W 2022 r. około 1,8 mln pracowników w krajach UE i EFTA mieszkało w jednym państwie członkowskim, a pracowało w innym. Pracownicy transgraniczni korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania się przez granice UE w poszukiwaniu pracy, co daje im wiele możliwości realizacji zawodowej.
Praca transgraniczna może również wspierać wzrost gospodarczy i spójność w regionach przygranicznych UE obejmujących 40% terytorium UE. Przy odpowiednim napływie pracowników wiele z tych regionów można przekształcić z obszarów peryferyjnych w znaczące strefy wzrostu i centra możliwości.
Zatrudnienie transgraniczne wiąże się jednak często z przeszkodami w postaci różnic między krajami w zakresie m.in. systemów zabezpieczenia społecznego (np. ubezpieczenie zdrowotne, świadczenia rodzinne, bezrobocie, emerytura), ram zatrudnienia i przepisów podatkowych. Problemy te dotyczą nie tylko pracowników, ale także pracodawców.
Dołącz do partnerstw transgranicznychEURES, utworzonych w celu wspierania mobilności pracowników. Obecnie w Europie istnieje sześć takich partnerstw. Pomagają one potencjalnym pracownikom i pracodawcom poruszać się po praktycznych kwestiach związanych z pracą/znalezieniem pracy/rekrutacją za granicą.
Jak działają partnerstwa transgraniczne EURES?
Finansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), głównego unijnego instrumentu na rzecz inwestowania w ludzi i wspierania wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych, partnerstwa transgraniczne EURES są odpowiedzialne za:
- udzielanie informacji i porad w kwestiach związanych z zatrudnieniem transgranicznym (np. rezydencja podatkowa/składanie dokumentów, specjalne wymogi w zależności od kraju);
- pełnienie roli punków kontaktowych między osobami poszukującymi pracy a pracodawcami, oferując usługi pośrednictwa pracy lub pomocy w rekrutacji transgranicznej;
- łączenie różnych kluczowych podmiotów (partnerów), którzy mogą ułatwić procesy transgranicznej mobilności pracowników, takich jak stowarzyszenia pracowników, związki zawodowe, publiczne służby zatrudnienia, instytucje edukacyjne, władze lokalne, systemy wsparcia zatrudnienia i organy zabezpieczenia społecznego.
Rozważam możliwość pracy za granicą. Jakie zasoby są dostępne?
Sieć EURES jest źródłem dostępu do wszystkich kwestii związanych z mobilnością pracowników. Więcej informacji na temat transgranicznych możliwości zatrudnienia i porad można znaleźć na specjalnej stronie EURES poświęconej regionom transgranicznym. Można również wyszukiwać doradców EURES , klikając zakładkę „Według partnerstwa transgranicznego”.
Koniecznie obejrzyj film EURES, w którym dwóch pracowników ze Słowenii opowiada o swoich doświadczeniach w pracy we Włoszech i dowiedz się, w jaki sposób lokalne partnerstwo transgraniczne EURES pomogło im, udzielając porad i wsparcia.
Więcej informacji na temat partnerstw transgranicznych EURES można znaleźć na stronie: https://eures.europa.eu/eures-services/eures-cross-border-regions_pl
Aby uzyskać więcej praktycznych informacji na temat dojazdów do pracy za granicą, kliknij tutaj.
Powiązane linki:
Sprawozdanie roczne Komisji Europejskiej za 2023 r. na temat wewnątrzunijnej mobilności pracowników
Urząd Publikacji Unii Europejskiej:Cross-border work in EU and EFTA countries [Praca transgraniczna w państwach UE i EFTA]
Więcej informacji:
Szukaj doradcy EURES
Warunki życia i pracy w państwach EURES
Baza ofert pracyEURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na X
EURES na LinkedIn
EURES na Instagramie
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 24 lipca 2024
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Zestaw narzędzi UE do mobilności
- Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
- Powiązane sekcje
- Pomoc i wsparcie
- Informacje o rynku pracy
- Życie i praca
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles