Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy4 maja 2023Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 4 min

Jak korzystać z technologii, nie tracąc przy tym koncentracji?

Czy czasem nie możesz się skoncentrować i  czujesz potrzebę sprawdzania telefonu w trakcie pracy lub nauki? Oczywiście wszystkim nam się to zdarza. Jak natomiast powstrzymać się od rozpraszania uwagi?

How can we use technology without getting distracted?

Jeśli właśnie rozpocząłeś(-aś) pracę biurową, prawdopodobnie będziesz patrzył(-a) na ekran nawet przez osiem godzin dziennie. To duża różnica w porównaniu do uczęszczania na wykłady, spacerowania po kampusie i robienia notatek. Po zakończeniu dnia pracy prawdopodobnie będziesz oglądać film lub program telewizyjny lub grać na komputerze, a już z pewnością będziesz korzystać z telefonu.

Oczywiście w życiu codziennym technologia jest nam pomocna, ale sposób, w jaki związani jesteśmy z nią związani, może budzić obawy. Niniejsze badanie pokazuje, że poza godzinami pracy osoby dorosłe w UE korzystają z ekranów przez dwie do trzech godzin dziennie (a w wielu przypadkach nawet więcej). Biorąc pod uwagę, że wiele osób również korzysta z ekranów w pracy, czas ten może szybko się wydłużać.

Nasze telefony stały się zaawansowanymi urządzeniami rozrywkowymi. Za pośrednictwem mediów społecznościowych, takich jak TikTok, mogą dostarczać nieskończoną liczbę filmów odpowiadających naszym zainteresowaniom. W związku z tym pokusa mediów społecznościowych jest bardzo silna i może stanowić źródło ciągłego rozproszenia uwagi. Tendencja do tworzenia krótkich form, dających natychmiastową satysfakcję, wskazuje na coś większego niż nasze nawyki korzystania z mediów społecznościowych: może wskazywać na to, że tak naprawdę zmniejsza się nasza zdolność do koncentracji.

Czy jednak to technologia wywołuje ten efekt? W jednym z badań stwierdzono, że osoby, które grają w gry wideo na poziomie „eksperckim”, są „znacznie bardziej uważne niż osoby, które nie są ekspertami w tej dziedzinie. Stwierdzono również, że „niektóre rodzaje gier mogą być stosowane jako narzędzia zmieniające wyższe funkcje poznawcze mózgu, np. uwagę, zwłaszcza u tych członków społeczeństwa cierpiących na zaburzenia uwagi, które wpływają na ich codzienną wydajność”. Tak więc technologia, taka jak gry wideo (używane w prawidłowym otoczeniu), może w rzeczywistości pozytywnie wpływać na naszą zdolność do koncentracji.

Chociaż telefony komórkowe zapewniają natychmiastowy dostęp do informacji, to w równym stopniu zapewniają natychmiastowy dostęp do rozrywki, na przykład do mediów społecznościowych. Stanowi to ogromne rozproszenie uwagi, zwłaszcza jeśli masz tendencję do marnowania czasu i może przysporzyć ci problemów, jeśli nie nadążasz z wykonywaniem pracy na czas. Jeśli zatem zbyt często sięgasz po telefon, być może powinieneś/powinnaś zastanowić się nad czasem spędzanym na tym urządzeniu. Ale co możesz zrobić, by odzwyczaić się od ekranu?

Jak na ironię telefony mogą już być wyposażone w takie rozwiązanie: wiele nowoczesnych smartfonów ma możliwość sprawdzania czasu spędzonego zarówno na urządzeniu, jak i na każdej aplikacji. Dodatkowo telefony mają ustawienia, które blokują określone aplikacje za pomocą regulatorów czasowych. Zachęca to do zdrowszego korzystania z mediów społecznościowych zamiast nieskończonego przeglądania stron, co pozwala na racjonalizację czasu spędzanego na uzależniających aplikacjach. Niektóre telefony wyposażone są nawet  tryb zen, który całkowicie blokuje telefon i sprawia, że twoja uwaga nie jest rozproszona i jesteś w stanie skupić się bez zbędnych dystrakcji.

Pomocne może być rozgraniczenie urządzeń, których używasz do rozrywki i tych których używasz do pracy. Na przykład postaraj się zachować telefon do użytku osobistego, a laptop tylko do pracy lub nauki.

Naturalną rzeczą jest to, że nasza uwaga jest rozpraszana przez inne, ciekawsze ekrany, podczas gdy korzystamy z technologii do pracy lub nauki. Metody, które omówiliśmy w niniejszym artykule, polegają na tworzeniu zdrowszych nawyków technologicznych, które pozwalają ci skupić się na pracy, a co za tym idzie, poczuć się bardziej produktywnym i zrelaksowanym po pracy. Dzięki traktowaniu mediów społecznościowych i rozrywki jako nagrody możesz stworzyć zdrowsze relacje z urządzeniami i zwiększyć zdolność do koncentracji w tym procesie.

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej

 

Powiązane linki:

Czy Europejczycy są przyklejeni do ekranów?

Wpływ gier komputerowych na uwagę, niepokój i sen wśród studentów uniwersyteckich

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
  • Porady i wskazówki
  • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.