Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES (EURopean Employment Services)
Naujienų straipsnis2023 m. gegužės 4 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratasSkaitymo laikas: 3 min

Kaip naudojantis technologijomis nesiblaškyti?

Dirbdami arba mokydamiesi kartais negalite susikaupti ir jaučiate poreikį vis žvilgtelėti į telefoną? Žinoma, visiems taip būna. Tačiau kaip nustoti blaškytis ir kaip technologijos veikia mūsų gebėjimą susikaupti?

How can we use technology without getting distracted?

Jei neseniai pradėjote dirbti biure, tikriausiai iki aštuonių valandų per dieną žiūrite į ekraną. Tai visiškai kitokia kasdienybė nei tada, kai vaikščiojote į paskaitas universitete ir užsirašinėjote dėstomą dalyką. Po darbo valandų, tikėtina, žiūrite filmus ar televizijos laidas arba žaidžiate vaizdo žaidimus, ir, be abejo, naudojatės telefonu.

Žinoma, kasdieniame gyvenime technologijos iš esmės yra pravartus dalykas, tačiau tai, kaip jomis naudojamės, gali kelti susirūpinimą. Atlikus šį tyrimą nustatyta, kad ES suaugusieji ne darbo valandomis į ekraną žiūri nuo dviejų iki trijų valandų per dieną (dažnai ir dar ilgiau). Kadangi daug žmonių darbe taip pat dirba prie ekrano, prie ekrano praleidžiama itin daug laiko.

Mūsų telefonai tapo pažangiais pramogų įrenginiais. Jie suteikia nuolatinę prieigą prie mūsų interesus atliepiančių vaizdo įrašų socialiniuose tinkluose, pvz., „TikTok“. Todėl socialiniai tinklai mus labai traukia ir gali nuolat blaškyti dėmesį. Polinkis žiūrėti trumpus, akimirksniu malonumą suteikiančius vaizdo įrašus – tai ne tik socialinių tinklų vartojimo įprotis. Jis gali reikšti, kad vis mažiau laiko gebame išlikti susikaupę.

Tačiau, ar tai lemia technologijos? Viename tyrime padaryta išvada, kad „ekspertų“ lygiu vaizdo žaidimus žaidžiantys žmonės yra „daug atidesni nei paprasti žaidėjai“. Taip pat padaryta išvada, kad „tam tikri žaidimai gali būti naudojami kaip priemonės keisti kognityvines smegenų funkcijas, pvz., dėmesį, ypač tarp tų visuomenės narių, kurie turi kasdieniam funkcionavimui įtakos turinčių dėmesio sutrikimų“. Todėl technologijos, pvz., vaizdo žaidimai (naudojami tinkamai), iš tiesų gali turėti teigiamos įtakos mūsų dėmesingumui.

Mobilieji telefonai suteikia tiesioginę prieigą prie informacijos, bet taip pat ir prie pramogų, pavyzdžiui, socialinių tinklų. Tai didžiulis trikdis, ypač jei dažnai švaistote laiką, ir jis gali sukelti nemalonumų, jei nesugebate susidoroti su savo darbo krūviu. Taigi, jei jūsų žvilgsnis vis dažniau krypsta link telefono, jums gali tekti keisti savo įprotį naršyti internete. Tačiau kaip atsikratyti priklausomybės nuo ekrano?

Ironiška, bet šiuolaikiniuose išmaniuosiuose telefonuose jau yra sprendimas – daugelyje jų galite pasitikrinti, kiek laiko praleidžiate prie ekrano ir prie kiekvienos programėlės. Be to, telefonuose yra nuostatos, leidžiančios užrakinti specialias programėles laikmačiais. Tai skatina sveikiau naudotis socialiniais tinklais ir liautis naršyti po juos be atvagos, nes laikas, kurį galite skirti priklausomybę sukeliančioms programėlėms, yra ribojamas. Kai kuriuose telefonuose net yra telefoną visiškai užblokuojantis zen režimas, padedantis nesiblaškyti ir susikaupti ir neleidžiantis švaistyti laiko.

Taip pat gali būti pravartu nuspręsti, ką naudoti pramogai, o ką darbui. Pavyzdžiui, stenkitės telefoną naudoti asmeninėms reikmėms, o nešiojamąjį kompiuterį – tik darbui arba mokymuisi.

Galiausiai, natūralu, darbui ar mokymuisi naudojantis technologijomis būti blaškomam kito, įdomesnio ekrano turinio. Visi šiame straipsnyje aptarti metodai skirti ugdyti sveikesnius technologijų naudojimo įpročius, padėsiančius susitelkti į darbą, dirbti produktyviau ir atsipalaiduoti po darbo. Socialiniais tinklais ir pramogomis naudokitės kaip atlygiu – tai padės išsiugdyti sveikesnius prietaisų naudojimo įpročius ir gebėjimą ilgiau išlaikyti dėmesį.

Parengta bendradarbiaujant su EURES – Europos darbo mobilumo portalu.

 

Susijusios nuorodos

Ar europiečiai prilipę prie savo ekranų?

Veiksmo vaizdo žaidimų poveikis universiteto studentų dėmesiui, nerimui ir miegui

 

Kita informacija

Europos darbo dienos

Susiraskite EURES konsultantą

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbo vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

EURES tinkle „Facebook“

EURES tinkle „Twitter“

EURES tinkle „LinkedIn“

Išsamūs duomenys

Temos
  • Nurodymai ir patarimai
  • Jaunimas
Susijusios skiltys
Sektorius
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.