
Ja nesen esat uzsācis darbu birojā, iespējams, jums jāveras monitora ekrānā līdz pat astoņām stundām dienā. Tas ļoti atšķiras no lekciju apmeklēšanas, staigāšanas pa studentu pilsētiņu un lekciju pierakstīšanas. Darbdienai beidzoties jūs, visticamāk, skatīsities kādu filmu vai TV šovu vai spēlēsiet videospēli, un pavisam noteikti izmantosiet telefonu.
Protams, ikdienas dzīvē tehnoloģijas lielā mērā ir laba lieta, bet veids, kā mēs mijiedarbojamies ar tehnoloģiju, rada bažas. Šajā pētījumā ir ziņots, ka pieaugušie ES izmanto ekrānus ārpus darba laika divas līdz trīs stundas dienā (un — daudzos gadījumos - pat vairāk). Tā kā daudzi cilvēki arī darbā izmanto ekrānus, laiks, ko pavadām lūkojoties ekrānos, var būtiski pieaugt.
Mūsu tālruņi ir kļuvuši par moderniem izklaides aparātiem. Izmantojot tādus sociālos medijus kā TikTok, tie var nodrošināt īpaši mūsu interesēm pielāgotu video bezgalīgas skatīšanās iespējas. Līdz ar to sociālo mediju kārdinājums ir ļoti spēcīgs, un potenciāli tas pastāvīgi novērš uzmanību. Tendence veidot īsus videoklipus, kas rada tūlītēju apmierinājumu, liecina par kaut ko vairāk kā tikai par mūsu sociālo mediju patēriņa paradumiem: tas var liecināt, ka mūsu uzmanības noturība faktiski samazinās.
Tomēr vai tās ir tehnoloģijas, kas mūs šādi ietekmē? Vienā pētījumā tika secināts, ka cilvēki, kuri spēlē videospēles “ekspertu” līmenī, ir “daudz uzmanīgāki nekā nepieredzējuši spēlētāji.” Tajā arī tika secināts, ka “noteiktus spēļu veidus var izmantot kā instrumentus, lai mainītu augstākās kognitīvās smadzeņu funkcijas, piemēram, uzmanību, īpaši tiem sabiedrības locekļiem, kuri cieš no uzmanības traucējumiem, kas ietekmē viņu ikdienas darbības”. Tātad tehnoloģijas, piemēram, videospēles (ja tās tiek izmantotas piemērotos apstākļos), faktiski var pozitīvi ietekmēt mūsu uzmanības spējas.
Lai gan mobilie tālruņi nodrošina tūlītēju piekļuvi informācijai, tie tāpat nodrošina tūlītēju piekļuvi izklaidei, piemēram, sociālajiem medijiem. Tas ir milzīgs traucēklis, kas jāpārvar, īpaši, ja jūs bieži izšķiežat laiku, un tas var radīt problēmas, ja nespējat tikt galā ar darba slodzi. Tātad, ja jums šķiet, ka pārāk bieži sniedzaties pēc tālruņa, iespējams, vēlēsities pievērsties saviem ritināšanas paradumiem. Bet ko jūs varat darīt, lai atbrīvotos no ekrāna atkarības?
Ironiski, ka tālruņiem jau ir risinājums: daudzos mūsdienu viedtālruņos ir pieejami veidi, kā pārbaudīt ekrānā pavadīto laiku, norādot, cik ilgu laiku veltāt katrai lietotnei. Turklāt tālruņiem ir iestatījumi, lai bloķētu konkrētas lietotnes, izmantojot taimerus. Tas veicina veselīgāku sociālo mediju izmantošanu, nevis bezgalīgu ritināšanu, jo jums ir jāierobežo laiks, kas pavadīts atkarību izraisošās lietotnēs. Dažiem tālruņiem pat ir zen režīms, kas pilnībā bloķē tālruni, neļaujot tam novērst jūsu uzmanību, lai nekavējoties koncentrētos uz svarīgo.
Robežas novilkšana starp to, ko izmantojat izklaidei, un to, ko izmantojat darbam, arī var palīdzēt. Piemēram, mēģiniet izmantot tālruni tikai personīgām vajadzībām, bet klēpjdatoru tikai darbam vai mācībām.
Galu galā, izmantojot tehnoloģijas darbam vai mācībām, ir tikai dabiski, ka citi, interesantāki ekrāni novērš uzmanību. Visas šajā rakstā aplūkotās metodes balstās uz veselīgāku tehnoloģiju ieradumu veidošanu, kas ļauj koncentrēties tikai darbam un, savukārt, pēc darba justies produktīvākiem un relaksētākiem. Izmantojot sociālos plašsaziņas līdzekļus un izklaidi kā balvu, jūs varat veidot veselīgākas attiecības ar savām ierīcēm un uzlabot savu uzmanības diapazonu šajā procesā.
Sadarbībā ar Eiropas darbvietu mobilitātes portālu EURES
Saistītās saites:
Vai eiropieši nespēj atrauties no saviem ekrāniem?
Plašāka informācija:
Atrast EURES padomdevējus
Dzīvošana un darbs EURES valstīs
EURES darbavietu datubāze
EURES pakalpojumi darba devējiem
EURESPasākumu kalendārs
Gaidāmie pasākumi tiešsaistē
EURES sociālajā tīklā Facebook
EURES sociālajā tīklā Twitter
EURES sociālajā tīklā LinkedIn
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2023. gada 4. maijs
- Autori
- Eiropas Darba iestāde | Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts
- Temati
- Ieteikumi un padomi
- Jaunatne
- Saistītā(s) sadaļa(s)
- Ieteikumi un padomi
- Mācības
- Dzīvošana un darbs
- Nozare
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles