
Često se sastajte sa svojim zaposlenicima
Redovit razgovor sa zaposlenicima jedan je od najboljih načina da saznate kako funkcioniraju i koji su njihovi profesionalni ciljevi. Ako već niste, započnite planirati sastanke sa zaposlenikom kako biste raspravili o njegovu trenutačnom radnom opterećenju i budućim ciljevima. Na tim individualnim sastancima steći ćete jasnu predodžbu o njihovim stručnim vještinama, a tu priliku možete iskoristiti da biste provjerili i jesu li zabrinuti u pogledu bilo kakvih zadataka te im pružiti podršku.
Ako postoje područja u kojima je zaposleniku potrebna potpora, možete mu preporučiti osposobljavanje ili mu dodijeliti novu odgovornost kako biste mu pomogli da stekne samopouzdanje. Svaku mjeru oko koje se dogovorite treba navesti kao cilj u njihovu planu osobnog razvoja.
Ojačajte njihove prednosti
Kada raspravljate o njihovu planu osobnog razvoja, budite pozitivni i potaknite svojeg zaposlenika da najprije piše o svojim prednostima. Ako ih upitate o područjima rada u kojima se smatraju najboljima, možete im pružiti više prilika da preuzmu veće odgovornosti unutar njih. To će vašem timu pomoći da postane specijaliziraniji i vještiji kako bi se lakše ostvarila izvrsnost.
Upotrijebite S.M.A.R.T. ciljeve
Odredite ciljeve koji su konkretni, mjerljivi, ostvarivi, relevantni i vremenski ograničeni (S.M.A.R.T.) kako bi vaši zaposlenici mogli postaviti realistične ciljeve i tako dobiti jasno postavljenu početnu točku. Na primjer, ako su izrazili interes za rukovođenjem, cilj bi mogao biti dosljedno rukovođenje jednim malim projektom tijekom sljedećih šest mjeseci. S.M.A.R.T. ciljevi omogućuju vašim zaposlenicima da rastu i razvijaju se – primjerice, mogli bi napredovati do rukovođenja drugim projektom ili preuzeti ulogu mentora za drugog kolegu. Na taj način možete potaknuti rast vještina svojeg tima.
Usmjerenost na rast
Iako bi S.M.A.R.T. ciljevi trebali biti ostvarivi, potaknite svojeg zaposlenika da postavi ciljeve kojima će se poticati njihove sposobnosti i omogućiti napredovanje u karijeri. Kako biste to učinili, utvrdite i postavite ciljeve u područjima koja su izbjegavali spomenuti u odjeljku „prednosti”. To će vašim zaposlenicima pružiti priliku da postanu vještiji i samopouzdaniji u svojim radnim ulogama.
Pregledi uspješnosti su važni
Pregledi uspješnosti i planovi osobnog razvoja povezani su s napredovanjem vaših zaposlenika. Kada stigne razdoblje za pregled uspješnosti, odvojite vrijeme kako biste pažljivo ispunili odjeljak na obrascima koji se odnosi na rukovoditelja. Trebali biste se usredotočiti na odgovaranje na primjedbe zaposlenika točku po točku i pregledati jesu li točne, dokazive i u okviru nadležnosti njihove profesionalne uloge. Usto, usredotočite se na procjenu toga jesu li ispunjeni ciljevi utvrđeni u prethodnom pregledu. Ako jesu, možete ih proširiti. Ako nisu, trebali biste razgovarati sa svojim zaposlenikom kako biste provjerili možete li im na bilo koji način pomoći da ih ostvare prije njihova pregleda uspješnosti.
Pružite im nove mogućnosti
Vaša je odgovornost dodijeliti posao svojim zaposlenicima. Stoga, ako nisu ostvarili cilj iz svojeg plana osobnog razvoja, možda nisu imali priliku pokušati izvršiti taj zadatak. Rasprave o radnom opterećenju ključne su prilike za vaše zaposlenike da podijele ono na čemu žele raditi kako bi mogli napredovati.
Želite li više savjeta o tome kako pomoći zaposlenicima u njihovu profesionalnom razvoju? Pročitajte naš članak na temu „Deset stvari koje bi svaki dobar mentor trebao učiniti”.
Korisne poveznice:
Deset stvari koje bi svaki dobar mentor trebao učiniti
Pročitajte više:
Pronađite savjetnike EURES-a
Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES
EURES-ova baza poslova
EURES-ove usluge za poslodavce
EURES-ov kalendar događanja
Uskoro na internetu
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedInu
Pojedinosti
- Datum objave
- 31. kolovoza 2023.
- Autori
- Europsko nadzorno tijelo za rad | Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje
- Teme
- Posao /Poduzetništvo
- Savjeti
- Povezani odjeljak(i)
- Savjeti
- Obrazovanje
- Život i rad
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles