Направо към основното съдържание
Лого
EURES (EURopean Employment Services)
Новинарска статия31 Aвгуст 2023 г.Европейски орган по труда, Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“Време за четене 1 мин

Подпомагане на професионалното израстване на служителите ви с индивидуални планове за развитие

Насърчаването на професионалното развитие на служителите е важно умение за всеки работодател или ръководител. Прочетете нататък, за да разберете как да помогнете на служителите си да съставят ефективен индивидуален план за развитие, който да подобри уменията им на работното място.

Nurturing your employees’ professional growth with personal development plans

Срещайте се с вашите служители често

Редовната комуникация с вашите служители е един от най-добрите начини да научите как работят и какви са професионалните им цели. Ако все още не сте го направили, започнете, като планирате среща с вашия служител с цел обсъждане на настоящото му работно натоварване и бъдещите му цели. Тези лични срещи ще ви дадат ясна представа за професионалните му умения, а можете също да използвате тази възможност, за да проверите дали изпитва безпокойство по отношение на някои задачи и да му предложите подкрепа.

Ако има области, в които вашият служител се нуждае от подкрепа, можете да му препоръчате обучение или да му възложите нови задачи, които да повишат увереността му. Всяко действие, за което се споразумеете, трябва да бъде записано като цел в личния план за развитие.

Разширяване на силните им страни

Когато обсъждате индивидуалния план за развитие, бъдете позитивни и насърчавайте служителя си първо да опише силните си страни. Като се поинтересувате за най-силните области на неговата работа, можете да му предоставите повече възможности да поеме по-големи отговорности в тези рамки. Това ще помогне на екипа ви да стане по-специализиран и квалифициран, за да може да постига високи резултати.

Използвайте целите S.M.A.R.T.

Поставяйте цели, които са конкретни, измерими, постижими, целесъобразни и обвързани със срокове (S.M.A.R.T.), за да могат служителите ви да си поставят реалистични цели и да имат ясна отправна точка. Например, ако са изразили интерес към управлението, можете да им определите като цел цялостното управление на малък проект през следващите шест месеца. Целите от типа S.M.A.R.T. позволяват на вашите служители да растат и да се развиват — могат да преминат към управлението на друг проект, например, или да поемат роля на наставник на друг колега. По този начин можете да насърчите растежа в рамките на набора от умения на вашия екип.

Съсредоточете се върху растежа

Въпреки че целите S.M.A.R.T. трябва да са постижими, не забравяйте да насърчавате служителите да поставят цели, които да доведат до повишаване на способностите им и да им дадат възможност за кариерно развитие. За да направите това, определете и поставете цели в областите, които те не са посочили в раздела за силните си страни. Това ще създаде възможности за вашите служители да станат по-квалифицирани и уверени в ролите си.

Атестациите са важни

Прегледите на изпълнението и индивидуалните планове за развитие вървят ръка за ръка с напредъка на вашите служители. Когато настъпи периодът за преглед на представянето, отделете достатъчно време за раздела за ръководителя във формулярите. Трябва да се съсредоточите върху това да отговаряте на коментарите на служителите точка по точка и да преглеждате дали те са правилни, доказани и в рамките на тяхната служебна роля. Освен това се съсредоточете върху оценката дали са постигнати целите, поставени при предишния преглед. Ако е така, можете да поставите по-широки цели. В противен случай е необходимо да разговаряте с вашия служител и да потърсите начин да му помогнете да ги изпълни преди годишната оценка.

Дайте им нови възможности

Ваша отговорност е да възлагате работа на вашите служители. Следователно, ако не са постигнали определена цел от индивидуалния си план за развитие, може да не са имали възможност да се заемат с нея. Обсъждането на работното натоварване е важна възможност за служителите ви да споделят върху какво искат да работят, за да могат да напредват.

Търсите още съвети за подпомагане на професионалното израстване на вашите служители? Прочетете нашата статия за „Десет неща, които трябва да прави всеки добър наставник“.

 

Връзки по темата:

Десет неща, които трябва да прави всеки добър наставник

 

Допълнителна информация:

Европейски дни на труда

Намерете съветници на EURES

Условия на живот и труд в страните от EURES

База данни с работни места на EURES

Услуги на EURES за работодателите

Календар на събитията на EURES

Предстоящи онлайн събития

EURES във Facebook

EURES в Twitter

EURES в LinkedIn

Теми
  • Бизнес /Предприемачество
  • Препоръки и съвети
Свързан раздел(и)
Сектор
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Опровержение

Статиите имат за цел да предоставят на потребителите на портала EURES информация по актуални теми и тенденции и да стимулират дискусия и дебат. Тяхното съдържание не отразява непременно гледната точка на Европейския орган по труда (ELA) или Европейската комисия. Освен това EURES и ELA не подкрепят споменатите по-горе уебсайтове на трети страни.