Zdokonaľte si mäkké zručnosti
Odkedy vypukla pandémia ochorenia COVID-19 zamestnávatelia stále viac vyhľadávajú flexibilných pracovníkov, ktorí sa dokážu prispôsobiť a majú dobré zručnosti tak v online, ako aj v offline komunikácii. Pre spoločnosti, ktoré chcú ochrániť svoje fungovanie pred budúcimi pandémiami a inými prerušeniami činností, sú takéto mäkké zručnosti kľúčové.
Uchádzači o zamestnanie sa často sústreďujú na odborné zručnosti a váhu mäkkých zručností podceňujú. Prečítajte si viac o šiestich najdôležitejších mäkkých zručnostiach potrebných na pracoviskách po pandémii.
Svoj životopis pravidelne aktualizujte
Dbajte na to, aby váš životopis obsahoval informácie, ktoré sú pre vašu žiadosť o prijatie do zamestnania najdôležitejšie a najaktuálnejšie. Na niektoré voľné pracovné miesta sa hlásia stovky záujemcov, a preto vás životopis musí predstaviť v čo možno najlepšom svetle. Nebojte sa jeho obsah prispôsobiť pracovnému miestu, o ktoré sa uchádzate. Skúste si svoj životopis prečítať z pohľadu zamestnávateľa. Pomôže vám v rozhodovaní o tom, čo pridať a čo vynechať. Poukážte na zručnosti a skúsenosti, o ktorých si myslíte, že ich váš zamestnávateľ bude považovať za najdôležitejšie.
Prejdite si naše tipy, ako napísať životopis, ak máte málo pracovných skúseností.
Obráťte sa na poradcu siete EURES
Pokiaľ sa zaujímate o prácu v zahraničí, naši poradcovia siete EURES vám môžu pomôcť určiť vaše silné stránky, záujmy a hodnoty, ako aj podporiť vás pri hľadaní pracovných príležitostí a podávaní žiadostí. Táto služba je úplne bezplatná a pomôže zlepšiť vašu zamestnateľnosť.
Nájdite si poradcu siete EURES vo vašom regióne alebo sa obráťte na svojho miestneho poradcu sieteEURES prostredníctvom chatu.
Nebojte sa osvojiť si nové zručnosti
Vzdelávanie je celoživotný proces a mnoho zamestnávateľov si uvedomuje, že pokiaľ má ich podnik ďalej napredovať, pracovníci si musia svoje zručnosti priebežne obnovovať. Ak ste absolvovali nejaké kurzy (či už formálne alebo informálne) nezabudnite si overiť, či sú uvedené vo vašom životopise a motivačnom liste. Prípadnému budúcemu zamestnávateľovi tým ukážete, že ste pripravení osvojiť si nové zručnosti a neustále sa zlepšovať.
„Vyčistite si“ profily v sociálnych médiách
Mnoho zamestnávateľov a náborových pracovníkov priznáva, že pri výbere zamestnancov si profily potenciálnych uchádzačov vyhľadávajú v sociálnych médiách. Skontrolujte, či vás vaše účty na týchto sieťach vhodne reprezentujú alebo je k nim prístup pre verejných požívateľov obmedzený.
Prečítajte si tento článok a získajte tipy na vytvorenie čistej a profesionálnej online prítomnosti.
Precvičte si, čo o sebe poviete na pohovore
Môžete mať ten najlepšie zostavený životopis na svete, no náboroví pracovníci vás aj tak budú často vyzývať, aby ste im porozprávali niečo o svojich pracovných skúsenostiach a vzdelaní. Pripravte sa na prerozprávanie „svojho príbehu“ v rôznych formách – môže prebiehať v rámci prezenčného pohovoru, video hovoru alebo telefonického rozhovoru. Vo svojom prejave používajte stručný a pútavý štýl a rovnako ako v životopise, upozornite na informácie, ktoré sú pre konkrétneho zamestnávateľa najdôležitejšie. Neuvádzajte osobné alebo irelevantné informácie, rozprávajte o sebe výlučne profesionálne.
Vytvorte si ucelený profil na LinkedIn
LinkedIn môže byť skvelým zdrojom pracovných ponúk a je veľmi obľúbeným nástrojom personalistov. Ako sme to už spomenuli v prípade životopisu, dbajte na to, aby bol váš profil na LinkedIn úplný a aby vás predstavil v tom najlepšom možnom svetle. Platforma je vynikajúca i pre nadväzovanie kontaktov online, čo môže ešte viac zvýšiť vašu zamestnateľnosť. Prečítajte si naše tipy na efektívne nadväzovanie kontaktov online.
Maximálne využívajte portál siete EURES
Na portáli siete EURES sa nachádza viac ako 4 milióny pracovných ponúk a je to ideálne miesto na hľadanie zamestnania. Obráťte sa na poradcu siete EURES vo svojej krajine a dozviete sa, ako môžete najlepšie využiť ponuky portálu EURES. Pomocou nástrojov Europass si takisto môžete vytvoriť solídny životopis a presvedčivý motivačný list, vďaka čomu medzi ostatnými uchádzačmi vyniknete.
Ak k hľadaniu prvého pracovného miesta budete pristupovať správne a otvorene, určite odoženiete strach a rozptýlite obavy. Prečítajte si naše tipy, ako hľadať pracovné miesto efektívne a bez stresu.
Súvisiace odkazy:
Štyri tipy, ako napísať životopis, ak máte málo pracovných skúseností
Deväť vecí, ktorým by absolventi mali venovať pozornosť na začiatku kariéry
Vyhľadávanie poradcov sieteEURES
Šesť mäkkých zručností potrebných na pracoviskách po pandémii
Šesť najlepších tipov na efektívne nadväzovanie kontaktov online
Ďalšie informácie:
Európske dni pracovných príležitostí
Vyhľadať poradcov siete EURES
Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES
Databáza pracovných miest siete EURES
Služby siete EURES pre zamestnávateľov
Kalendár podujatí siete EURES
Nadchádzajúce online podujatia
EURES na Facebooku
EURES na Twitteri
EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 29. júna 2022
- Autori/autorky
- Európsky orgán práce | Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie
- Témy
- Rady a tipy
- Trendy náboru
- Súvisiace sekcie
- Rady a tipy
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles