
Pogosto se sestanite s svojimi zaposlenimi
Redno se pogovarjajte s svojimi zaposlenimi, saj je to je eden najboljših načinov, da izveste, kako delajo in kakšni so njihovi poklicni cilji. Če še niste, vsekakor najprej načrtujte srečanje z vsakim zaposlenim posebej ter se z njim pogovorite o trenutni delovni obremenitvi in prihodnjih ciljih. Na teh sestankih boste dobili jasno predstavo o posameznikovih poklicnih znanjih in spretnostih, to priložnost pa lahko izkoristite tudi za preverjanje, ali je zaskrbljen zaradi katere koli naloge, in mu ponudite podporo.
Če obstaja področje, na katerem vaš zaposleni potrebuje pomoč, mu lahko priporočite usposabljanje ali mu dodelite novo odgovornost, s čimer bo pridobil več samozavesti. Vsak ukrep, o katerem se dogovorite, je treba zapisati kot cilj v njegovem osebnem načrtu poklicnega razvoja.
Gradite na odlikah
Ko se pogovarjate o osebnem načrtu poklicnega razvoja, bodite pozitivno naravnani in spodbudite vsakega zaposlenega, da najprej zapiše svoje odlike. Če jih boste povprašali o najmočnejših področjih njihovega dela, jim boste lahko ponudili več priložnosti, da prevzamejo večje odgovornosti. Tako se bodo nadalje specializirali in nadgradili svoja znanja in spretnosti, kar jim bo omogočilo, da se izkažejo.
Opredelite cilje
Določite cilje, ki so specifični, merljivi, dosegljivi, ustrezni in časovno omejeni, da si bodo zaposleni lahko zastavili realne cilje in imeli jasno izhodišče. Če so na primer izrazili zanimanje za vodenje, je lahko cilj, da v naslednjih šestih mesecih dosledno vodijo manjši projekt. Tovrstno opredeljeni cilji omogočajo rast in razvoj zaposlenih – lahko na primer napredujejo in prevzamejo vodenje drugega projekta ali postanejo mentor sodelavcu. Na ta način lahko spodbudite razvoj znanj in spretnosti svojih sodelavcev.
Osredotočite se na rast
Čeprav morajo biti cilji dosegljivi, spodbujajte zaposlene, da si zastavijo tudi zahtevnejše cilje, na podlagi katerih bodo pridobili nove veščine in tako napredovali na svoji poklicni poti. V ta namen naj opredelijo in določijo cilje na področjih, ki jih niso omenili kot svoje odlike. To jim bo omogočilo, da razvijajo spretnosti in veščine ter pridobijo samozavest pri opravljanju svojih delovnih nalog.
Pregled delovne uspešnosti je pomemben
Pregled delovne uspešnosti in osebni načrti poklicnega razvoja so tesno povezani z napredovanjem. Ko pride obdobje ocenjevanja uspešnosti, si vzemite čas in skrbno izpolnite del obrazca, ki je namenjen vam kot vodji. Zelo je pomembno, da se na pripombe zaposlenih odzovete po točkah in preverite, ali so pravilne, dokazljive in v okviru pristojnosti njihovega delovnega mesta. Poleg tega se osredotočite na oceno, ali so bili cilji, določeni v prejšnjem pregledu, doseženi. Če so bili doseženi, jih lahko razširite. Če niso bili, se pogovorite z zaposlenim in preverite, ali mu lahko na kakršen koli način pomagate, da jih doseže pred naslednjim pregledom delovne uspešnosti.
Dajte jim nove priložnosti
Vaša odgovornost je, da zaposlenim dodeljujete delo. Če niso dosegli cilja iz osebnega načrta poklicnega razvoja, morda niso imeli priložnosti, da bi se preizkusili v določeni vlogi ali nalogi. Pogovori o delovni obremenitvi so za vaše zaposlene bistvena priložnost, da povedo, kaj bi želeli delati, da bi lahko napredovali.
Želite več nasvetov o tem, kako pomagati zaposlenim pri njihovi poklicni rasti? Preberite članek Deset nasvetov, kako biti dober mentor.
Sorodne povezave:
Deset nasvetov, kako biti dober mentor
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar prireditev
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na Twitterju
EURES na LinkedInu
Več informacij
- Datum objave
- 31. avgust 2023
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Poslovanje/podjetništvo
- Namigi in nasveti
- Povezani razdelki
- Namigi in nasveti
- Izobraževanje
- Življenje in delo
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles