
Často se setkávejte se svými zaměstnanci
Pravidelné rozhovory se zaměstnanci představují jeden z nejlepších způsobů, který vám umožní zjistit, jak pracují a jaké jsou jejich profesní cíle. Pokud tak již nečiníte, začněte tím, že si naplánujete schůzku se svým zaměstnancem a proberete s ním jeho současnou pracovní náplň a cíle do budoucna. Tato individuální setkání vám poskytnou jasnou představu o odborných dovednostech zaměstnanců a tuto příležitost můžete využít také k tomu, abyste ověřili, zda jim některé úkoly nečiní potíže, a případně jim nabídli podporu.
Existují-li oblasti, v nichž vaši zaměstnanci potřebují podporu, můžete jim doporučit odbornou přípravu nebo jim přidělit novou odpovědnost, aby se zvýšila jejich sebedůvěra. Každé opatření, na němž se dohodnete, by mělo být zaznamenáno jako cíl v jejich plánu osobního rozvoje.
Rozvíjejte jejich silné stránky
Při projednávání plánu osobního rozvoje buďte pozitivní a zaměstnance povzbuďte, aby nejprve hovořili o svých silných stránkách. Jestliže se jich zeptáte na oblasti, v nichž se ve své práci cítí nejsilnější, můžete jim poskytnout více příležitostí k převzetí větší odpovědnosti. To vašemu týmu pomůže stát se specializovanějším a kvalifikovanějším a dosahovat lepších výsledků.
Používejte SMART cíle
Vytyčte cíle, které jsou konkrétní, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově vymezené (SMART), abyste svým zaměstnancům umožnili stanovit realistické cíle a ukázali jim jasné místo, odkud začít. Pokud například projevili zájem o řízení, cílem by mohlo být úplné řízení jednoho malého projektu v následujících šesti měsících. SMART cíle umožňují vašim zaměstnancům růst a rozvíjet se – mohou se například ujmout řízení jiného projektu nebo u jiného kolegy převzít úlohu mentora. Takto můžete podpořit růst v rámci souboru dovedností svého týmu.
Zaměřte se na růst
Ačkoli by SMART cíle měly být dosažitelné, povzbuzujte své zaměstnance, aby si určili cíle, které posunou jejich schopnosti a umožní jim kariérní postup. Za tímto účelem rovněž určete a stanovte cíle v oblastech, o nichž se v části „silné stránky“ nezmínili. To vašim zaměstnancům umožní, aby se ve svých funkcích stali kvalifikovanějšími a sebevědomějšími.
Přezkumy výkonnosti jsou důležité
S rozvojem vašich zaměstnanců úzce souvisejí přezkumy výkonnosti a plány osobního rozvoje. Při hodnocení pracovního výkonu věnujte dostatek času pečlivému vyplnění části formulářů pro vedoucí pracovníky. Měli byste bod po bodu reagovat na připomínky zaměstnanců a přezkoumat, zda jsou korektní a průkazné a zda spadají do působnosti jejich pracovní pozice. Mimoto se zaměřte i na posouzení toho, zda byly splněny cíle vymezené v rámci předchozího přezkumu. Pokud ano, můžete cíle rozšířit. V opačném případě byste si měli se zaměstnancem promluvit a zjistit, zda existuje nějaký způsob, jak jej můžete podpořit, aby těchto cílů dosáhl, a to ještě před přezkumem výkonnosti.
Poskytněte nové příležitosti
Vaší povinností je přidělovat práci svým zaměstnancům. Pokud tudíž nesplnili cíl uvedený ve svém plánu osobního rozvoje, nemuseli mít možnost si tento úkol vyzkoušet. Diskuse o pracovní náplni jsou pro vaše zaměstnance zásadní příležitostí k tomu, aby vám sdělili, na čem chtějí v zájmu dalšího zlepšování pracovat.
Chcete získat další rady ohledně profesního růstu svých zaměstnanců? Přečtěte si náš článek „Deset tipů, jimiž by se měl každý dobrý mentor řídit“.
Související odkazy:
Deset tipů, jimiž by se měl každý dobrý mentor řídit
Další informace:
Evropské dny pracovních příležitostí
Vyhledat poradce EURES
Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcí EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 31. srpna 2023
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- Obchod / Podnikání
- Rady a tipy
- Související sekce
- Rady a tipy
- Vzdělávání
- Život a práce
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles