
Często spotykaj się ze swoimi pracownikami
Regularne rozmowy z pracownikami to jeden z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się, jak pracują, i poznać ich cele zawodowe. Jeśli jeszcze tego nie praktykujesz, zacznij od zaplanowania spotkania z pracownikiem. Będziesz mógł na nim omówić jego obecne obciążenie pracą i przyszłe cele. Dzięki takim indywidualnym spotkaniom zyskasz jasny obraz jego umiejętności zawodowych. Możesz także wykorzystać tę okazję, aby sprawdzić, czy ma on obawy związane z jakimiś zadaniami, i zaoferować mu wsparcie.
Jeśli istnieją obszary, w których pracownik potrzebuje wsparcia, możesz polecić mu jakieś szkolenie lub przydzielić nowe obowiązki. Każde uzgodnione przez was działanie powinno być zapisane jako cel w planie rozwoju osobistego.
Dbaj o rozwój mocnych stron swoich pracowników
Podczas omawiania planu rozwoju osobistego bądź pozytywnie nastawiony i zachęcaj pracownika, aby w pierwszej kolejności opisał swoje mocne strony. Pytając go o te aspekty pracy, w których czuje się najlepiej, będziesz mógł dać mu więcej odpowiedzialności w tych obszarach. Pomoże to twojemu zespołowi stać się bardziej wyspecjalizowanym i wykwalifikowanym, a każdy z jego członków będzie się czymś wyróżniał.
Wykorzystaj cele S.M.A.R.T
Wyznaczaj cele, które są konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie (ang. specific, measurable, achievable, relevant, time-bound – S.M.A.R.T.), aby umożliwić pracownikom dążenie do osiągnięcia realistycznych celów i pokazać im wyraźny punkt wyjścia. Na przykład, jeśli wyrazili zainteresowanie zarządzaniem, celem może być konsekwentne kierowanie jednym małym projektem w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Cele S.M.A.R.T. pozwalają pracownikom doskonalić umiejętności i rozwijać się – mogą oni potem, przykładowo, przejść do zarządzania innym projektem lub stać się mentorem dla swojego kolegi. W ten sposób możesz wspierać zespół w doskonaleniu umiejętności.
Skup się na rozwoju
Chociaż cele S.M.A.R.T. powinny być osiągalne, zachęcaj swoich pracowników do wyznaczania celów, dzięki którym będą istotnie doskonalić swoje umiejętności i rozwijać karierę zawodową. Aby tak się stało, trzeba również zidentyfikować i wyznaczyć cele w obszarach, o których pracownicy nie wspomnieli w części „mocne strony”. Stworzy to dla nich możliwości, aby na swoich stanowiskach tali się bardziej wykwalifikowani i pewni siebie.
Pamiętaj o przeglądzie wyników
Przeglądy wyników i plany rozwoju osobistego idą w parze z rozwojem pracowników. Kiedy nadejdzie okres przeglądu wyników, poświęć czas na dokładne wypełnienie części formularza dla kierownika. Powinieneś skupić się na odpowiadaniu na komentarze pracowników punkt po punkcie i sprawdzeniu, czy są one poprawne, poparte dowodami i odnoszą się do zakresu ich obowiązków. Ponadto skoncentruj się na ocenie, czy cele wyznaczone w poprzednim przeglądzie zostały osiągnięte. Jeśli tak, możesz je rozszerzyć. Jeśli nie, powinieneś porozmawiać z pracownikiem, aby sprawdzić, czy istnieje sposób, w jaki możesz go wesprzeć w osiągnięciu tych celów przed przeglądem wyników.
Zapewnij pracownikom nowe możliwości rozwoju
Twoim obowiązkiem jest przydzielanie pracy swoim pracownikom. Dlatego jeśli nie osiągnęli celu określonego w ich planie rozwoju osobistego, mogli nie mieć możliwości podjęcia próby wykonania zadania. Rozmowy na temat obciążenia pracą stanowią dla pracowników doskonałą sposobność do podzielenia się tym, nad czym chcą pracować, aby mogli się rozwijać.
Chcesz uzyskać więcej porad na temat wspierania rozwoju zawodowego swoich pracowników? Przeczytaj nasz artykuł 10 rzeczy, które powinien robić każdy dobry mentor.
Powiązane linki:
10 rzeczy, które powinien robić każdy dobry mentor
Więcej informacji:
Znajdź doradców EURES
Warunki życia i pracy w państwach EURES
Baza ofert pracy EURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 31 sierpnia 2023
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Biznes/Przedsiębiorczość
- Porady i wskazówki
- Powiązane sekcje
- Porady i wskazówki
- Nauka
- Życie i praca
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles