Preskoči na glavno vsebino
EURES (EURopean Employment Services)
Novice8. april 2022Evropski organ za delo, Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanjePredviden čas branja: 3 min

Kako narediti vtis na delodajalce na razgovorih za zaposlitev

Razgovori za zaposlitev so lahko stresni, zlasti če z njimi nimate veliko izkušenj. Na portalu EURES smo pripravili devet nasvetov, ki vam bodo pomagali, da boste na vašem naslednjem razgovoru blesteli.

How to impress employers in job interviews

Pozanimajte se o podjetju

Poskrbite, da boste že vnaprej pridobili podatke o podjetju, v katerem iščete zaposlitev. Za začetek je običajno dobro prebrati stran „O nas“ na spletni strani podjetja. Če želite izvedeti več o njegovih dejavnostih in vrednotah, si lahko ogledate tudi njegove kanale družbenih omrežij.

S pomočjo pridobljenih informacij boste lažje prepričali bodočega delodajalca, da si dejansko želite delati za njegovo podjetje. Ne pozabite omeniti posebnih projektov ali dejavnosti podjetja, ki vas zanimajo. Dajajte vtis, kot da ste že zaposleni pri njih ter veste vse o prihodnjih projektih in o tem, kako lahko prispevate k njim. S tem boste izkazali svojo motiviranost.

Oblecite se priložnosti primerno

Ni treba posebej poudarjati, da morate na razgovoru nositi nevtralna poslovna oblačila. Sicer je to odvisno od vrste podjetja, v katerem se želite zaposliti, vendar se lahko na splošno držite poslovno-priložnostnega sloga oblačenja.

Na razgovor pridite prej

Pomembno je, da prispete vsaj 10–15 minut prej. S tem ne boste samo pokazali, da ste navdušeni nad to priložnostjo, temveč boste pridobili tudi čas, da se prilagodite novemu okolju, se udobno namestite in še enkrat preletite svoje zaznamke.

Pripravite seznam svojih prednosti in slabosti

Eno od standardnih vprašanji na razgovorih je, da predstavite svoje prednosti in slabosti v zvezi z delovnim mestom, za katerega se potegujete. Poskrbite, da boste o tem razmislili že vnaprej.

Naj vas ne bo strah predstaviti znanj in spretnosti, ki sicer niso navedeni v opisu delovnega mesta, a vam lahko pomagajo, da boste briljirali na novem delovnem mestu. Tako boste lahko izstopali od drugih kandidatov s podobnimi znanji.

Bodite odkriti o svojih šibkih točkah. Če nimate dovolj izkušenj ali določenih veščin – to priznajte. Pazite le, da boste izpostavili, kako nameravate te pomanjkljivosti odpraviti (npr. ste se pripravljeni učiti in osvojiti nova znanja), saj ne želite zveneti negativno. Izpraševalec na razgovoru bo namreč želel izvedeti, kako lahko šibke točke premostite.

Pokažite, da ste prilagodljivi

Pandemija bolezni covid-19 nas je naučila, da se lahko svet dela čez noč spremeni. Ko govorite o svojih znanjih in spretnostih, poudarite, da ste prožni in prilagodljivi. Sposobnost prilagajanja različnim delovnim okoljem (npr. delo na daljavo ali hibridno delo) ali pridobivanje novih znanj in spretnosti sta pomembni odliki, saj kažeta, da se lahko po potrebi hitro vključite in prilagodite podjetju.

Opišite svoje dosežke

To je še eno klasično vprašanje na razgovoru, na katerega je dobro biti pripravljen. Pripravite si seznam svojih dosežkov, pomembnih za delovno mesto, na katerega se prijavljate, in jih na zahtevo predstavite.

Če nimate veliko delovnih izkušenj, lahko razmislite o določenih primerih iz šole, univerze ali celo iz resničnega življenja. Tisti z več delovnimi izkušnjami si lahko naredite seznam prejšnjih projektov skupaj z rezultati in učinki ter jih predstavijo svojemu delodajalcu. Zgodbo predstavite na kratko in prepričljivo.

Naj vas ne bo strah zastavljati vprašanj

Dober razgovor o zaposlitvi poteka bolj v obliki pogovora kot zasliševanja. Pred razgovorom razmislite o vprašanjih, ki bi jih lahko zastavili izpraševalcu. Povprašate ga lahko na primer o njihovi politiki dela od doma, o tem, kako vidijo napredek na tem delovnem mestu v prihodnosti, ali o ekipi sodelavcev, v katero boste vključeni.

Pazite na telesne geste

Kandidati za zaposlitev pogosto podcenjujejo govorico telesa, čeprav je to bistven element razgovora. Sedite vzravnano in pazite, da svoje izpraševalce gledate v oči, ko govorite. Tudi če ste živčni, pazite, da ne boste trzali s prsti ali grizli nohtov ter da boste na vprašanja odgovarjali samozavestno.

Ponovno izrazite svoje zanimanje za delovno mesto

Na koncu razgovora ponovno poudarite, da vas delovno mesto zanima, in se zahvalite izpraševalcu za priložnost.

Preberite si tudi naš članek o tem, kako blesteti na spletnem razgovoru za službo.

 

Več o tem:

Evropski dnevi zaposlovanja

Poišči Euresove svetovalce

Življenjske in delovne razmere v državah Euresa

Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih

Euresove storitve za delodajalce

Euresov koledar prireditev

Prihodnji spletni dogodki

Eures na Facebooku

Eures na Twitterju

Eures na LinkedInu

 

Teme
  • Namigi in nasveti
Povezani razdelki
  • Namigi in nasveti
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Izjava o omejitvi odgovornosti

Članki so namenjeni zagotavljanju informacij uporabnikom portala EURES o aktualnih temah in trendih ter spodbujanju razprav in debat. Njihova vsebina ne odraža nujno stališča Evropskega urada za delo (ELA) ali Evropske komisije. Poleg tega EURES in ELA ne podpirata zgoraj omenjenih spletnih mest tretjih oseb.