
Pred dvajsetimi leti so se najpomembnejšemu političnemu, gospodarskemu in kulturnemu partnerstvu pridružili Ciper, Češka, Estonija, Madžarska, Latvija, Litva, Malta, Poljska, Slovaška in Slovenija. S tem so pridobili dostop do ugodnosti, kot so prosti pretok blaga, storitev, kapitala in oseb, višji življenjski standard, boljše delovne razmere ter večje možnosti.
Od širitve leta 2004:
- V EU je bilo ustvarjenih 26 milijonov novih delovnih mest, od tega šest milijonov v desetih novih državah članicah.
- V programu Erasmus+ je sodelovalo več kot 2,7 milijona mladih iz desetih novih držav.
- V teh desetih državah se je znatno zmanjšala tudi revščina: s 37 % leta 2005 na 17 % leta 2020, delež pa še vedno pada.
Poljska
Poljska se je pred pristopom srečevala z visokimi stopnjami brezposelnosti, zlasti med mladimi. Visoka je bila tudi sezonska brezposelnost, zaradi česar so Poljaki na podlagi mednarodnih sporazumov o pretoku delavcev priložnosti za delo iskali v tujini.
Pristop Poljske k EU je prinesel bistveno spremembo. Migracije za namene dela so se nadaljevale, vendar v drugačnem okviru. Sočasno odprtje trgov dela v Združenem kraljestvu, na Irskem in Švedskem je privedlo do množičnega preseljevanja Poljakov v te države v želji po boljših plačah in življenjskem standardu. Poljski urad mreže EURES je postal glavna referenčna točka za te delavce, saj jim je zagotavljal nasvete in individualne storitve pri iskanju zaposlitve.
Poljska je s pomočjo mreže EURES postala bolj odločena, da bo svojim državljanom zagotovila boljše možnosti za delo. „Med letoma 2004 in 2007 je na Poljskem potekalo največje število mednarodnih kariernih sejmov in zaposlitvenih dogodkov, ki so jih organizirali posamezni uradi za delo,“ je dejala Katarzyna Kawka-Kopeć, glavna strokovnjakinja poljskega nacionalnega urada za usklajevanje v okviru mreže EURES na Ministrstvu za družino, delo in socialno politiko.
Slovaška
Tudi slovaški delavci so imeli velike koristi od pristopa k EU. S sočasno vzpostavitvijo mreže EURES Slovaška so se iskalcem zaposlitve odprle nove priložnosti, saj jim je mreža zagotavljala pomoč pri iskanju dela, nasvete o življenjskih in delovnih razmerah ter možnosti finančne pomoči v podporo zaposlitveni mobilnosti prek Euresove sheme ciljno usmerjene zaposlitvene mobilnosti.
Slovaški urad EURES je v 20 letih obstoja organiziral 75 kariernih sejmov in 2 250 zaposlitvenih dogodkov. Njihovi svetovalci so pomagali 500 000 uporabnikom in na portalu EURES Slovaška objavili 21 000 prostih delovnih mest.
Miroslava Pangrácová, Euresova svetovalka pri slovaškem uradu EURES, je opisala dejavnosti mreže in njen splošni prispevek k preoblikovanju slovaškega trga dela: „Slovaški Euresovi svetovalci ozaveščajo o mreži na srečanjih z dijaki in študenti v šolah, na kariernih dnevih, v okviru dnevu Evrope in na glasbenih festivalih. Poleg tega EURES Slovaška podpira čezmejno mobilnost v sodelovanju z drugimi partnerji.“
Iščete delo v Evropi? Euresovi svetovalci so vam na voljo, da vam pomagajo.
Sorodne povezave:
Evropski svet – Svet Evropske unije: Širitev leta 2004: dejstva in številke
Evropski svet – Svet Evropske unije: 20. obletnica širitve Evropske unije leta 2004 – državljani različnih držav članic komentirajo, kako je pristop koristil njihovi državi in spremenil njihovo življenje.
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar dogodkov
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na omrežju X
EURES na LinkedInu
EURES na Instagramu
Več informacij
- Datum objave
- 17. julij 2024
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- EURES30
- Novice s trga dela/novice mobilnosti
- Novice/poročila/statistika
- Povezani razdelki
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles