Informujte sa
Ak máte predstavu o novej profesionálnej kariére, je veľmi dôležité, aby ste sa najprv podrobne informovali. Po prvé zistite, či sa požadujú osobitné kvalifikácie. Potom zistite, ktoré zručnosti a predpoklady sú pre dané miesto výhodné, aká je priemerná mzda, či pracovný čas zodpovedá vášmu životnému štýlu, respektíve súkromnému životu a či existujú nejaké geografické úvahy, na ktoré by ste mali myslieť – napríklad či by ste sa kvôli novému zamestnaniu museli presťahovať?
Ak ste presvedčení, že toto nové zamestnanie je pre vás naozaj to správne, porozprávajte sa s niekým z odboru, aby ste získali predstavu o tom, ako vyzerá klasický pracovný deň a na čo zamestnávatelia sústreďujú pri hľadaní nových zamestnancov.
Pozrite si bezplatné alebo cenovo dostupné školenia
Možno vám chýbajú pracovné skúsenosti, ale nič vám nebráni v tom, aby ste o novom povolaní nezískali určité vedomosti.
Pozrite sa na LinkedIn Learning, Udemy alebo Coursera a zistite, či neexistujú nejaké základné alebo relevantné kurzy, ktoré sú cenovo dostupné Uveďte ich potom vo svojom životopise, keď sa budete uchádzať o pracovné miesta, a využite to, čo ste sa naučili, aby ste potenciálnym zamestnávateľom ukázali, že rozumiete niektorým častiam daného miesta a ste ochotní sa ďalej učiť. Ak zatiaľ nemáte odbornú skúsenosť, všetko, čo sa o novej práci dozviete, vám pomôže pri hľadaní budúceho zamestnania.
Motivačný list využite vo svoj prospech
Ak ste pripravení uchádzať sa o zamestnanie, musíte zaujať motivačným listom. Každé pracovné miesto má svoje špecifiká, ktoré sa majú zohľadniť v motivačnom liste, a preto je lepšie nekopírovať z iných listov ani nepoužiť texty, ktoré ste napísali pre iné miesto. Berte to ako príležitosť porozprávať zamestnávateľom o sebe, a nie až tak o pracovných skúsenostiach.
Ak sa uchádzate o pracovné miesto v odbore, kde nemáte skúsenosti, priznajte, že ste doteraz nepracovali na podobnom mieste, a zdôraznite, prečo chcete zmeniť zamestnanie. Môžete využiť túto príležitosť a vysvetliť, čo vás na tom konkrétnom pracovnom mieste zaujalo, prečo si myslíte, že by ste sa na ňu hodili, a vymenovať zručnosti, ktoré máte a o ktorých si myslíte, že by boli prínosom. Ak si všimnete, že vám chýbajú dôležité zručnosti pre dané miesto, nebojte sa to priznať a vysvetliť, ako by vaše predchádzajúce skúsenosti mohli byť užitočné aj v novom zamestnaní. Môžete tiež zdôrazniť, že ste zanietení a ochotní rozvíjať svoje zručnosti.
Ukážte, že ste ochotní učiť sa nové veci
Ak ste dostali ponuku na pohovor, je čas ukázať svoju prispôsobivosť a ochotu učiť sa osobne alebo telefonicky. Okrem toho, že potenciálnemu zamestnávateľovi poviete, že sa na danú pracovnú príležitosť tešíte, preukážte, že ste ochotní urobiť všetko pre to, aby ste sa naučili zručnosti, ktoré budete potrebovať na to, aby ste prácu dobre vykonávali.
V závislosti od povahy pracovného miesta, o ktoré sa uchádzate, môžu existovať rôzne spôsoby, ako sa učiť priamo na pracovisku a nadobudnúť potrebné skúsenosti. Pouvažujte nad hľadaním pracovných miest na vstupnej úrovni alebo stáží, pri ktorých je učenie súčasťou pracovnej náplne, prípadne aj neplatených stáží, na určitý čas na získanie určitých skúseností.
Buďte otvorení
Pri zmene povolania je pravdepodobné, že vaše zručnosti a skúsenosti nebudú úplne zodpovedať opisu pracovného miesta, ale to neznamená, že ste bez šancí!
Aj keby ste mali potrebné zručnosti a skúsenosti, uchádzať sa o zamestnanie nemusí byť jednoduché. Vždy existuje možnosť, že pracovné miesto nedostanete, preto je dôležité byť na to pripravený, ale nenechajte sa tým odradiť od podania žiadosti. Vždy existuje nádej, že zamestnávateľ uvidí vo vašom liste niečo výnimočné, čo vás posunie do ďalšieho kola pohovorov a prípadne môže znamenať pracovnú ponuku.
Keď sa oboznámite s pracovným miestom, ktoré by ste chceli, a vymenujete prierezové zručnosti, ktoré už máte, ste pripravení začať prechádzať pracovné ponuky a upravovať motivačné listy tak, aby ste zamestnávateľom ukázali, že pre máte výborné predpoklady. Kariérna zmena môže trvať určitý čas a môže si vyžadovať ďalšiu kvalifikáciu, ale ak je to niečo, čo vás baví, buďte otvorení a uchádzajte sa o zamestnanie. Nikdy neviete, kto môže vidieť váš potenciál a dať vám príležitosť na nový kariérny krok.
Práca na diaľku je nový štandard a mnohé podniky ponúkajú svojim zamestnancom túto výhodu. Najmä pre nových zamestnancov môže byť náročné zorientovať sa v tejto situácii. Prinášame vám niekoľko spôsobov, ako môžete úspešne využiť prácu na diaľku.
Súvisiace odkazy:
Práca na diaľku: príručka pre nových zamestnancov
Ďalšie informácie:
Európske dni pracovných príležitostí
Vyhľadať poradcov siete EURES
Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES
Databáza pracovných miest siete EURES
Služby siete EURES pre zamestnávateľov
Kalendár podujatí siete EURES
Nadchádzajúce podujatia online
Sieť EURES na Facebooku
Sieť EURES na Twitteri
Sieť EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 16. novembra 2023
- Autori/autorky
- Európsky orgán práce | Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie
- Témy
- Rady a tipy
- Mladosti
- Súvisiace sekcie
- Rady a tipy
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles