Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy8 kwietnia 2022Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Jak zrobić wrażenie na pracodawcach podczas rozmów kwalifikacyjnych?

Rozmowy o pracę mogą być onieśmielające, zwłaszcza jeśli nie ma się w tej kwestii dużego doświadczenia. EURES przygotował 9 wskazówek, które pomogą Ci wyróżnić się podczas kolejnej rozmowy.

How to impress employers in job interviews

Dowiedz się więcej o firmie

Przeczytaj z wyprzedzeniem informacje o firmie, w której ubiegasz się o pracę. Warto zacząć od sekcji „O nas” na stronie internetowej firmy, ale można także poszperać w mediach społecznościowych firmy, aby dowiedzieć się więcej o jej działalności i wartościach.

Dzięki tej wiedzy możesz przekonać przyszłego pracodawcę, że poważnie podchodzisz do pracy w jego firmie. Nie bój się wspomnieć o konkretnych projektach czy działaniach firmy, które Cię interesują. Zachowuj się tak, jakbyś już pracował(a) w tej firmie i wiedział(a) wszystko na temat przyszłych projektów oraz jak możesz pomóc w ich realizacji. Będzie to oznaczać silną motywację.

Ubierz się odpowiednio

Oczywiste jest, że na rozmowę o pracę należy założyć neutralny strój biznesowy. Tak naprawdę zależy to od rodzaju firmy, w której ubiegasz się o pracę, ale na ogół możesz ubrać się w biznesowym swobodnym stylu.

Przyjdź wcześnie na rozmowę kwalifikacyjną

Ważne jest, aby przyjść na rozmowę o pracę 10−15 minut przed czasem. Pokaże to nie tylko, że jesteś podekscytowany(-a) tą okazją, ale także da Ci czas, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia, poczuć się komfortowo i jeszcze raz przejrzeć notatki.

Przygotuj listę swoich mocnych i słabych stron

Podczas rozmów kwalifikacyjnych typowe jest pytanie o mocne i słabe strony kandydata w odniesieniu do roli, o którą się ubiega. Koniecznie zastanów się nad tym wcześniej.

Nie obawiaj się mówić o umiejętnościach, których nie ma w opisie stanowiska, lecz które mogą pomóc Ci świetnie sprawdzić się w nowej pracy. Dzięki temu możesz wyróżnić się spośród innych kandydatów z podobnym doświadczeniem.

Mów szczerze o swoich słabych stronach. Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia lub brakuje Ci konkretnych umiejętności – powiedz to. Aby nie wypaść źle wystarczy podkreślić, w jaki sposób zamierzasz nadrobić te braki (np. chętnie się uczysz). Tak naprawdę osoba prowadząca rozmowę chce dowiedzieć się, jak pokonujesz słabości.

Wykaż się elastycznością

Pandemia COVID-19 nauczyła nas, że świat pracy może zmienić się z dnia na dzień. Kiedy mówisz o swoich umiejętnościach, koniecznie podkreśl swoją elastyczność. Umiejętność dostosowywania się do różnych środowisk pracy (np. praca zdalna lub hybrydowa) lub zdobywania nowych umiejętności jest ważna, ponieważ pokazuje, że w razie potrzeby możesz zmienić tryb pracy i dostosowywać się do potrzeb firmy.

Przedstaw swoje osiągnięcia

To kolejny klasyczny punkt w rozmowie o pracę, do którego trzeba się przygotować. Sporządź listę swoich osiągnięć, istotnych z punktu widzenia tej roli i bądź gotowy(-a), aby w razie potrzeby je przedstawić.

Jeśli nie masz dużego doświadczenia zawodowego, pomyśl o istotnych przykładach ze szkoły, uczelni, a nawet z życia codziennego. Jeżeli masz większe doświadczenie zawodowe, możesz stworzyć listę odpowiednich, wcześniej zrealizowanych projektów wraz z wynikami i oddziaływaniem, oraz przedstawić ją przyszłemu pracodawcy. Opowiedz o nich krótko i przekonująco.

Nie obawiaj się zadawać pytań

Dobra rozmowa kwalifikacyjna przebiega bardziej jak dialog, niż jak przesłuchanie. Przed rozmową zastanów się, jakie pytania możesz chcieć zadać prowadzącemu. Możesz na przykład zapytać o zasady dotyczące pracy z domu, perspektywy rozwoju tego stanowiska w przyszłości, lub o zespół, do którego dołączysz.

Uważaj na języka ciała

Język ciała jest często niedoceniany przez osoby ubiegające się o pracę, ale jest to istotny element rozmowy kwalifikacyjnej. Siedź prosto i patrz rozmówcom w oczu, kiedy zabierasz głos. Nawet jeśli się denerwujesz, nie wierć się ani nie obgryzaj paznokci i odpowiadaj na pytania w sposób wyrażający pewność siebie.

Potwierdź swoje zainteresowanie stanowiskiem

Na zakończenie rozmowy ponownie podkreśl swoje zainteresowanie stanowiskiem i podziękuj osobie przeprowadzającej rozmowę za tę możliwość.

Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak wyróżnić się w rozmowie o pracę przez internet.

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Tematy
  • Porady i wskazówki
Powiązane sekcje
  • Porady i wskazówki
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.