Samdydama darbuotojus iš užsienio jūsų įmonė tampa konkurencingesnė. Tai suteikia naujų įgūdžių, kvalifikacijų ir perspektyvų jūsų verslui. Tačiau, jei neturite tinkamos įdarbinimo strategijos, yra tikimybė, kad nauji samdomi darbuotojai per pirmuosius metus paliks darbo vietą. Todėl svarbu žinoti, kaip užtikrinti, kad jūsų samdomi darbuotojai iš užsienio jaustųsi laukiami ir esantys įmonės dalimi, ypač COVID-19 pandemijos laikotarpiu.
Prieš integravimą
Integravimo procesas prasideda prieš pirmą naujo darbuotojo darbo dieną, todėl labai svarbu, kad jiems viskas būtų parengta. Naujajam darbuotojui susidarys blogas įspūdis, jei nuo pat pirmos dienos kils problemų.
Išsiaiškinkite, ar jūsų iš užsienio samdomam darbuotojui reikia specialaus darbo leidimo arba darbo vizos, dėl kurios gali reikėti jūsų pagalbos. Iš anksto parenkite darbo sutartis ir teisinius dokumentus, nes gali prireikti juos atspausdinti, nuskaityti ir skelbti.
Išbandykite visas technologijas, skirtas jūsų naujam darbuotojui. Iš anksto pristatykite bet kokią jiems reikalingą aparatinę įrangą ir parenkite jų paskyras bei prisijungimus.
Užmegzkite asmeninį ryšį
Paprastai naujiems darbuotojams organizuojama ekskursija po biurą ir pristatomos darbuotojų komandos. Tai labai svarbi integravimo proceso dalis ir to nereikėtų pamiršti vien dėl to, kad dabar žmonės dirba iš namų.
Suorganizuokite virtualų susitikimą, kuriame pristatysite naują darbuotoją, ir paskirkite atstovus iš įvairių padalinių, kad jie trumpai apibūdintų savo veiklą. Jei jūsų įmonė didesnė, šie susitikimai gali būti rengiami per kelis kartus, kad naujai atvykęs asmuo turėtų laiko susigaudyti. Apsvarstykite galimybę surengti atskirą komandos, kurioje dirbs naujas darbuotojas, vaizdo pokalbį, kad jis galėtų susipažinti su komanda.
Sukurkite „bičiulio sistemą“
Norėdami suteikti daugiau tiesioginės pagalbos, naujiems darbuotojams galite skirti virtualųjį padėjėją. Tai gali būti labiau patyręs panašaus rango darbuotojas arba draugiškas žmogus, galintis patarti, kaip sėkmingai pradėti dirbti įmonėje. Kalbant apie kai kuriuos su darbu susijusius klausimus, naujai atvykusiam asmeniui gali būti daug ramiau juos aptarti su kolega, nei kreiptis į Žmogiškųjų išteklių skyrių.
Būkite supratingas dėl naujų aplinkybių
Jums gali tekti teikti informaciją ir rengti mokymus naujiems samdomiems darbuotojams lėčiau nei įprasta. Gali būti labai sunku prisijungti prie visiškai nuotolinės darbo aplinkos. Ilgesnės trukmės mokymasis suteiks galimybę naujiems samdomiems darbuotojams apdoroti informaciją ir užduoti klausimus.
Planuokite reguliarius pokalbius
Tai labai svarbu siekiant užtikrinti, kad nauji nuotoliniu būdu dirbantys darbuotojai būtų aktyvūs, motyvuoti ir jų darbas vyktų sklandžiai. Pasirūpinkite, kad jūsų naujas samdomas darbuotojas pasikalbėtų su vadovu ir (arba) komanda bent kartą arba du kartus per savaitę. Svarbiausia – parengti reguliarų bendravimo ir ryšių palaikymo tvarkaraštį, kad niekas nesijaustų izoliuotas arba vienišas. Tai taip pat puikus būdas stebėti naujų darbuotojų pažangą.
Supažindinkite naujus darbuotojus su įmonės kultūra
Kai nauji darbuotojai dirba iš namų, gali būti sudėtinga juos integruoti į įmonės kultūrą. Tačiau tai yra vienas iš svarbiausių prisijungimo prie įmonės aspektų. Socialinis bendravimas yra greičiausias ir veiksmingiausias būdas įsilieti į įmonės kultūrą. Nebijokite naujiems darbuotojams surengti daugybę neoficialių pokalbių su komandos nariais. Taip jie iš tiesų susipažins su savo nauja komanda ir įmone.
Nepamirškite, kad samdomi darbuotojai iš užsienio turi prisitaikyti prie dviejų kultūrų: jūsų šalies ir įmonės.
Vis dar nesate užtikrintas dėl nuotolinių darbuotojų įdarbinimo? Paskaitykite straipsnį „Šeši privalumai turėti darbuotojų, kurie dirba iš namų“.
Susijusios nuorodos
Šeši privalumai turėti darbuotojų, kurie dirba iš namų
Išsamesnė informacija
Ieškoti EURES konsultanto
Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse
EURES darbų duomenų bazė
EURES paslaugos darbdaviams
EURES renginių kalendorius
Būsimi internetiniai renginiai
EURES tinkle „Facebook“
EURES tinkle „Twitter“
EURES tinkle „LinkedIn“
Išsamūs duomenys
- Paskelbimo data
- 2020 m. lapkričio 27 d. (Paskutinį kartą atnaujinta: 2020 m. lapkričio 27 d.)
- Autoriai
- Europos darbo institucija | Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas
- Temos
- Verslas / Verslumas
- Nurodymai ir patarimai
- Darbo rinkos naujienos/mobilumo naujienos
- Įdarbinimo tendencijos
- Susijusios skiltys
- Sektorius
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles