Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva4. května 2023Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 5 min

Jak používat technologie, aniž by nás rozptylovaly?

Máte někdy problém se soustředit a cítíte potřebu kontrolovat svůj telefon, když pracujete nebo studujete? Samozřejmě, že ano, máme to tak všichni. Jak ale rozptylování zabránit a jaký dopad mají technologie na dobu, po kterou dokážeme udržet pozornost?

How can we use technology without getting distracted?

Pokud jste právě nastoupili do zaměstnání na kancelářskou pozici, budete pravděpodobně přikovaní k obrazovce po dobu až osmi hodin denně. To je velký rozdíl oproti docházení na přednášky, pohybu po areálu školy anebo pořizování poznámek. Po skončení pracovního dne si pravděpodobně pustíte film nebo televizní pořad nebo zahrajete videohru a zcela určitě budete používat telefon.

V každodenním životě jsou technologie samozřejmě převážně přínosem, ale to, jak je používáme, může vyvolávat jisté obavy. Tato studie uvádí, že dospělí v EU tráví mimo pracovní dobu u obrazovek dvě až tři hodiny denně (a často i více). Vzhledem k tomu, že mnoho lidí používá obrazovku i při práci, může se doba strávená u obrazovky rychle načítat.

Z našich telefonů se staly pokročilé zábavní přístroje. Prostřednictvím sociálních médií, jako je TikTok, nám mohou nabízet nekonečnou škálu videí, která jsou konkrétně zaměřená na to, co nás zajímá. V důsledku toho je pokušení sociálních médií velmi silné a je zdrojem potenciálně nepřetržitého rozptylování. Trend spočívající ve sledování krátkých videí, která nám přinášejí okamžité uspokojení, vypovídá o něčem zásadnějším, než jsou naše zvyky, pokud jde o čas strávený na sociálních médiích: mohl by naznačovat, že se ve skutečnosti zkracuje náš rozsah pozornosti, tj. doba, po kterou jsme schopni něčemu věnovat svou pozornost.

Lze však tento jev přičíst vlivu technologií? Jedna studie dospěla k závěru, že lidé, kteří hrají videohry na „profesionální“ úrovni, jsou „výrazně pozornější než příležitostní hráči“. Rovněž z ní vyplynulo, že „některé druhy her lze používat jako nástroje podporující změnu vyšších kognitivních funkcí mozku, jako je pozornost, a to zejména u těch členů společnosti, kteří trpí poruchami pozornosti ovlivňujícími jejich každodenní výkony“. Takže ve skutečnosti mohou technologie, jako jsou videohry, působit na náš rozsah pozornosti příznivě (jsou-li používány za správných podmínek).

Ačkoli poskytují mobilní telefony okamžitý přístup k informacím, stejně tak poskytují okamžitý přístup k zábavě, jako jsou sociální média. To představuje velké rozptýlení, které je třeba překonat, zejména pokud máte sklony k plýtvání časem. Můžete se rovněž dostat do potíží, nebudete-li schopni včas dokončovat přidělené pracovní úkoly. Pokud se tedy přistihnete, že po svém telefonu saháte příliš často, možná bude vhodné se nad svými návyky spojenými s používáním telefonu zamyslet. Co však můžete udělat pro to, abyste se své závislosti na trávení času u obrazovky zbavili?

Řešením mohou paradoxně být již telefony samotné: u mnoha moderních chytrých telefonů existují způsoby, jak kontrolovat čas na obrazovce a zobrazit si dobu strávenou u každé aplikace. Kromě toho mají telefony nastavení, které umožňuje pomocí časovačů určité aplikace uzamknout. To vede k rozumnějšímu používání sociálních médií ve formě opakovaných kratších návštěv místo neomezeného a bezcílného brouzdání, neboť si musíte svůj čas strávený na návykových aplikacích dávkovat v rámci denního přídělu. Některé telefony nabízí dokonce možnost nastavení klidového režimu, který telefon úplně uzamkne, takže vás nebude rozptylovat a vy se můžete soustředit, aniž byste měli možnost odložit to, čím se právě zabýváte.

Pomoci může také vymezení hranic mezi tím, jaké zařízení používáte pro zábavu a jaké na práci. Vyzkoušejte si například používat telefon pro osobní záležitosti a notebook pouze k práci nebo studiu.

Využíváte-li při práci nebo studiu technologie, je nakonec přirozené, že vás rozptylují obrazovky s jiným, zajímavějším obsahem. Všechny metody uvedené v tomto článku jsou založeny na vytvoření zdravějších návyků ve vztahu k používání technologií, které vám umožní soustředit se na práci a následně se po práci cítit produktivněji a uvolněněji. Budete-li sociální média a zábavní aplikace využívat za odměnu, můžete si k používaným zařízením vytvořit zdravější vztah a zároveň zlepšit svůj rozsah pozornosti.

Připraveno v rámci partnerství s Evropským portálem pracovní mobility EURES.

 

Související odkazy:

Jsou Evropané přilepeni k obrazovkám svých přístrojů?

Vliv chování při hraní videoher na pozornost, úzkost a spánek mezi vysokoškolskými studenty

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
  • Rady a tipy
  • Mládí
Související sekce
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.