Uporabljajte službeni e-poštni naslov
Službeni e-poštni naslov običajno vsebuje samo vaše ime. Izogibajte se uporabi vzdevkov, slenga, številk ali zavajajočega jezika. Vaš elektronski naslov je pogosto prva stvar, ki jo opazijo nove stranke ali sodelavci, zato poskrbite, da ne boste pustili slabega vtisa.
V naslovno vrstico vpišite preprosto in jasno zadevo
Naslov vašega sporočila naj bo kratek in jasen ter naj nakazuje namen vašega e-poštnega sporočila. Nejasen ali zavajajoč opis zadeve bi lahko prejemnika odvrnil od tega, da bi odprl vašo e-pošto, ali ga napeljal k temu, da bi jo obravnaval kot neželeno.
Vedite, kdaj odgovoriti vsem
Vedno razmislite dvakrat, preden pritisnete gumb „Odgovori vsem“. Ali morajo vsi prejemniki prejeti vaše elektronsko sporočilo ali je naslovljeno samo na eno osebo? Nihče ne želi prejemati nepomembnih elektronskih sporočil, zato je nujno paziti, da jih pošljete res samo zadevnim osebam.
Neuradni ali uradni pozdrav
Če je prejemnik nov sodelavec ali stranka ali oseba, ki je ne poznate dobro, začnite elektronsko sporočilo z nevtralnim pozdravom (npr. „Spoštovani...“). Ne uporabljajte „Živjo“ niti ne naslavljajte osebe po imenu. Po nekaj izmenjavah morda lahko začnete uporabljati manj formalen način pisanja, vendar je to odvisno od prejemnika.
Uporabljajte preproste in klasične pisave
V dopisovanju prek e-pošte uporabljajte isto pisavo in velikost pisave kot pošiljatelj. Uporaba več pisav ali barv lahko oteži branje vašega elektronskega sporočila, in se načeloma ne uporablja v resnem poslovnem okolju.
Razdelite besedilo v odstavke
Če želite v svojem elektronskem sporočilu obravnavati več tem, jih razdelite v odstavke. Vsakemu od njih lahko morda dodate tudi manjše podnaslove. Tako bo vaše elektronsko sporočilo precej lažje brati in razumeti.
Izogibajte se uporabi emotikonov
V službenih sporočilih se je dobro izogibati emotikonom, zlasti če je vaš prejemnik stranka ali nekdo, ki ga ne poznate dobro.
Izogibajte se klicajem
Klicaj naj bi se v službenih sporočilih pojavljal le redko. Pogosto izraža močna čustva, ki nimajo prostora v poslovni korespondenci. Stavek, ki se konča s klicajem, se lahko napačno razlaga kot agresiven, zato se mu je bolje izogibati.
Humor uporabljajte previdno
Uporaba humorja v službenih e-poštnih sporočilih sama po sebi ni slaba, vendar so različnim ljudem smešne različne stvari. To še zlasti velja, kadar ste v stiku s sodelavci ali strankami iz druge kulture. Kar je smešno vam, je morda žaljivo za drugo osebo. Najbolje je uporabiti humor samo v primeru, ko zelo dobro poznate prejemnika.
Službeni podpis
Dober elektronski podpis je lep zaključek vsakega e-poštnega sporočila. Izberite preprost podpis, brez nepotrebnih logotipov in preverite, ali so vključeni vaši podatki, kot so delovno mesto, oddelek, telefon in naslov podjetja.
Ponovno branje pred pošiljanjem
Ljudje svoja elektronska sporočila pogosto skrbno preberejo šele po tem, ko so jih poslali, kar se lahko izkaže kot velika napaka. Preberite sporočilo vsaj enkrat, preden ga pošljete, in odpravite pravopisne in slovnične napake. Tipkarske napake, napačne številke in druge jezikovne pomankljivosti pustijo slab vtis ali imajo lahko celo finančne posledice za vaše podjetje.
Naslov prejemnika dvakrat preverite
Vedno preverite prejemnikov e-poštni naslov, preden pritisnete gumb „Pošlji“. Prepričajte se, da elektronskega sporočila ne pošiljate napačni osebi.
Poskusite odgovoriti v roku enega delovnega dne
Včasih je dela veliko, a vendar poskusite odgovoriti na e-pošto v enem delovnem dnevu. Če ne morete dati popolnega odgovora, pošljite vsaj sporočilo o tem, kdaj lahko pošiljatelj pričakuje vaš odgovor.
Nastavite samodejno sporočilo o odsotnosti
Kadar ste nekaj dni odsotni z dela, nastavite samodejno sporočilo o odsotnosti. Če vam bo v tem času kdo poslal elektronsko sporočilo, bo prejel samodejni odgovor z obvestilom, da niste na delovnem mestu. V svoje sporočilo o odsotnosti lahko na primer dodate datum vrnitve ali celo nadomestno kontaktno osebo.
Je čas, da svojega delodajalca zaprosite za povišanje plače? S temi nasveti predstavite svoj primer svojemu delodajalcu.
Sorodne povezave:
Kako zaprositi svojega delodajalca za povišanje plače
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar prireditev
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na Twitterju
EURES na LinkedInu
Več informacij
- Datum objave
- 22. marec 2023
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Namigi in nasveti
- Povezani razdelki
- Namigi in nasveti
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles