Život a práce v Evropě
Aby se v otázkách mobility mohli uchazeči o práci a zaměstnavatelé rozhodovat na základě dostatečných informací, potřebují znát odpovědi na řadu praktických, právních i administrativních otázek. Portál pracovní mobility sítě EURES poskytuje informační služby, jejichž cílem je poskytnout pomoc a podporu všem, kteří uvažují o přestěhování se do zahraničí či o náboru pracovních sil z jiné země.
Sekce Životní a pracovní podmínky obsahuje údaje o řadě důležitých otázek, jako je např. ubytování, školy, daně, životní náklady, zdraví, právní předpisy v sociální oblasti, srovnatelnost kvalifikací atd.
Dalším důležitým zdrojem informací je sekce Informace o pracovním trhu, která nabízí informace o současném vývoji na evropském pracovním trhu, roztříděné podle jednotlivých zemí, regionů a odvětví.
Informace o nadcházejících akcích, které by mohly zajímat uchazeče o zaměstnání a zaměstnavatele zvolené země či regionu, naleznete v kalendáři akcí.
O životě a práci
Když uvažujete o odchodu do zahraničí, mohou vás zmást úvahy o důležitých praktických, právních a administrativních záležitostech. Stránky podmínek života a práce na portálu EURES vám mají pomoci, abyste se přestěhovali do zahraničí s co možná nejmenšími problémy, a to tím, že vás předem vyčerpávajícím způsobem informují. Můžete také zjistit, jaká odvětví se vyznačují významnou nerovnováhou mezi volnými pracovními místy a zaměstnanci, a to krátkodobě i dlouhodobě, což může ovlivnit vaše hledání pracovního místa.
I když právo na život a práci v jiné zemi EU je jednou ze základních svobod EU a na základě dohod o EHP a ESVO se také vztahuje na Norsko, Island, Lichtenštejnsko a Švýcarsko, občané z některých novějších zemí EU podléhají určitým přechodným pravidlům. Více informací o tom, jak se přechodné úpravy uplatňují v různých zemích EURES, můžete nalézt v sekci portálu „Volný pohyb“ nebo, když přejdete na níže uvedený odkaz.
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=466&langId=cs
Jste člověk, který tráví omezenou dobu prací pro zaměstnavatele mimo členský stát, kde obvykle pracujete? Pokud ano, jste považován za „vyslaného pracovníka“ a můžete najít více informací o pravidlech, které řídí vaše pracovní podmínky v sekci „Posted Workers“ (Vyslaní pracovníci)
portálu Europa.
Pro podrobnější informace a pomoc se můžete vždy obrátit na vašeho místního poradce EURES nebo poradce EURES v zemi, kam byste se chtěli přestěhovat.