 je uplatňováno přechodné období o maximální délce sedmi let, během něhož ještě nebudou právní předpisy Společenství související s volným pohybem pracovníků platné v plném rozsahu v celé rozšířené Evropě. Více informací naleznete v části „Volný pohyb pracovníků“v sekci „Život a práce“.
Větší mobilita pracovních sil, v rámci různých zaměstnání (mobilita pracovních míst) i v rámci jedné či více zemí (zeměpisná mobilita), přispívá k ekonomickému a sociálnímu pokroku, vysoké míře zaměstnanosti a k vyrovnanému a trvale udržitelnému rozvoji. Zároveň napomáhá evropské ekonomice, zaměstnavatelům i pracovním silám, aby se plynuleji a účinněji přizpůsobili měnící se situaci, a poskytuje stimul pro změnu v konkurenceschopné světové ekonomice. Vyšší stupeň mobility mezi členskými státy navíc upevní užší politickou integraci v rámci EU.
V EU jsou miliony neobsazených pracovních míst, míra nezaměstnanosti se však pohybuje v mírně vysokých hodnotách (v posledních letech mezi 7 a 10 %). Oproti nezaměstnaným, kteří zůstávají ve své zemi, najde více než polovina těch, kteří jsou ochotni se za prací přemístit do jiné země, práci nejpozději do jednoho roku.
Evropa nabízí každému, kdo by se chtěl kvůli lepšímu profesnímu uplatnění přestěhovat, ohromné příležitosti. Navzdory sílící tendenci stěhovat se do zahraničí však Evropané v tomto ohledu mají sklon zůstávat konzervativní.
Studijní či pracovní pobyt v zahraničí může být prospěšný z mnoha důvodů: přináší sebou skutečnou změnu prostředí, nové osobní horizonty, denní kontakt s odlišnou kulturou, ideální příležitost pro učení se cizímu jazyku, možnost zažít, jaké to je pracovat či studovat po boku lidí z různých prostředí, vyměňovat si názory a porovnávat zkušenosti.
Volná pracovní místa nabízená v databázi „EURES Vyhledat pracovní místo“ zahrnují širokou škálu povolání a patří mezi ně jak dlouhodobé, tak i sezónní pracovní příležitosti.
Každá nabídka volného pracovního místa obsahuje informace, jak se o ně ucházet a na koho se obrátit. Kontaktní osobou může být buď poradce EURES, který bude zpracovávat žádost, anebo lze navázat spojení přímo se zaměstnavatelem.
Na portálu EURES inzerují pracovní místa členové a partneři EURES, zejména evropské veřejné služby zaměstnanosti (European Public Employment Services). Ty používají EURES k uveřejňování nabídek pracovních míst, na něž chce zaměstnavatel přijmout pracovníky z jiných evropských zemí. Tato „pracovní místa EURES“ udává, že zaměstnavatel má konkrétní zájem přijmout pracovníky z jiných evropských zemí.
Pro zvýšení průhlednosti pracovního trhu v Evropě budou na našich internetových stránkách kromě několika málo výjimek uváděna všechna pracovní místa nabízená evropskými veřejnými službami zaměstnanosti.
Ne. Oznámení o volných místech v orgánech a institucích Evropské unie jsou zveřejňována na webové stránce Evropského úřadu pro výběr pracovníků (angl. European Personnel Selection Office - EPSO): http://epso.europa.eu
Databáze „EURES Vyhledat pracovní místo“ nabízí uživatelsky vstřícný mechanismus vyhledávání. Uchazeči o práci si zde při vyhledávání pracovního místa mohou zvolit například zemi, region, profesi, typ smlouvy nebo mohou hledat na základě kombinace několika kriterií.
Databáze EURES Job-search je evropskými službami zaměstnanosti denně aktualizována a oznámení o volných pracovních místech v ní zůstávají jen po dobu, po kterou jsou aktuální.
Při vyhledávání v databázi EURES Job-search je třeba mít na paměti následující:
Většina údajů o pracovních místech, jako je např. typ smlouvy, požadované zkušenosti a úroveň dosaženého vzdělání, jsou překládány do všech jazyků EU, avšak není tomu tak vždy v případě názvu a textu samotného oznámení. Výsledkem vyhledávání pomocí klíčových slov v jednom jazyce nemusí vždy být všechna relevantní volná pracovní místa v databázi. Pokud např. při vyhledávání zadáte anglické slovo „waiter“ (číšník), nenaleznete pravděpodobně stejná oznámení, jako kdybyste toto klíčové slovo zadali ve francouzštině, tj. „serveur“. Nicméně předdefinované kategorie jako např. „profession“ (profese), „experience required“ (požadované zkušenosti), „location“ (místo) atd. jsou k dispozici vždy ve všech dostupných jazykových verzích.
Služba „EURES Vyhledat pracovní místo“ je k dispozici ve 26 úředních jazycích EU/EHP. Uživatelé mohou vyhledávat v kterémkoli z nich. Upozorňujeme však, že jelikož údaje o volných pracovních místech na portálu EURES jsou z velké části převzaté přímo z národních databází volných pracovních míst, text oznámení o volném pracovním místě (jeho název a popis) je obvykle v jazyce užívaném v zemi původu.
Další podrobnosti o volném pracovním místu, jako je druh smlouvy, požadované zkušenosti a vzdělání apod., jsou přeloženy do všech jazyků. Výsledkem vyhledávání pomocí klíčových slov v jednom jazyce proto nemusí vždy být všechna relevantní volná pracovní místa v databázi. Pokud např. při vyhledávání zadáte anglické slovo „waiter“ (číšník), nenaleznete pravděpodobně stejná oznámení o volných pracovních místech, jako kdybyste toto klíčové slovo zadali ve francouzštině, tj. „serveur“. Nicméně předdefinované kategorie jako např. „profession“ (profese), „experience required“ (požadované zkušenosti), „location“ ( místo) atd. jsou k dispozici vždy ve všech jazykových verzích.
Dovolujeme si Vás upozornit, že o jazyku, ve kterém je v databázi „EURES Vyhledat pracovní místo“ prezentována nabídka volného místa, rozhoduje příslušný zaměstnavatel. Pokud má zaměstnavatel velký zájem přijmout pracovníky z jiných zemí, může údaje o volném pracovním místě uveřejnit v jednom či více cizích jazycích.
Každé oznámení o volném pracovním místě obsahuje informace, jak se o něj ucházet a na koho by se uchazeč měl obrátit. Kontaktní osobou může být poradce EURES, který přihlášku uchazeče zpracuje, nebo je v některých případech možné obrátit se přímo na zaměstnavatele.
Několik on-line služeb sítě EURES je volně dostupných bez nutnosti registrace. Můžete se zaregistrovat prostřednictvím účtu „My EURES“ a vyhledávat volná pracovní místa. EURES je nástrojem, který usnadňuje propojování zaměstnavatelů a pracovníků využívajících svého práva na volný pohyb v rámci evropského vnitřního trhu za účelem obsazení volných pracovních míst. Vyhledáním zaměstnání pomocí sítě EURES nejsou dotčeny vnitrostátní požadavky na přístup státních příslušníků třetích zemí na trh práce (tj. režim pracovních povolení a/nebo povolení k pobytu). Více informací určených pro státní příslušníky třetích zemí naleznete na portálu EU o přistěhovalectví (europa.eu).
Příležitosti v oblasti stáží a učňovské přípravy můžete najít v sekci „Životní a pracovní podmínky“ na portálu EURES. Zde každá země uvádí vnitrostátní právní rámec pro stáže a učňovskou přípravu a nastiňuje obecné informace o tom, kde lze nalézt konkrétní příležitosti, podporu a financování.
Řada zemí příležitosti ke stážím a učňovské přípravě poskytuje rovněž prostřednictvím služby sítě EURES „Najít pracovní místo“. Tato služba je stejně jako všechny ostatní služby sítě EURES bezplatná. Pokud se přihlásíte na stránce EURES, získáte přístup k dalším funkcím, jako je uložení vašeho profilu vyhledávání nebo propojování vašich požadavků s odpovídajícími nabídkami.
Služba „EURES Vyhledat pracovní místo“ je dostupná všem uživatelům, i těm neregistrovaným, kteří nemají vlastní účet „Můj EURES“. Registrace v sekci „Můj EURES“ však nabízí více služeb: - můžete do databáze vložit Váš životopis, díky čemuž Vás budou moci najít Vaši potenciální budoucí zaměstnavatelé, - můžete si vytvořit životopis v kterémkoli z jazyků EU a snadno ho přeložit do jiných jazyků, - můžete si vytvářet a ukládat profily vyhledávání pracovních míst a nechávat si zasílat e-mailová upozornění, jakmile se objeví volná místa, která odpovídají Vámi zadanému profilu.
Nejprve si musíte vytvořit vlastní účet „Můj EURES“. Po zaregistrování se řiďte pokyny na obrazovce a vyplňte všechna povinná pole. Tato služba je bezplatná.
Životopis můžete kdykoli změnit. Přihlaste se pomocí uživatelského jména a hesla a přejděte na záložku „Můj životopis“ v oddíle „Uchazeč o zaměstnání“.
Uchazeči o zaměstnání musí svůj účet EURES pravidelně používat, aby jejich profil zůstal dostupný pro zaměstnavatele. V případě nepoužívání účtu EURES po dobu 26 týdnů přestává být jejich životopis přístupný zaměstnavatelům. Po jednom roce nepoužívání účtu EURES dochází ke smazání životopisu na portálu EURES. Nepoužívané účty jsou po dvou letech automaticky smazány.
Plný přístup k Vašemu životopisu mají poradci EURES a zaměstnavatelé, kteří se zaregistrovali v databázi „EURES CV on-line“. Sami si pak můžete zvolit, zda si přejete, aby některé Vaše osobní údaje, jako je jméno, adresa apod., byly nebo nebyly obecně přístupné.
Pokud si u Vašeho „EURES CV on-line “ zvolíte možnost „anonymous“ (anonymní), zaměstnatelé Vás budou moci kontaktovat, ovšem pouze prostřednictvím služby EURES , takže Vaše osobní údaje jim zůstanou neznámé.
Pokud zapomenete heslo nebo uživatelské jméno pro portál EURES, můžete si ho nechat poslat e-mailem. Na domovské stránce klikněte na „My EURES“ (Můj EURES). Pokud vaše totožnost právě není ověřena, tak na následující stránce zadejte svoji e-mailovou adresu a klikněte na „Přihlásit se“. Poté klikněte na „Zapomněli jste heslo?” (můžete být požádáni, abyste zadali kód captcha skrytý na obrázku) a klikněte na „Získat heslo”. Odkaz k obnovení hesla vám bude automaticky zaslán e-mailem. Je třeba, abyste tento odkaz použili do 24 hodin. Po kliknutí na odkaz budete vyzváni k zadání nového hesla a poté budete požádáni o jeho potvrzení. Proces ukončíte kliknutím na tlačítko „Odeslat“.
Pokud zapomenete uživatelské jméno/e-mailovou adresu i heslo, obraťte se na oddělení uživatelské podpory portálu EURES. Kontaktní údaje naleznete na portálu v části „Služby EURES – Contact EURES Helpdesk“ (Kontaktujte oddělení uživatelské podpory portálu EURES).
Své osobní údaje můžete kdykoli změnit. Přihlaste se na portál EURES pomocí uživatelského jména a hesla, přejděte na záložku „Můj profil“ a údaje upravte.
Přihlaste se na portál EURES, přejděte na záložku „Můj profil“ a zvolte „Smazat účet“. Veškeré informace o vás budou z databáze vymazány. Pokud budete později chtít mít přístup k databázi „EURES CV on-line“, budete se muset zaregistrovat znovu.
On-line služby EURES jsou volně k dispozici komukoli s přístupem na internet. Můžete se zaregistrovat v sekci „Můj EURES“ a vyhledávat pracovní místa. Nalezení pracovního místa prostřednictvím databáze EURES však nijak nemění právní povinnosti a administrativní postupy, které se vztahují na občany zemí mimo EU.
Přístup do databáze „EURES CV on-line“ je umožněn jen zaměstnavatelům, kteří mají své sídlo v jedné ze 30 členských zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP), ve Švýcarsku, a mají platné číslo plátce DPH nebo národní registrační číslo. Po potvrzení Vaší registrace získáváte bezplatný přístup ke všem službám, které EURES zaměstnavatelům poskytuje.
Jakmile se zaregistrujete na portál EURES, budete mít přístup k životopisům uchazečů o zaměstnání v databázi EURES. Budete si také moci uložit kritéria vyhledávání podle vašich požadavků a dostávat e-mailová upozornění, jakmile se zaregistrují uchazeči o zaměstnání splňující vaše kritéria. Tyto uchazeče pak budete moci kontaktovat pomocí personalizovaných zpráv přímo prostřednictvím portálu EURES.
Zaměstnavatelé, kteří by rádi na portálu EURES uveřejnili nabídku volného pracovního místa, by se měli řídit pokyny uvedenými na stránce „Zveřejnit nabídku pracovního místa“ v sekci „Zaměstnavatelé“. Postupy zadávání údajů se liší v závislosti na konkrétní zemi. Některé země nabízí zaměstnavatelům „samoobslužné“ uveřejňování nabídek pracovních míst on-line. V každém případě se s případnými dotazy můžete kdykoli obrátit na poradce EURES.
Databáze „EURES Vyhledat pracovní místo“ je evropskými službami zaměstnanosti denně aktualizována a oznámení o volných pracovních místech v ní zůstávají jen po dobu, po kterou jsou stále aktuální.
Ve všech zemích Evropského hospodářského prostoru (EHP) je volný pohyb osob základním právem a občané zemí EHP mohou pracovat v jiné zemi EHP bez pracovního povolení. Volný pohyb osob se rovněž vztahuje na občany nových členských států, ovšem podléhá ustanovením o přechodných opatřeních stanovených ve Smlouvách o přistoupení. Otázkami týkajícími se nových členských států se podrobně zabývá sekce „Přechodná úprava zavedená pro nové členské státy“.
Život a práce v jiné evropské zemi s sebou může přinášet různé překážky, jako např. přizpůsobování se nové kultuře, používání cizího jazyka v zaměstnání a seznamování se s odlišným daňovým systémem či systémem sociálního zabezpečení. Nejlépe se můžete připravit tak, že si o dané zemi opatříte co nejvíce informací. Při hledání pracovního místa rovněž hrají roli Vaše osobní vlastnosti a odhodlání a nepochybně i Vaše kvalifikace a znalosti cizích jazyků.
Než začnete hledat pracovní místo, je důležité si uvědomit, že nalézt zaměstnání v zahraničí nemusí být nutně snadnější než ve Vaší zemi (celková míra nezaměstnanosti je v Evropské unii stále vysoká). Některá odvětví na evropském pracovním trhu však mohou skýtat velké příležitosti, jde např. o odvětví turistického ruchu a služeb (dále finanční služby, poradenství v oblasti řízení, stavebnictví, informační technologie a určité segmenty ve zdravotnictví) či o sezónní práci v zemědělství. Měli byste mít také na paměti, že mezi jednotlivými regiony Evropského hospodářského prostoru existují, co se pracovních příležitostí týče, značné rozdíly a že se situace velmi rychle mění. Další informace k této problematice naleznete v sekci „Práce a život“.
Abyste nalezli pracovní místo ještě před odjezdem, měli byste:
- navštívit internetový portál sítě EURES věnovaný mobilitě, kde můžete nalézt nabídky volných pracovních míst, informace o životních a pracovních podmínkách, o pracovních trzích a odkazy na mnohé další užitečné zdroje informací. Můžete zde rovněž zveřejnit Váš životopis a zpřístupnit ho tak případným zaměstnavatelům z celé Evropy.
- obrátit se s prosbou o pomoc na místní nebo regionální pracovní úřad. Je možné, že mají k dispozici poradce EURES, který by Vám mohl individuálně poradit. Může zjistit, jaké nabídky pracovních míst v zemi, kterou jste si zvolil(a), databáze EURES obsahuje či jaké nabídky mají k dispozici poradci EURES v dané zemi.
- hledat v oznámeních o volných pracovních místech v novinách vydávaných v zemi, kterou jste si zvolil(a) (větší veřejné knihovny je obvykle pravidelně odebírají). Nezapomeňte, že mnohé specializované časopisy uveřejňují oznámení o volných pracovních místech ve specializovaných profesních oblastech.
- obrátit se na veřejnou službu zaměstnanosti země, do které směřujete. Ta by Vám totiž také mohla poradit. Nezapomínejte, že jako státní příslušník země Evropského hospodářského prostoru máte v jiné členské zemi stejná práva jako státní příslušníci dané země. Promluvte si s poradcem EURES, který má zkušenosti s poskytováním pomoci cizím státním příslušníkům.
Nejběžnějším způsobem, jak získat informace o volných pracovních místech, je obrátit se na veřejnou službu zaměstnanosti.
Nicméně za zkoušku stojí i následující postupy:
- V mnoha členských státech existují soukromé agentury, které se specializují na hledání dočasných pracovních sil. Měli byste si předem zjistit, zda za své služby účtují nějaké poplatky a jaký způsob zaměstnání (pracovních smluv) zprostředkovávají.
- Existují i soukromé náborové agentury, ale většinou se zaměřují na pracovní místa na manažerské úrovni či na konkrétní odvětví jako např. programování nebo finančnictví.
- Studentům mohou v hledání pracovního místa pomoci veletrhy pracovních příležitostí a pracovní poradenská centra.
- Stále častěji se stává, že uchazeči sami spontánně zasílají žádosti o pracovní místa do firem. V takovém případě je nutné zjistit si o dané firmě co nejvíce informací, neboť úspěch uchazeče závisí na jeho schopnosti prokázat, že právě on je tím vhodným kandidátem, který splňuje stanovené požadavky. Takovou žádost o pracovní místo je třeba zaslat formou dopisu, ve kterém uchazeč uvede podrobnosti o své kvalifikaci a zkušenostech a také důvody, proč se zajímá právě o danou firmu. Jinou možností, kterou nabízí řada firem, je zaslat žádost o pracovní místo elektronickou cestou prostřednictvím jejich vlastní webové stránky.
- Ve většině zemí je velmi důležité i využívání získaných kontaktů, neboť první zprávy o volných pracovních místech se často šíří ústně.
- Ideálním způsobem, jak se seznámit se zvolenou zemí a jak hledat pracovní příležitosti přímo na místě, jsou stáže nebo odborné praxe. Mnoho velkých firem takové odborné praxe organizuje.
Jednou z nejdůležitějších věcí je zjistit, jakým způsobem Vám v „hostitelské“ zemi uznají získanou kvalifikaci. Klíčovým faktorem je, zda se jedná o kvalifikaci pro regulované povolání či nikoliv. Regulovaným povoláním se rozumí povolání, jehož výkon je umožněn pouze osobám, které získaly určitou kvalifikaci (např. právníci, účetní, učitelé, inženýři, zdravotníci, lékaři, zubní lékaři, veterinární lékaři, lékárníci a architekti). Pro některá z těchto povolání byly vypracovány seznamy uznávaných a rovnocenných kvalifikací, zatímco u jiných se rovnocennost kvalifikací posuzuje individuálně, přičemž se v úvahu bere délka a obsah absolvovaného kurzu. Nepatří-li Vaše kvalifikace mezi regulovaná povolání, můžete toto povolání začít vykonávat hned, jakmile získáte pracovní místo. Musíte ale dodržet všechny případné postupy, které pro dané povolání platí a které se mohou lišit od těch, na které jste zvyklý(á).
Měli byste se snažit sestavit svůj životopis tak, aby byl srozumitelný, dobře strukturovaný a především zaměřený na konkrétní pracovní místo, o které máte zájem. Měli byste si ho také nechat přeložit do jazyka země, do které míříte, stejně jako doklady o dosažené kvalifikaci (viz výše). Ve většině členských států se předpokládá, že se obor Vámi absolvovaného studia přímo vztahuje k pracovnímu místu, o které se ucházíte, avšak v některých zemích se na tuto souvislost neklade takový důraz. Evropská unie schválila standardní formát evropského životopisu (angl. European Standard Curriculum Vitae). Tento tzv. EUROPASS CV je vhodný pro absolventy akademických i odborných vzdělávacích programů a podává srozumitelný přehled o způsobilosti a dovednostech uchazeče pro práci po celé EU. Tento formát je v současné době k dispozici ve 20 jazycích EU v sekci „EURES CV on-line“.
Na přijímací pohovor je třeba se důkladně připravit, obdobně jako ve Vaší rodné zemi. Zjistěte si co nejvíce informací o dané firmě a mějte připravené otázky o ní i o konkrétních aspektech místa, o které se ucházíte. Zároveň se Vás očekává, že prokážete, do jaké míry ovládáte jazyk dané země a jak Vaše klíčové schopnosti odpovídají požadavkům zaměstnavatele stanoveným pro dané pracovní místo. Mnoho velkých firem po celé EU využívá služeb hodnotících center, která zjistí, jak by případní zaměstnanci vykonávali svou práci v reálných situacích.
Jaké dokumenty je třeba přinést na přijímací pohovor?
Obvykle potřebujete:
- několik kopií životopisu v příslušném jazyce;
- ověřený překlad diplomu (obvykle je možné ho získat u instituce, která diplom udělila, nebo na příslušném ministerstvu);
- fotokopie maturitního vysvědčení, dokladu o univerzitním vzdělání nebo dokladu o získání jiné kvalifikace;
- pas nebo platný občanský průkaz;
- kopii rodného listu;
- příslušný formulář typu E, který je dokladem o zdravotním pojištění (např. E111) a
- několik pasových fotografií.
Pokud jste momentálně bez práce a chcete ji hledat v jiné zemi EHP, můžete si tam svou podporu v nezaměstnanosti převést, a to na dobu tří měsíců. Na převod dávek obecně se však vztahují velmi přísná pravidla a podmínky a měli se byste proto pro informace obrátit na Váš místní úřad práce či na úřad poskytující příslušné dávky ještě předtím, než podniknete jakékoli kroky. Pokud po uplynutí tří měsíců nenaleznete žádnou práci, můžete být požádán(a), abyste zemi opustil(a). Můžete-li ovšem prokázat, že vyhlídky na nalezení práce jsou dobré, mohou příslušné úřady v této záležitosti postupovat shovívavě. Další užitečné informace k této problematice lze nalézt v jednotlivých sekcích části „Práce a život“.
Více tipů a triků, doporučení odborníků, ale i inspirativních příběhů naleznete v „Zprávy“ portálu EURES.. Chcete-li dostávat aktuální informace přímo do své e-mailové schránky, přihlaste se k odběru elektronického zpravodaje „EURES a Vy“./a>.
Jako státní příslušník některého ze členských států EU nebo Islandu, Lichtenštejnska a Norska máte na území těchto států určitá práva. Týká se to zejména možnosti cestovat, usadit se, studovat a podnikat.
Ať již hledáte bližší informace o otázkách EU, potřebujete individuální pomoc nebo poradenství týkající se konkrétní záležitosti související s EU nebo usilujete o nalezení řešení vašeho problému na úrovni EU, tato stránka vám poskytuje rychlý a přímý přístup ke službám, které vám mohou pomoci.
Kontaktní místo EU pro občany a podniky.
Pondělka - Pátku 8.30 - 18.0 (středoevropského času)
Vaše dotazy jsou zodpovídány anglicky, německy, francouzsky, italsky nebo spanelsky.
Stěhuji se v rámci Evropy do zahraničí, jak získám povolení k pobytu? Jaká platí pravidla pro roamingové poplatky? Můj let byl zrušen, jaká mám práva? O jaké granty EU může moje organizace žádat? Odpovědi na tyto a mnohé další dotazy vám poskytne ústřední informační služba Europe Direct.
Kontaktovat poradce EURES