
Če ste pravkar začeli delati v pisarni, boste verjetno v zaslon strmeli do osem ur na dan. Velika razlika v primerjavi z obiskovanjem predavanj, bivanjem v študentskem naselju in delanjem zapiskov. Ko je delovnega dne konec, verjetno gledate film ali oddajo na televiziji ali igrate videoigro in zagotovo uporabljate telefon.
Seveda nam tehnologija v vsakdanjem življenju prinaša večinoma prednosti, vendar je način njene uporabe razlog za skrb. V tej študiji je bilo ugotovljeno, da odrasli v EU zunaj delovnega časa uporabljajo zaslone dve do tri ure na dan (v številnih primerih pa tudi več). Ker veliko ljudi uporablja zaslone tudi pri delu, se lahko čas pred zaslonom hitro poveča.
Naši telefoni so postali napredna naprava za zabavo. Prek družbenih medijev, kot je TikTok, ponujajo neskončno videoposnetkov, ki so posebej usmerjeni v naše interese. Skušnjava družbenih medijev je zato zelo močna in potencialni vir stalnega odvračanja pozornosti. Trend kratkih videoposnetkov s takojšnjim zadovoljstvom kaže na nekaj večjega od naše navade uporabe družbenih medijev: nakazuje lahko na to, da se trajanje naše pozornosti dejansko zmanjšuje.
Ali ima ta učinek tehnologija? V eni od študij je bilo ugotovljeno, da so ljudje, ki igrajo videoigre na „profesionalni“ ravni, „precej bolj zbrani kot neprofesionalni igralci iger.“ V njej je bilo ugotovljeno tudi, da se „določene vrste iger lahko uporabljajo kot orodje za spreminjanje višjih kognitivnih možganskih funkcij, kot je pozornost, zlasti pri tistih članih družbe, ki trpijo zaradi motenj pozornosti, kar vpliva na njihovo vsakodnevno delovanje“. Zato lahko tehnologija, kot so videoigre (kadar se uporabljajo v pravilne namene), dejansko pozitivno vpliva na trajanje naše pozornosti.
Čeprav mobilni telefoni omogočajo takojšen dostop do informacij, nudijo tudi takojšen dostop do zabave, kot so družbeni mediji. To lahko povzroča veliko odvračanje pozornosti, ki ga je težko obvladati, zlasti če za to pogosto zapravljate veliko časa. Če ne morete dohajati svoje delovne obremenitve, lahko to povzroči težave. Če torej pogosto posegate po telefonu, bi bilo dobro, da odpravite svoje navade listanja zaslona. Kaj pa lahko storite, da odpravite zasvojenost z zaslonom?
Ironično je, da telefoni morda že imajo rešitev: številni sodobni pametni telefoni imajo na voljo načine za preverjanje časa, preživetega pred zaslonom, ki prikazujejo, koliko časa porabite za vsako aplikacijo. Poleg tega imajo nastavitve za zaklepanje določenih aplikacij s časovniki. To spodbuja bolj zdrave intervale uporabe družbenih medijev, namesto neskončnega listanja zaslona, saj morate čas, ki ga porabite za aplikacije, ki povzročajo zasvojenost, skrajšati. Nekateri telefoni imajo celo način zen, ki telefon popolnoma zaklene, tako da vas ne moti in se lahko osredotočite brez možnosti odlašanja.
Pomaga lahko tudi ustvarjanje mej med tem, katere naprave uporabljate za zabavo, in katere za delo. Poskusite na primer obdržati telefon za osebno uporabo in prenosni računalnik samo za delo ali študij.
Nenazadnje je pri uporabi tehnologije za delo ali študij povsem naravno, da vašo pozornosti odvračajo drugi, zanimivejši zasloni. Vse metode, o katerih smo pisali v tem članku, temeljijo na oblikovanju bolj zdravih tehnoloških navad, ki vam omogočajo, da se osredotočite na delo, po koncu dela pa se počutite produktivnejše in bolj sproščene. Z uporabo družbenih medijev in zabave kot nagrade lahko ustvarite bolj zdrav odnos do vaših naprav, hkrati pa izboljšate trajanje vaše pozornosti.
V partnerstvu z evropskim portalom za zaposlitveno mobilnost EURES.
Sorodne povezave:
So Evropejci prilepljeni na svoje zaslone?
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar prireditev
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na Twitterju
EURES na LinkedInu
Več informacij
- Datum objave
- 4. maj 2023
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Namigi in nasveti
- Mladina
- Povezani razdelki
- Namigi in nasveti
- Izobraževanje
- Življenje in delo
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles