Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy24 sierpnia 2023Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Strategie skutecznego zarządzania zespołem hybrydowym

Ze względu na rosnącą popularność pracy zdalnej zarządzanie zespołem hybrydowym (podzielonym między domem a biurem) jest obecnie niezbędną umiejętnością miękką. Oto cztery strategie skutecznego zarządzania zespołem hybrydowym.

Strategies for successfully managing a hybrid team

Ustal jasne oczekiwania

Podczas gdy praca z domu wiąże się z nowymi wyzwaniami i korzyściami dla pracowników, dla wielu z nas jest to niezbadane terytorium. Dla menedżera jest to okazja do określenia jasnych oczekiwań w odniesieniu do zespołu hybrydowego i najlepszej organizacji pracy w stosunkowo nowym składzie. Pamiętaj, że dla ciebie to też jest nowość, więc nie musisz znać  odpowiedzi na wszystkie pytania. Najlepiej po prostu wyjaśnić swojemu zespołowi, w jaki sposób chcesz pracować, kiedy są codzienne spotkania i w jaki sposób mają się odbywać, kiedy są dni biurowe i jak informacje mają być przekazywane członkom zespołu w kraju lub za granicą.

Tworzenie relacji i ich utrzymywanie

Budowanie i utrzymywanie relacji z zespołem hybrydowym może stanowić wyzwanie, zwłaszcza gdy członkowie zespołu pracują z domu lub w różnych krajach i strefach czasowych. Praca w domu może być izolująca, dlatego ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na regularne przekazywanie informacji zwrotnych poszczególnym członkom zespołu. Dobrym pomysłem byłoby zaplanowanie regularnych spotkań za pośrednictwem takich platform, jak Zoom czy Microsoft Teams, aby pracownicy zdalni czuli się zaangażowani. Aby wzmocnić relacje, przydatne może być również organizowanie ćwiczeń z zakresu budowania zespołu lub dni wyjazdowych, podczas których wszyscy członkowie zespołu są obecni osobiście.

Wspieranie współpracy

Wiele osób uważa, że współpraca jest trudniejsza w hybrydowym środowisku pracy, ale istnieją sposoby, by ją wspierać. Twoim zadaniem w roli menedżera jest poszukiwanie kreatywnych i nowych narzędzi cyfrowych, które mogą zmienić sposób pracy. Można na przykład utworzyć specjalne przestrzenie robocze online, w których wykorzystuje się innowacyjne narzędzia cyfrowe do łączenia i wymiany pomysłów. Ewentualnie możesz zaplanować konkretne dni poświęcone na pracę zespołową. W ten sposób twój zespół, niezależnie od tego, czy jest pracuje zdalnie czy w biurze, będzie czuł się zaangażowany i połączony ze sobą.

Zachęcaj do regularnych przerw

Praca w elastycznym hybrydowym środowisku pracy przynosi wiele korzyści, ale praca z domu może stać się męcząca i intensywna. Wiele osób ma tendencję do pracy w dodatkowych godzinach ze względu na zacierające się granice między pracą a czasem wolnym. Należy zwrócić szczególną uwagę na poziom stresu członków zespołu, aby zapobiec wypaleniu zawodowemu.

W ramach tego zachęcaj swój zespół do robienia przerw w pracy – w końcu nikt nie jest stworzony do siedzenia w jednym miejscu przez osiem godzin z rzędu! Dotyczy to również członków zespołu pracujących w biurze – przypominaj swoim pracownikom o konieczności robienia przerw na kawę czy herbatę, o konieczności zaczerpnięcia świeżego powietrza, a także o wykorzystaniu pełnej godziny lunchu z dala od biurka. Może mieć to pozytywny wpływ na jasność umysłu, dzięki czemu czas spędzony w pracy będzie o wiele bardziej produktywny.

Udostępnij odpowiednie narzędzia

Upewnij się, że twoi pracownicy mają odpowiednie narzędzia i środowisko pracy, aby skutecznie wykonywać swoją pracę. Oznacza to zapewnienie sprzętu biurowego umożliwiającego im komfort pracy, zarówno w biurze, jak i w domu (np. laptopa obsługującego  wymagane oprogramowanie i programy, wysokiej jakości ergonomiczne fotele biurowe, słuchawki i kamera internetowa oraz dodatkowy ekran w celu zmniejszenia obciążenia wzroku związanego z pracą na laptopie), a także zapewnienie oprogramowania do pracy zespołowej, komunikacji online oraz bezpieczne sposoby zdalnego dostępu do pracy.

Posiadanie odpowiednich narzędzi to jednak nie wszystko - kluczowe jest również szkolenie pracowników, jak z nich korzystać. Przeprowadzanie sesji szkoleniowych dla nowych i obecnych pracowników na temat umiejętności do skutecznego korzystania ze sprzętu i oprogramowania pozwalającego na pozostanie na bieżąco.

Interesują cię inne wskazówki dotyczące skutecznego zarządzania zespołem? Przeczytaj nasz artykuł pt. Budowanie silniejszego zespołu: jak skutecznie zarządzać sporami między pracownikami".


Powiązane linki:

Budowanie silniejszego zespołu: jak skutecznie zarządzać sporami między pracownikami

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
  • Biznes/Przedsiębiorczość
  • Porady i wskazówki
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.