Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy26 czerwca 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 5 min

Co robić, a czego unikać podczas zakładania działalności gospodarczej – wejście do gry

Rozpoczynanie działalności wymaga mentalności konkurencyjnej i ma wiele wspólnego z prowadzeniem odnoszącej sukcesy drużyny sportowej. A więc do dzieła!

Do's and don'ts when starting a business – get in the game

Andreas Fruth jest współzałożycielem i dyrektorem zarządzającym Global Savings Group, która działa w około 25 państwach. W 2012 r. wspólnie z Gerhardem Trautmannem i Adrianem Rennerem założył CupoNation, wiodącą internetową platformę kuponów. Spotkaliśmy się z nim ostatnio, aby uzyskać kilka wskazówek na temat tego, co należy zrobić podczas otwierania własnej działalności.

Miej odwagę przystąpić do gry

Siedzisz w szatni, gotowy do zagrania swojego pierwszego meczu jako zawodowy piłkarz, siatkarz lub hokeista. To chwila, do której przygotowywałeś się od lat, wynik nieskończonych godzin powtórzeń i ćwiczeń. Wierzysz w siebie, ale to nie znaczy, że Twoje nogi nie są jak z waty. Gdy wejdziesz na boisko lub kort, nie będziesz miał gdzie się ukryć.

Podobnego uczucia doświadczasz, gdy zakładasz własną działalność. Mimo że masz świetny pomysł i jeszcze lepsze umiejętności, nigdy nie będziesz czuł się w pełni gotowy do startu. A jeżeli czekasz na „odpowiedni moment”, prawdopodobnie będziesz czekał na niego w nieskończoność. Miej odwagę przystąpić do gry!

Nie ignoruj informacji zwrotnych

Masz kilka dobrych meczy na swoim koncie? Czy dzięki swojej technice udało Ci się zdezorientować bardziej doświadczonego zawodnika? Czujesz się świetnie podczas gry? Więc dlaczego Twój trener każe Ci ciężko trenować?

Ponieważ nadal musisz się „rozwijać i doskonalić swoje umiejętności”. Moment, w którym uznasz, że jest inaczej, może oznaczać konieczność przejścia na emeryturę. Jeżeli nie jesteś w stanie przyjąć konstruktywnych informacji zwrotnych, nie będziesz mógł w pełni wykorzystać własnego potencjału.

Tak samo jest w biznesie. Musisz słuchać ludzi mających doświadczenie. Gdy udzielają Ci rady, uznaj fakt, że oni „już przez to przeszli”. Łatwo jest przyjąć postawę obronną, jednak słuchając innych możesz wynieść swoją działalność na wyższy poziom.

Znajdź odpowiednich graczy

Widzisz to każdego dnia: menedżerowie piłkarscy torujący sobie drogę między dziennikarzami i odpowiadający na pytania. „Dlaczego przegraliście? „Dlaczego zespół nie zagrał lepiej?” Często opowiadają o taktyce i planach na osiągnięcie sukcesu, ale co jeśli to nie taktyka stanowi problem? Co jeśli sukces jest połączeniem planu działania i osób, które Ci towarzyszą?

Trener potrzebuje właściwych graczy na właściwych pozycjach – tak samo jak w biznesie. Bez takich graczy, mając nawet najlepszy na świecie plan działania, i tak przegrasz. Nie oznacza to, że powinieneś dążyć do osiągnięcia doskonałości na każdym polu, niekiedy równie ważne jest poszukiwanie potencjału. Rozwój ludzi jest ważnym czynnikiem przy tworzeniu firmy.

Patrz ponad granicami

Czasami musisz wyjechać za granicę, aby znaleźć odpowiedniego gracza na określoną pozycję. Tego, który sprawi, że wszystko ze sobą zagra.

Zatrudnianie pracowników z innego państwa zapewnia wiele podobnych korzyści. Wszyscy mamy różne zalety, które możemy wnieść na boisko, w zależności od tego, skąd pochodzimy oraz tego, czy chcemy tego dokonać w państwie innym niż nasza ojczyzna, dobrym posunięciem jest inwestowanie w pracowników, którzy znają kulturę.

Nie zapominaj o motywacji

Niektórzy trenerzy wykazują się zdolnościami analitycznymi godnymi szachistów przy opracowywaniu planu działania, który ma zaowocować końcowym sukcesem, ale zapominają o konieczności odpowiedniego zmotywowania swojego zespołu. Wydają miliony na właściwych graczy tylko po to, by obserwować, jak opracowana przez nich strategia obraca się wniwecz na ich oczach.

Jeżeli nie potrafisz skutecznie motywować innych, miej dostatecznie dużo pewności siebie, aby to przyznać. A potem zatrudnij kogoś, kto to potrafi. Twoi pracownicy muszą wierzyć w Twoje przedsiębiorstwo równie silnie jak Ty – w tym kontekście należy pamiętać o tym, że osoba, która nie jest odpowiednio zmotywowana, nie będzie skutecznie wykonywała powierzonych jej obowiązków.

Poznaj swoich konkurentów

Dlaczego mały, amatorskim drużynom udaje się niekiedy pokonać profesjonalistów? Wynika to z poczucia zadowolenia z siebie i braku przygotowań.

Jeżeli nie wiesz, z kim przyjdzie Ci się zmierzyć, nie będziesz w stanie określić działań, które należy podjąć, aby odnieść sukces. Należy pamiętać o konieczności okazywania odpowiedniego szacunku konkurentom. Co robią dobrze? Co robią źle? Jak możesz na tym skorzystać? Znajomość mocnych i słabych stron konkurentów może stanowić istotny czynnik wywierający wpływ na możliwość osiągnięcia końcowego sukcesu.

Nie należy oczekiwać, że wszystko zawsze pójdzie po naszej myśli.

Porażka przytrafia się od czasu do czasu każdemu z nas. Obarczanie otaczających nas osób winą za nasze niepowodzenia – niezależnie od tego, czy są oni zawodnikami, czy też sędzią –prowadzi donikąd.

Ucz się na własnych błędach! Zapoznaj się nie tylko ze swoimi konkurentami, ale również... z własną firmą. Spraw, żeby Twoje błędy zmotywowały się do dalszego rozwoju. Odnoszenie sukcesu nie jest proste i nie powinno takie być. Wyciągnięcie wniosków z porażki sprawi, że łatwiej będzie Ci przezwyciężyć trudności następnym razem. Nie chodzi o to, aby wygrać każdy mecz; celem jest stopniowe przesuwanie się na pozycję lidera w miarę upływu czasu. W pierwszej kolejności należy jednak po prostu wejść do gry!

 

Łącza do powiązanych stron internetowych:

Global Savings Group

CupoNation

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
  • Biznes/Przedsiębiorczość
  • Wiadomości zewnętrzne EURES
  • Porady i wskazówki
  • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.