Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel16. november 2023Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat3 min lugemist

Kas on aeg muutuseks? Kuidas muuta karjääri, kui puudub kogemus

Karjäärimuutus võib tunduda heidutav, kuid õige uurimistöö ja positiivse suhtumisega ei pruugi see olla nii raske, kui arvad. Kui oled muutuseks valmis, siis siit leiad meie nõuanded selle kohta, mida peaksid arvestama, kui asud uuele karjääriteele.

Time for a change? How to change careers with no experience

Uuri tausta

Kui kaalutled uut karjääri, on kõigepealt väga tähtis leida aega selle uurimiseks. Esiteks pead uurima, kas nõutakse konkreetseid kvalifikatsioone. Seejärel peaksid välja selgitama, mis oskused ja tugevused on ametikohal kasulikud, mis on keskmine palk, kas tööaeg sobib sinu elustiili või kohustustega ning kas on asukohakaalutlusi, mida tuleks arvestada – näiteks, kas peaksid kolima selle töö tegemiseks.

Kui oled aru saanud, kas ametikoht vastab kindlasti sellele, mida tahaksid teha, kaalutle rääkimist mõne selle valdkonna inimesega, et mõista, kuidas näeks välja tööpäev ja mida hindavad tööandjad uute töötajate töölevõtmisel.

Otsi tasuta või taskukohaseid kursusi

Sul võib puududa kogemus, kuid miski ei takista omandamast teadmisi oma uue karjäärivaliku kohta.

Tutvu platvormidega LinkedIn Learning, Udemy või Coursera, et näha, kas seal on mõni sissejuhatav või asjakohane kursus, mis ei maksaks liiga palju. Lisa hiljem ametikohale kandideerides kursused oma CV-sse ja kasuta õpitut, et tõendada potentsiaalsetele tööandjatele ametikoha ülesannete mõistmist ja oma õppimisvalmidust. Kui kogemus puudub, aitab kõik, mida saad teada ametikoha kohta, kindlustada uue töökoha saamist.

Koosta kasulik kaaskiri

Kui oled valmis töökohale kandideerima, on aeg koostada mõjus kaaskiri. Kaaskiri on ametikohapõhine, seega on parem mitte kopeerida ja kleepida teise ametikoha jaoks kirjutatud kaaskirja. Mõtle kaaskirjast kui võimalusest tutvustada tööandjatele pigem oma lugu kui kogemust.

Kui kandideerid ametikohale, kus sul puudub kogemus, tunnista, et ei ole varem sarnasel ametikohal töötanud, ja too esile, miks soovid karjääri muuta. Võid kasutada võimalust, et selgitada, mis köitis just selle töökoha juures, miks arvad, et oleksid hea valik, ja loetleda oma oskused, mis sinu arvates võivad olla kasulikud sellel ametikohal. Kui märkad, et sul puuduvad ametikoha jaoks olulised oskused, ära karda ka seda tunnistada ja selgitada, kuidas sinu varasem kogemus võib olla kasulik ka uues valdkonnas. Samuti võid rõhutada, et oled innukas ja valmis end täiendama.

Tõenda õppimisvalmidust

Kui sind on kutsutud töövestlusele, on aeg tõendada oma kohanemisvõimet ja õppimisvalmidust vahetul kohtumisel või telefoni teel. Peale potentsiaalsetele tööandjatele kinnitamise, et oled töövõimalusest elevil, näita, et teed meeleldi kõik endast oleneva, et õppida oskusi, mida vajad töö hästi tegemiseks.

Olenevalt uuest karjäärist, mida soovid alustada, võib töökohal õppimiseks ja vajaliku kogemuse omandamiseks olla eri võimalusi. Kaalutle tööturule sisenemise tasemel ametikohtade või praktikakohtade otsimist, kus õpingud on ametikoha ülesannete osa, või isegi tööd vabatahtlikuna teatud aja jooksul, et saada kogemusi.

Ole avatud

Karjääri muutmisel on tõenäoline, et sinu oskused ja kogemused ei vasta päris täpselt ametikoha kirjeldusele, kuid see ei tähenda, et poleks lootust!

Töökoha taotlemine ei ole alati lihtne, isegi kui sul on oskused ja kogemused. Alati on olemas võimalus, et sa ei saa tööd, seega on oluline olla selleks valmis, kuid ära lõpeta seepärast kandideerimist. Alati on võimalus, et tööandja näeb sinu avalduses midagi erilist, kutsub sind järgmisesse vestlusvooru ja võimalik, et pakub tööd.

Pärast seda, kui oled kulutanud aega soovitud ametikoha tundmaõppimiseks ja pannud kirja juba omandatud ülekantavad oskused, oled valmis alustama töökohtade otsimist ja kaaskirjade kohandamist, nii et need tõendaksid tööandjatele, et sobid neile suurepäraselt. Karjääri muutmine võib võtta aega ja nõuda lisakvalifikatsioone, kuid kui see on midagi, mida väga soovid, siis säilita avatud meel ja jätka kandideerimist. Kunagi ei tea ette, kes võib näha sinu potentsiaali ja anda sulle uue karjääri võimaluse.

Kaugtöö on uus normaalsus ning paljud ettevõtted võimaldavad seda hüvet oma töötajatele. Kuid kaugtöö võib olla keeruline, eriti uute töötajate jaoks. Siin on mõned soovitused, kuidas kaugtööd edukalt teha.

 

Seotud lingid

LinkedIn Learning

Udemy

Coursera

Kaugtöö: juhend uutele töötajatele

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
 • Nõuanded ja soovitused
 • Noorus
Seotud jaotis(ed)
 • Nõuanded ja soovitused
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.