
Informujte se, jak si na tom stojíte z hlediska platu
Jedna z prvních věcí, kterou musíte udělat, než požádáte o zvýšení platu, je porovnat svůj plat s platem jiných zaměstnanců na vaší úrovni a ve vašem odvětví. Existuje řada způsobů, jak na to. Můžete se zeptat personalisty ve vaší společnosti, jaké je platové pásmo na vaší úrovni, poptat se kolegů, podívat se na internetové stránky porovnávající platy na vnitrostátní úrovni nebo na pracovní nabídky na internetu, abyste se informovali, jaký plat nabízejí u podobných pozic jiní zaměstnavatelé. Skvělým místem pro prozkoumání pracovních nabídek je portál EURES , na kterém v současnosti naleznete přibližně 4 miliony volných pracovních míst.
Připravte si pádné argumenty
Ohlédněte se do minulosti a zamyslete se, kolik práce jste odvedli od posledního zvýšení platu (nebo od svého nástupu). Pokuste se získat konkrétní údaje dokládající vaši výkonnost a připravte si příklady toho, kdy jste pracovali nad rámec svých povinností, tj. kdy jste např. pracovali přesčas, vykonali úkoly, které nespadají do vaší platové třídy, zaučovali nové zaměstnance atd. Čím konkrétnější příklady uvedete při rozhovoru se svým nadřízeným, tím vyšší budou vaše šance na zvýšení platu.
Rozhovor s nadřízeným správně načasujte
Častou chybou, které se zaměstnanci dopouštějí, když chtějí požádat o zvýšení platu, je nevhodné načasování. O zvýšení platu nežádejte v rušných obdobích, kdy je váš nadřízený ve stresu, ani v době, kdy vaše společnost musí dělat škrty. Pokuste se svého nadřízeného oslovit poté, co vaše společnost dosáhne nějakého významného úspěchu.
Nezapomeňte ani na svoje vlastní povinnosti. Blíží se dokončení nějakého důležitého úkolu nebo dosažení milníku ve vaší kariéře? Možná se vyplatí počkat, než se tak stane, abyste mohli lépe argumentovat, proč si zvýšení platu zasloužíte.
O zvýšení platu požádejte osobně
Ve světě po pandemii, kde se práce na dálku stala novou normou, může být lákavé požádat o zvýšení platu prostřednictvím e-mailu. Učiníte-li to však osobně (nebo prostřednictvím videohovoru), můžete být při vyjednávání úspěšnější. Vyjednávání o platu je o osobní komunikaci. Ujistěte se tedy, že si s nadřízeným domluvíte schůzku, na které to budete moci probrat, a vyhněte se výměně e-mailů.
Nepodceňujte se
Někdy se při žádání o zvýšení platu můžete cítit tak nepříjemně, že požádáte o menší plat, než si zasloužíte. Lépe než vy se za vás nikdo nepostaví, proč tedy sami sebe sabotovat. Domníváte-li se, že si zasloužíte zvýšit plat o 10 %, požádejte o to. Váš zaměstnavatel vám stěží nabídne víc, než o kolik požádáte, nežádejte tedy méně, než na co máte podle vás nárok.
Buďte pozitivní a sebevědomí
Při vyjednávání o platu je velmi důležitá řeč těla. Ukažte svému nadřízenému, že si jste jistí tím, co si podle vás zasloužíte, nebuďte však arogantní. Na schůzce seďte zpříma, udržujte oční kontakt a zachovejte si pozitivní přístup. Nezapomeňte zdůraznit, že jste vděční, že můžete danou práci vykonávat a být součástí společnosti, pro kterou pracujete.
Buďte připraveni vzít na sebe více práce
Někdy vyjednávání o platu neprobíhá podle plánu. Pokud zaměstnavatel se zvýšením platu nesouhlasí, zeptejte se, co byste měli učinit, abyste na něj měli nárok. Možná se budete muset ujmout pár dalších úkolů, abyste dokázali svoji cenu.
Krátké lhůty jsou ve světě práce častým problémem. Přečtěte si, jak zvládat dodržování lhůt, krátkých i dlouhých, a pracovat bez stresu.
Související odkazy:
Máte problémy s dodržováním lhůt? Naučte se, jak již nikdy žádnou nepropásnout.
Další informace:
Evropské dny pracovních příležitostí
Najděte si svého poradce EURES
Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcí EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 6. ledna 2023
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- Rady a tipy
- Mládí
- Související sekce
- Rady a tipy
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles