Glavni sadržaj
EURES (EURopean Employment Services)
Novinski članak8. travnja 2022.Europsko nadzorno tijelo za rad, Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanjePredviđeno vrijeme čitanja: 3 min

Kako ostaviti dobar dojam na poslodavca tijekom razgovora za posao

Razgovori za posao mogu izazvati strah i nelagodu, osobito ako u tome nemate mnogo iskustva. Stoga je EURES pripremio devet savjeta koji će vam pomoći da se istaknete na sljedećem razgovoru za posao.

How to impress employers in job interviews

Informirajte se o poduzeću

Svakako se unaprijed informirajte o poduzeću u kojem se želite zaposliti. Stranica „O nama” na njegovu mrežnom mjestu obično je dobra polazna točka. Možete provjeriti i profile poduzeća na društvenim mrežama kako biste saznali više o njegovim aktivnostima i vrijednostima.

Vaše znanje sigurno će uvjeriti budućeg poslodavca u to da mogućnost rada kod njega doživljavate ozbiljno. Nemojte se bojati spomenuti konkretne projekte ili aktivnosti poduzeća koji vas zanimaju. Ponašajte se kao da ste ondje već zaposleni, znate sve o budućim projektima i kako im možete pridonijeti. Dobit ćete visoku ocjenu za motiviranost.

Odjenite se prikladno

Ne treba posebno naglašavati da se za razgovor za posao trebate odjenuti neupadljivo i profesionalno. Iako to zapravo ovisi o vrsti poduzeća, općenito govoreći možete se držati ležernog poslovnog stila.

Dođite na razgovor nešto ranije

Važno je da na razgovor dođete 10-15 minuta ranije. Na taj ćete način pokazati da vam je stalo do pružene prilike, a imat ćete vremena i prilagoditi se novom okruženju, udobno se smjestiti i još jednom pregledati svoje bilješke.

Sastavite popis svojih jakih i slabih strana

Uobičajeno pitanje na razgovorima za posao odnosi se na vaše jake i slabe strane s obzirom na radno mjesto na koje se prijavljujete. Svakako o njima razmislite unaprijed.

Nemojte se ustručavati spomenuti i vještine koje nisu u opisu radnog mjesta, ali bi vam mogle pomoći da što bolje obavljate svoj posao. Time ćete se možda istaknuti među drugim kandidatima sličnih kvaliteta.

Trebali biste iskreno govoriti o svojim slabostima. Ako nemate dovoljno iskustva ili vam nedostaje određena vještina, priznajte to. Nemojte propustiti naglasiti način na koji mislite nadomjestiti te slabosti (npr. spremni ste učiti) jer ne želite zvučati negativno. Naposljetku, voditelj razgovora želi znati na koji način možete prevladati svoje slabosti.

Budite fleksibilni

Pandemija bolesti COVID-19 naučila nas je da se svijet rada možete promijeniti preko noći. Kad govorite o svojim vještinama, svakako istaknite fleksibilnost. Sposobnosti prilagodbe različitim radnim okruženjima (kao što su rad na daljinu ili hibridni rad) ili stjecanja novih vještina od velike su važnosti jer to pokazuje da se možete mijenjati i prilagoditi u skladu s potrebama posla.

Opišite svoja postignuća

To je još jedno klasično pitanje na razgovorima za posao i trebate biti spremni na njega. Sastavite popis svojih postignuća bitnih za novo radno mjesto i budite spremni pobliže ih opisati ako se to od vas zatraži.

Ako nemate mnogo stručnog iskustva, možete razmisliti o korisnim primjerima iz škole, s fakulteta ili čak iz svakodnevnog života. Oni s više stručnog iskustva mogu napraviti popis prijašnjih relevantnih projekata i njihovih rezultata i učinaka pa ih predstaviti poslodavcu. Iznesite svoju priču ukratko i uvjerljivo.

Nemojte se bojati postavljati pitanja

Dobar razgovor za posao odvija se kao neformalna konverzacija, a ne kao saslušanje. Prije samog razgovora razmislite o pitanjima koja biste željeli postaviti voditelju razgovora. Primjerice, mogli biste se raspitati o pravilima rada od kuće, o tome kako će se vaše radno mjesto razvijati u budućnosti ili o timu čiji ćete član postati.

Obratite pažnju na govor tijela

Kandidati za posao često podcjenjuju govor tijela, a to je bitan element razgovora za posao. Sjednite uspravno i svoje sugovornike gledajte u oči dok s njima razgovarate. Čak i ako ste nervozni, nemojte se meškoljiti ili gristi nokte i nastojte na pitanja odgovarati sa samopouzdanjem.

Ponovite svoje zanimanje za radno mjesto

Na kraju razgovora još jednom naglasite da vas radno mjesto zanima i zahvalite voditelju razgovora na pruženoj prilici.

Pročitajte naš članak na temu kako se istaknuti u razgovoru za posao na internetu.

 

Pročitajte više:

Europski dani poslova

Pronađite savjetnike EURES-a

Radni i životni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES

EURES-ova baza poslova

EURES-ove usluge za poslodavce

EURES-ov kalendar događanja

Uskoro na internetu

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedInu

 

Teme
  • Savjeti
Povezani odjeljak(i)
  • Savjeti
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Odricanje

Članci su namijenjeni korisnicima portala EURES pružiti informacije o aktualnim temama i trendovima te potaknuti raspravu i debatu. Njihov sadržaj ne odražava nužno stav Europske uprave za rad (ELA) ili Europske komisije. Nadalje, EURES i ELA ne podržavaju gore navedene web stranice trećih strana.