Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva16. listopadu 2023Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 5 min

Čas na změnu? Jak změnit povolání bez jakýchkoli zkušeností

Změna povolání vám může nahánět strach, pokud k ní však budete přistupovat pozitivně a zjistíte si vše potřebné, nemusí být tak obtížná, jak se zdá. Jste na tuto změnu připraveni? Níže vám poradíme, co byste měli mít na paměti, až se vydáte na novou profesní dráhu.

Time for a change? How to change careers with no experience

Informujte se

Máte-li představu, na jakou novou profesní dráhu se vydat, je prvním velmi důležitým krokem sednout si a vyhledat si informace. Nejprve byste se měli informovat, zda pro dané povolání potřebujete speciální kvalifikaci. Poté byste měli zjistit, jaké dovednosti a silné stránky jsou pro dané povolání výhodou, jaký je průměrný plat, zda bude pracovní doba vyhovovat vašemu životnímu stylu a povinnostem a zda je třeba zvážit i zeměpisné aspekty, např. zda bude nutné se kvůli nové práci přestěhovat.

Jakmile si ujasníte, že dané povolání je skutečně tím, co byste chtěli dělat, zvažte, zda si nepromluvit s někým z oboru, abyste získali představu, jak by vypadal pracovní den a co zaměstnavatelé při náboru nových zaměstnanců hledají.

Vyhledejte si bezplatné nebo cenově dostupné kurzy

Nemusíte mít zkušenosti, ale nic vám nebrání v tom, abyste si osvojili pár znalostí hodících se v povolání, které chcete vykonávat.

Podívejte se na platformy LinkedIn Learning, Udemy nebo Coursera, zda nenabízí nějaké úvodní nebo jiné relevantní kurzy, které nejsou příliš drahé. Později, až se budete ucházet o konkrétní pracovní místa, můžete tyto kurzy uvést ve svém životopisu a to, co jste se naučili, využít k tomu, abyste potencionálním zaměstnavatelům ukázali, že chápete, v čem spočívá vaše role, a že jste ochotni se neustále učit. Nemáte-li zkušenosti, vše, co se v souvislosti s daným povoláním naučíte, vám pomůže získat vaše příští pracovní místo.

Využijte motivační dopis ve svůj prospěch

Až budete připraveni ucházet se o zaměstnání, nastane čas zapůsobit motivačním dopisem. Motivační dopisy jsou pro každé místo jiné, je tedy vhodné nekopírovat dopis, který jste napsali na jinou pozici. Motivační dopis pojměte jako příležitost, jak zaměstnavateli sdělit spíše svůj příběh než pracovní zkušenosti.

Ucházíte-li se o práci, se kterou nemáte žádné zkušenosti, přiznejte, že jste podobnou pozici nikdy nezastávali, a objasněte, proč chcete změnit povolání. Při této příležitosti můžete vysvětlit, co vás na dané práci zaujalo, proč si myslíte, že byste se na ni hodili, a uvést dovednosti, které máte a které jsou podle vás pro danou pozici užitečné. Všimnete-li si, že vám pro danou práci chybí důležité dovednosti, nebojte se to přiznat a vysvětlete, jak by se vaše předchozí zkušenosti mohly v tomto pro vás novém oboru rovněž hodit. Můžete také zdůraznit, že si své dovednosti velmi rádi rozšíříte.

Ukažte, že jste ochotní se učit

Pokud jste byli pozváni na pohovor, nastal čas osobně, nebo po telefonu ukázat, že jste přizpůsobiví a ochotní se učit. Kromě toho, že potenciálním zaměstnavatelům sdělíte, že vás pracovní příležitost nadchla, dejte také najevo, že jste ochotní udělat vše pro to, abyste si osvojili dovednosti, které budete potřebovat, abyste svou práci vykonávali dobře.

V závislosti na povolání, kterému se chcete věnovat, existují různé způsoby, jak se učit při práci a získat potřebné zkušenosti. Zvažte, zda nehledat nástupní pozice nebo stáže, kde je učení součástí pracovní náplně, nebo zda se dokonce na určitou dobu nepřihlásit jako dobrovolník, abyste získali nějaké zkušenosti.

Buďte otevření

Rozhodnete-li se změnit povolání, je pravděpodobné, že vaše dovednosti a zkušenosti nebudou plně odpovídat popisu práce. To ale neznamená, že jste bez šance.

Ucházet se o práci není vždy snadné, a to i když potřebné dovednosti a zkušenosti máte. Vždy je možné, že danou práci nezískáte, je proto důležité, abyste na to byli připraveni a nenechali se odradit od hledání. Vždy existuje šance, že zaměstnavatele ve vaší přihlášce něco zaujme, vybere vás do dalšího kola pohovorů a případně vám nabídne práci.

Poté, co věnujete čas informování se o povolání, které chcete vykonávat, a uděláte si seznam svých dovedností, jež v něm můžete uplatnit, jste připraveni začít zkoumat pracovní nabídky a upravovat motivační dopisy, abyste zaměstnavatelům ukázali, že se na danou pozici hodíte. Změna povolání může nějakou dobu trvat a může vyžadovat další kvalifikaci. Máte-li o nové povolání opravdu zájem, buďte otevření a nepřestávejte hledat. Nikdy nevíte, kdo si všimne vašeho potenciálu a dá vám šanci v nové profesi.

Práce na dálku se stala zcela běžnou a tuto výhodu nabízí svým zaměstnancům řada společností. Zejména pro nové zaměstnance však může být náročné se v takovém pracovním režimu zorientovat. Zde naleznete několik způsobů, jak s prací na dálku úspěšně začít.

 

Související odkazy:

LinkedIn Learning

Udemy

Coursera

Práce na dálku: příručka pro nové zaměstnance

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
  • Rady a tipy
  • Mládí
Související sekce
  • Rady a tipy
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.