
Použijte profesionálně znějící e-mailovou adresu
Obvykle pracovní e-mailová adresa obsahuje pouze vaše jméno. Vyhněte se používání e-mailových adres, které zahrnují neprofesionální přezdívky, slangové výrazy, číslice nebo rádobyvtipné formulace. Vaše e-mailová adresa je často první věcí, které si na vás noví klienti nebo kolegové všimnou, takže se snažte nezanechat špatný dojem.
Předmět e-mailu formulujte jednoduše a jasně
Uveďte stručný a věcný předmět e-mailové zprávy, přičemž dbejte na to, aby vyjadřoval účel vašeho e-mailu. Nepřesné nebo zavádějící znění předmětu e-mailové zprávy by mohlo odradit adresáty od otevření vašeho e-mailu nebo by v nich mohlo vzbudit dojem, že se jedná o nevyžádanou poštu.
Zamyslete se nad tím, kdy je vhodné využít funkci „Odpovědět všem“
Před stisknutím tlačítka „Odpovědět všem“ se raději ještě jednou zamyslete. Musí váš e-mail obdržet všichni uvedení příjemci, nebo je adresován pouze jedné osobě? Nikdo nedostává rád e-maily, které se ho netýkají. Ujistěte se proto, že vaše zprávy jsou zasílány osobám, kterým přísluší.
Neformální vs. formální oslovení
Je-li příjemcem nový kolega či klient nebo někdo, koho dobře neznáte, nezapomeňte svůj e-mail zahájit neutrálním oslovením (např. „Vážený/Vážená ...“). Nepoužívejte výrazy jako „Ahoj“, „Ahojky“, ani oslovení křestním jménem. V závislosti na příjemci můžete po několika e-mailových výměnách začít používat méně formální oslovení.
Držte se jednoduchých a klasických typů písma
Využívejte v rámci své e-mailové aplikace nejlépe standardní typ a velikost písma. Použití několika typů a barev písma může způsobit obtížnou čitelnost vašeho e-mailu a seriózní profesionálové se obvykle snaží jejich použití vyvarovat.
Rozčleňte text do odstavců
Chcete-li se ve svém e-mailu zabývat několika tématy, rozdělte text do odstavců. Každý odstavec může být dokonce uveden stručným nadpisem. Váš e-mail bude díky tomu snáze čitelný a srozumitelný.
Vyhýbejte se používání emotikonů
Emotikonům je třeba se v pracovních e-mailech vyhnout, zejména pokud je příjemcem vašeho e-mailu klient nebo někdo, koho příliš dobře neznáte.
Nepoužívejte vykřičníky
V pracovních e-mailech by měly být vykřičníky používány velmi sporadicky. Často vyjadřují silné emoce, které v pracovní korespondenci nemají místo. Věty obsahující vykřičníky mohou být rovněž nesprávně chápány jako agresivní, proto je lepší se používání vykřičníků vyvarovat.
Humor používejte s opatrností
Používání humoru v pracovních e-mailech není samo o sobě špatné, ale různí lidé mají různý smysl pro humor. To platí zejména tehdy, když komunikujete s kolegy nebo klienty z jiného kulturního prostředí. Něco, co vy považujete za vtipné, může být pro druhou osobu urážlivé. Nejlepší je používat humor pouze tehdy, znáte-li příjemce e-mailu velmi dobře.
Používejte profesionální podpis
Kvalitně zpracovaný e-mailový podpis představuje příjemnou tečku za každou e-mailovou zprávou. Dbejte na to, aby byl váš podpis jednoduchý a nezahrnoval příliš mnoho log, a ujistěte se, že obsahuje vaše údaje, jako je pracovní role, oddělení, telefon a adresa společnosti.
Před odesláním si e-mail znovu pročtěte
Lidé často chybují v tom, že si své e-maily pečlivě přečtou až po jejich odeslání. Svůj e-mail si po sobě nejméně jednou přečtěte ještě před jeho odesláním, abyste mohli opravit případné pravopisné a gramatické chyby. Překlepy, chybně uvedená čísla a jiné jazykové chyby mohou zanechat špatný dojem nebo dokonce způsobit vaší společnosti finanční ztráty.
Překontrolujte adresu příjemce
Dalším krokem, který byste měli před stisknutím tlačítka „Odeslat“ vždy učinit, je zkontrolovat e-mailovou adresu příjemce. Ujistěte se, že svůj e-mail nezasíláte nesprávné osobě.
Pokuste se odpovědět ve lhůtě jednoho pracovního dne
Někdy můžete být zahlceni prací, ale obecně se snažte odpovídat na e-maily během jednoho pracovního dne. Nemůžete-li poskytnout vyčerpávající odpověď okamžitě, zašlete zprávu s prosbou o strpení a uveďte, kdy od vás příjemce může očekávat odpovídající reakci.
Na dobu vaší nepřítomnosti nastavte funkci „Mimo kancelář“
V případě, že plánujete několikadenní volno, nastavte automatické zasílání zprávy „Mimo kancelář“. Pokud vám následně někdo zašle e-mail v době, kdy jste mimo kancelář, obdrží automaticky odpověď informující o tom, že nejste v práci. Zprávu o vaší nepřítomnosti můžete upravit tak, aby obsahovala datum vašeho návratu, nebo dokonce kontaktní údaje osoby, která vás zastupuje.
Nastal čas požádat zaměstnavatele o zvýšení platu? Při vyjednávání se svým zaměstnavatelem můžete využít některé z těchto tipů.
Související odkazy:
Jak požádat zaměstnavatele o zvýšení platu
Další informace:
Evropské dny pracovních příležitostí
Najděte si svého poradce EURES
Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcí EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 22. března 2023
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- Rady a tipy
- Související sekce
- Rady a tipy
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles