
Ustanowienie regularnych kanałów komunikacji
Regularna komunikacja między pracownikami i ich kierownikami ma kluczowe znaczenie dla wykrywania wczesnych oznak wypalenia zawodowego. Upewnij się, że menedżerowie i pracownicy odbywają cotygodniowe spotkania w celu omówienia obciążenia pracą i stresu.
Zarządzanie racjonalnym obciążeniem pracą
Upewnij się, że menedżerowie monitorują obciążenie pracą swojego zespołu, tak aby było ono rozłożone równomiernie i na rozsądnym poziomie.
Spraw, by pracownicy czuli się komfortowo, wyznaczając swoje granice
Niektórzy pracownicy mają trudność z odmówieniem zrobienia czegoś lub poproszenia o przedłużenie terminu, gdy mają dużo pracy. Zdarza im się nawet pomyśleć, że mogą im grozić kłopoty ze strony przełożonych, jeśli odmówią wykonania danego zadania. Gdy pracownicy pracują na maksymalnych obrotach i otrzymują dodatkową pracę, powinni czuć się bezpiecznie, mówiąc „nie” i prosząc swoich przełożonych o wsparcie.
Zaoferuj elastyczny czas pracy
Nie dla wszystkich pracowników stałe godziny pracy są idealnym rozwiązaniem. Często kolidują z innymi zajęciami, takimi jak odbieranie dzieci ze szkoły lub opieka nad starszym członkiem rodziny. Oferując elastyczne godziny pracy, przyczyniasz się do poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym swoich pracowników, a tym samym do zmniejszenia stresu i wypalenia zawodowego.
Zachęcaj do pracy zespołowej
Osoby pracujące tylko z daną grupą osób, ale również osoby pracujące zupełnie samodzielnie są bardziej narażone na stres i wypalenie w pracy. Zachęcanie pracowników do pracy zespołowej wyrównuje obciążenie pracą, zmniejszając tym stres pracowników.
Zapewnij swoim pracownikom środki pomagające poradzić sobie z wypaleniem zawodowym
Może się zdarzyć, że mimo podjęcia wielu działań zapobiegających wypaleniu zawodowemu niektórzy pracownicy i tak nie radzą sobie ze stresem. Jest to normalne, ponieważ ludzie mają różną odporność, a czasami wypalenie jest spowodowane problemami w ich życiu osobistym. Przedyskutuj ze swoim specjalistą ds. zasobów ludzkich, jakie środki należy wypracować i udostępnić osobom doświadczającym wypalenia zawodowego. Mogą do nich należeć infolinie dotyczące zdrowia psychicznego, programy pomocowe, kontakt do terapeuty czy programy służące zmniejszeniu obciążenia pracowego.
Wprowadź dni zdrowia psychicznego
Wiele przedsiębiorstw oferuje swoim pracownikom określoną liczbę dni zdrowia psychicznego rocznie. Są to dni wolne, które pracownicy mogą wziąć bez żadnych dodatkowych wyjaśnień, gdy czują się przytłoczeni pracą.
Zachęcaj pracowników do pełnego wykorzystania urlopu wypoczynkowego
Należy zachęcać pracowników do wykorzystania wszystkich dni urlopu wypoczynkowego. Można to zrobić np. przez ograniczanie liczby dni możliwych do przeniesienia na następny rok oraz zachęcanie pracowników do wzięcia dni wolnych w okresach, gdy jest mniej pracy.
Nagradzaj sukcesy (i rób to sprawiedliwie)
Pracownicy często czują się wypaleni, gdy nie otrzymują uznania za swoją ciężką pracę i osiągnięcia, zwłaszcza jeśli widzą, że menedżerowie nie są sprawiedliwi w udzielaniu pochwał i wyróżnień. Upewnij się, że twoi menadżerowie na bieżąco śledzą osiągnięcia swoich zespołów i doceniają je tam, gdzie pracownicy na to zasługują.
Wszyscy znamy ten problem – po powrocie z wyjazdu służbowego zastajemy skrzynkę odbiorczą zapełnioną nieprzeczytanymi e-mailami i oczekującymi na realizację zadaniami. Dowiedz się, jak utrzymać produktywność podczas podróży służbowych
Powiązane linki:
Jak utrzymać produktywność podczas podróży służbowych
Więcej informacji:
Znajdź doradców EURES
Warunki życia i pracy w państwach EURES
Baza ofert pracy EURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 12 czerwca 2023
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Biznes/Przedsiębiorczość
- Porady i wskazówki
- Powiązane sekcje
- Pomoc i wsparcie
- Porady i wskazówki
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles