Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok16. novembra 2023Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Prišiel čas na zmenu? Ako zmeniť povolanie bez pracovných skúseností

Kariérna zmena sa môže zdať odstrašujúca, ale po dôslednej príprave a s pozitívnym prístupom nemusí byť taká ťažká, ako sa vám zdá. Ak ste pripravení na zmenu, prečítajte si tu naše rady, ktoré by ste mali mať na pamäti, keď sa vydáte na novú cestu.

Time for a change? How to change careers with no experience

Informujte sa

Ak máte predstavu o novej profesionálnej kariére, je veľmi dôležité, aby ste sa najprv podrobne informovali. Po prvé zistite, či sa požadujú osobitné kvalifikácie. Potom zistite, ktoré zručnosti a predpoklady sú pre dané miesto výhodné, aká je priemerná mzda, či pracovný čas zodpovedá vášmu životnému štýlu, respektíve súkromnému životu a či existujú nejaké geografické úvahy, na ktoré by ste mali myslieť – napríklad či by ste sa kvôli novému zamestnaniu museli presťahovať?

Ak ste presvedčení, že toto nové zamestnanie je pre vás naozaj to správne, porozprávajte sa s niekým z odboru, aby ste získali predstavu o tom, ako vyzerá klasický pracovný deň a na čo zamestnávatelia sústreďujú pri hľadaní nových zamestnancov.

Pozrite si bezplatné alebo cenovo dostupné školenia

Možno vám chýbajú pracovné skúsenosti, ale nič vám nebráni v tom, aby ste o novom povolaní nezískali určité vedomosti.

Pozrite sa na LinkedIn Learning, Udemy alebo Coursera a zistite, či neexistujú nejaké základné alebo relevantné kurzy, ktoré sú cenovo dostupné Uveďte ich potom vo svojom životopise, keď sa budete uchádzať o pracovné miesta, a využite to, čo ste sa naučili, aby ste potenciálnym zamestnávateľom ukázali, že rozumiete niektorým častiam daného miesta a ste ochotní sa ďalej učiť. Ak zatiaľ nemáte odbornú skúsenosť, všetko, čo sa o novej práci dozviete, vám pomôže pri hľadaní budúceho zamestnania.

Motivačný list využite vo svoj prospech

Ak ste pripravení uchádzať sa o zamestnanie, musíte zaujať motivačným listom. Každé pracovné miesto má svoje špecifiká, ktoré sa majú zohľadniť v motivačnom liste, a preto je lepšie nekopírovať z iných listov ani nepoužiť texty, ktoré ste napísali pre iné miesto. Berte to ako príležitosť porozprávať zamestnávateľom o sebe, a nie až tak o pracovných skúsenostiach.

Ak sa uchádzate o pracovné miesto v odbore, kde nemáte skúsenosti, priznajte, že ste doteraz nepracovali na podobnom mieste, a zdôraznite, prečo chcete zmeniť zamestnanie. Môžete využiť túto príležitosť a vysvetliť, čo vás na tom konkrétnom pracovnom mieste zaujalo, prečo si myslíte, že by ste sa na ňu hodili, a vymenovať zručnosti, ktoré máte a o ktorých si myslíte, že by boli prínosom. Ak si všimnete, že vám chýbajú dôležité zručnosti pre dané miesto, nebojte sa to priznať a vysvetliť, ako by vaše predchádzajúce skúsenosti mohli byť užitočné aj v novom zamestnaní. Môžete tiež zdôrazniť, že ste zanietení a ochotní rozvíjať svoje zručnosti.

Ukážte, že ste ochotní učiť sa nové veci

Ak ste dostali ponuku na pohovor, je čas ukázať svoju prispôsobivosť a ochotu učiť sa osobne alebo telefonicky. Okrem toho, že potenciálnemu zamestnávateľovi poviete, že sa na danú pracovnú príležitosť tešíte, preukážte, že ste ochotní urobiť všetko pre to, aby ste sa naučili zručnosti, ktoré budete potrebovať na to, aby ste prácu dobre vykonávali.

V závislosti od povahy pracovného miesta, o ktoré sa uchádzate, môžu existovať rôzne spôsoby, ako sa učiť priamo na pracovisku a nadobudnúť potrebné skúsenosti. Pouvažujte nad hľadaním pracovných miest na vstupnej úrovni alebo stáží, pri ktorých je učenie súčasťou pracovnej náplne, prípadne aj neplatených stáží, na určitý čas na získanie určitých skúseností.

Buďte otvorení

Pri zmene povolania je pravdepodobné, že vaše zručnosti a skúsenosti nebudú úplne zodpovedať opisu pracovného miesta, ale to neznamená, že ste bez šancí!

Aj keby ste mali potrebné zručnosti a skúsenosti, uchádzať sa o zamestnanie nemusí byť jednoduché. Vždy existuje možnosť, že pracovné miesto nedostanete, preto je dôležité byť na to pripravený, ale nenechajte sa tým odradiť od podania žiadosti. Vždy existuje nádej, že zamestnávateľ uvidí vo vašom liste niečo výnimočné, čo vás posunie do ďalšieho kola pohovorov a prípadne môže znamenať pracovnú ponuku.

Keď sa oboznámite s pracovným miestom, ktoré by ste chceli, a vymenujete prierezové zručnosti, ktoré už máte, ste pripravení začať prechádzať pracovné ponuky a upravovať motivačné listy tak, aby ste zamestnávateľom ukázali, že pre máte výborné predpoklady. Kariérna zmena môže trvať určitý čas a môže si vyžadovať ďalšiu kvalifikáciu, ale ak je to niečo, čo vás baví, buďte otvorení a uchádzajte sa o zamestnanie. Nikdy neviete, kto môže vidieť váš potenciál a dať vám príležitosť na nový kariérny krok.

Práca na diaľku je nový štandard a mnohé podniky ponúkajú svojim zamestnancom túto výhodu. Najmä pre nových zamestnancov môže byť náročné zorientovať sa v tejto situácii. Prinášame vám niekoľko spôsobov, ako môžete úspešne využiť prácu na diaľku.

 

Súvisiace odkazy:

LinkedIn Learning

Udemy

Coursera

Práca na diaľku: príručka pre nových zamestnancov

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Rady a tipyMladosti
Súvisiace sekcie
Rady a tipy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.