Zatrudnienie pracowników zagranicznych może zwiększyć konkurencyjność firmy. Przedsiębiorstwo zyskuje w ten sposób nowe umiejętności, kwalifikacje i perspektywy. Jeżeli jednak firma nie ma dobrej strategii wdrażania, jest bardzo prawdopodobne, że nowi pracownicy zrezygnują z pracy przed upływem pierwszego roku. Dlatego też ważna jest wiedza, jak sprawić, aby nowo zatrudnione osoby z innych krajów czuły się komfortowo w firmie i miały poczucie, że są częścią zespołu, zwłaszcza w czasach pandemii COVID-19.
Etap wstępny
Proces wdrażania rozpoczyna się jeszcze przed pierwszym dniem pracy nowego pracownika, dlatego też istotne jest, aby wszystko było dla niego przygotowane wcześniej. Jeżeli nowo zatrudnieni pracownicy będą już od samego początku napotykać na trudności, mogą odnieść złe wrażenie.
Sprawdź, czy pracownicy zagraniczni potrzebują specjalnego pozwolenia na pracę lub wizy, w których uzyskaniu trzeba im pomóc. Przygotuj z wyprzedzeniem umowy o pracę i dokumenty prawne, gdyż może być konieczne ich wydrukowanie, zeskanowanie i wysłanie.
Dopilnuj, aby zostały przetestowane wszystkie urządzenia, z których będzie korzystał nowy pracownik. Ponadto należy dostarczyć mu wcześniej wszelki niezbędny sprzęt komputerowy oraz założyć odpowiednie konta z przyporządkowanymi loginami.
Nawiązanie bezpośredniego kontaktu
Zazwyczaj oprowadza się nowych pracowników po biurze, przedstawiając go różnym zespołom. Jest to bardzo ważnym elementem procesu wdrażania, który nie powinien być pomijany tylko dlatego, że obecnie personel pracuje z domu.
Zorganizuj więc wirtualne spotkanie, aby przedstawić nowego pracownika i wyznacz przedstawicieli z różnych działów, którzy po krótce wyjaśnią, czym one się zajmują. W przypadku dużej firmy spotkania te można rozłożyć w dłuższym okresie tak, aby nie obciążać nadmiernie nowo zatrudnionej osoby w pierwszym dniu pracy. Rozważ możliwość zorganizowania oddzielnego spotkania on-line tylko dla zespołu nowego pracownika, tak aby mógł poznać kolegów, z którymi będzie bezpośrednio pracować.
„System koleżeńskiego wsparcia”
W celu zapewnienia bardziej bezpośredniego wsparcia można wyznaczyć nowego pracownikowi wirtualnego „przyjaciela”. Może być nim bardziej doświadczony pracownik tego samego szczebla albo przyjazna osoba doradzająca, jak dobrze rozpocząć pracę w firmie. W przypadku niektórych kwestii związanych z pracą rozmowa z kolegą może być dla nowo zatrudnionej osoby o wiele mniej stresująca niż rozmowa z pracownikiem z działu kadr.
Uwzględnienie nowej sytuacji
Może okazać się, że przekazywanie wiedzy nowym pracownikom oraz ich szkolenie będzie przebiegało w wolniejszym tempie niż zwykle. Wdrażanie się w środowisko pracy wyłącznie na odległość może wiązać się z licznymi trudnościami. Dzięki rozłożeniu szkolenia w dłuższym okresie nowy pracownik będzie mógł przyswoić informacje i zadawać pytania.
Regularne spotkania podsumowujące
Zapewnienie, aby pracownicy pracujący na odległość byli zaangażowani, zmotywowani i włączeni w działania firmy, ma zasadnicze znaczenie. Dopilnuj, aby przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu nowy pracownik spotykał się z menedżerem lub zespołem w celu dokonania podsumowania realizowanych zadań. Chodzi o tworzenie regularnych okazji do interakcji i komunikowania się ze sobą tak, aby nikt nie czuł się odsunięty lub osamotniony. Jest to również świetny sposób na śledzenie postępów osób nowo zatrudnionych.
Zaznajomienie nowych pracowników z kulturą korporacyjną
W przypadku gdy pracownicy pracują z domu, ich wdrożenie w system, jakim jest kultura korporacyjna, może okazać się wyzwaniem. Jest to jednak jeden z najważniejszych aspektów podjęcia pracy w firmie. Nawiązywanie interakcji z innymi osobami jest najszybszym i najskuteczniejszym sposobem „zanurzenia” w kulturę firmy. Nie obawiaj się tworzenia licznych okazji do nieformalnych spotkań nowych pracowników z innymi członkami zespołu. Dzięki temu naprawdę poznają nowy zespół i firmę.
Nie zapominaj, że zagraniczni pracownicy być może muszą dostosować się do dwóch kultur – kultury innego kraju oraz kultury firmy.
Nadal masz wątpliwości dotyczące zatrudnienia pracowników w trybie zdalnym? Zapoznaj się z naszym artykułem Sześć korzyści zatrudniania osób pracujących z domu.
Powiązane linki:
Sześć korzyści zatrudniania osób pracujących z domu
Przeczytaj więcej:
Znajdź doradców EURES
Warunki życia i pracy w państwach EURES
Baza ofert pracy EURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 27 listopada 2020 (Ostatnia aktualizacja: 27 listopada 2020)
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Biznes/Przedsiębiorczość
- Porady i wskazówki
- Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
- Trendy rekrutacyjne
- Powiązane sekcje
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles