Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy16 listopada 2023Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 4 min

Czas na zmianę? Jak zmienić karierę zawodową bez żadnego doświadczenia?

Zmiana kariery zawodowej może wydawać się trudna, ale przy odpowiednim rozeznaniu i pozytywnym podejściu może być łatwiejsza niż myślisz Gotowy(-a) na zmiany? Oto nasze rady, o których warto pamiętać, wkraczając na nową ścieżkę.

Time for a change? How to change careers with no experience

Zrób rozeznanie

Jeśli masz pomysł na nową ścieżkę kariery, bardzo ważnym pierwszym krokiem jest rozeznanie się. Po pierwsze trzeba dowiedzieć się, czy wymagane są szczególne kwalifikacje. Następnie warto sprawdzić, jakie umiejętności i atuty są korzystne dla danego zawodu, jakie jest średnie wynagrodzenie, czy godziny pracy będą pasować do twojego stylu życia lub zobowiązań oraz czy są jakieś względy geograficzne, o których należy pomyśleć – np., czy w związku z nową pracą konieczna będzie przeprowadzka?

Gdy już stwierdzisz, czy dany zawód jest zdecydowanie odpowiedni dla ciebie, porozmawiaj może z kimś z branży, aby dowiedzieć się, jak wyglądałby dzień pracy i na co zwracają uwagę pracodawcy przy zatrudnianiu nowych pracowników.

Szukaj bezpłatnych lub niedrogich kursów

Może nie masz doświadczenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdobyć wiedzę w nowej dziedzinie.

Zajrzyj na stronę LinkedIn Learning, Udemy lub Coursera, aby sprawdzić, czy są jakieś kursy wprowadzające lub w danej dziedzinie, które nie będą kosztować zbyt wiele. Następnie dodaj je do CV podczas ubiegania się o stanowiska i wykorzystaj zdobytą wiedzę, aby pokazać potencjalnym pracodawcom, że wiesz, na czym polegają poszczególne elementy nowej roli i że chcesz dalej się uczyć. Bez doświadczenia wszystko, czego dowiesz o tym zawodzie, pomoże ci zdobyć kolejną pracę.

Obróć list motywacyjny na swoją korzyść

Gdy już jesteś gotowy(-a), aby ubiegać się o daną pracę, dopracuj swój list motywacyjny, aby zrobić dobre wrażenie. Listy motywacyjne są dostosowane do każdego stanowiska – lepiej więc nie kopiować i wklejać listu napisanego z myślą o innej pracy. Pomyśl, że jest to szansa, aby opowiedzieć pracodawcom o sobie, a nie o swoim doświadczeniu.

Jeśli ubiegasz się o stanowisko, ale nie masz doświadczenia, przyznaj to i podkreśl, dlaczego chcesz zmienić ścieżkę kariery zawodowej. Skorzystaj z tej okazji, aby wyjaśnić, dlaczego zainteresowała cię ta konkretna praca, dlaczego uważasz, że jesteś świetnym kandydatem/świetną kandydatką na to stanowisko i wymienić swoje umiejętności, które twoim zdaniem byłyby przydatne na tym stanowisku. Jeśli stwierdzisz, że brakuje Ci umiejętności niezbędnych dla danego stanowiska, nie bój się tego przyznać i wytłumacz, w jaki sposób twoje wcześniejsze doświadczenie może być przydatne w nowej branży. Możesz również podkreślić chęć podnoszenia kwalifikacji.

Pokaż, że chcesz się uczyć

Jeśli zaproszono cię na rozmowę kwalifikacyjną, możesz na bezpośrednim spotkaniu lub przez telefon przedstawić swoją zdolność adaptacji i chęć uczenia się. Możesz powiedzieć potencjalnym pracodawcom, jak cieszysz się na tę szansę zdobycia nowej pracy, ale pokaż również, że chętnie dołożysz wszelkich starań, aby uzyskać umiejętności konieczne do jej dobrego wykonywania.

W zależności od tego, jakiej nowej kariery pragniesz, są różne sposoby uczenia się w miejscu pracy i zdobywania potrzebnego doświadczenia. Rozważ stanowiska najniższego szczebla lub staży, w których uczenie się jest częścią danej roli, a być może nawet wolontariat przez pewien czas, aby zdobyć pewne doświadczenie.

Zachowaj otwarty umysł

Przy zmianie kariery zawodowej twoje umiejętności i doświadczenie prawdopodobnie nie będą w pełni odpowiadać opisowi pracy, ale to nie znaczy, że wszystko jest stracone!

Ubieganie się o pracę nie zawsze jest łatwe, nawet jeśli posiada się odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Zawsze istnieje możliwość, że nie dostaniesz danej pracy, więc trzeba być na to przygotowanym(-ą). Nie pozwól jednak by to cię powstrzymało przed wysłaniem zgłoszeń. Możliwe, że pracodawca dostrzeże w twojej aplikacji coś wyjątkowego, zaprosi cię do kolejnej rundy rozmów kwalifikacyjnych i potencjalnie zaoferuje ci pracę.

Po zapoznaniu się bliżej z interesującym cię stanowiskiem i przygotowaniem zestawienia posiadanych umiejętności przekrojowych pora rozpocząć wyszukiwanie ofert pracy i przygotować specjalnie dopasowane listy motywacyjne, aby pokazać pracodawcom, że twoja kandydatura jest strzałem w dziesiątkę. Zmiana kariery może zająć trochę czasu i może wymagać dodatkowych kwalifikacji, ale jeżeli naprawdę tego chcesz, miej otwarty umysł i wysyłaj dalsze zgłoszenia. Nigdy nie wiadomo, kto może zauważyć twój potencjał i dać ci szansę na nową karierę.

Praca zdalna stała się czymś normalnym i wiele przedsiębiorstw oferuje swoim pracownikom taką możliwość. Odnalezienie się w niej może być jednak trudne, zwłaszcza w przypadku nowych pracowników. Oto kilka sposobów na odniesienie sukcesu w pracy zdalnej.

 

Powiązane linki:

LinkedIn Learning

Udemy

Coursera

Praca zdalna: Przewodnik dla nowych pracowników

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
  • Porady i wskazówki
  • Młodzież
Powiązane sekcje
  • Porady i wskazówki
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.