Podejdź do tematu z pozytywnym nastawieniem
Negatywne informacje zwrotne nigdy nie są miłe do wysłuchania i często mogą być demotywujące. Staraj się jednak nie brać tych negatywnych informacji zwrotnych do siebie – twój przełożony jest po twojej stronie. Nie spiesz się z reakcją i poświęć trochę czasu na zastanowienie się, zanim odpowiesz. Spróbuj wykorzystać informacje zwrotne jako szansę do dalszego uczenia się i rozwoju. Zachowaj otwarty umysł podczas słuchania tych informacji i zadawaj pytania w celu wyjaśnienia podniesionych kwestii. Pokaże to przełożonemu twoje profesjonalne podejście i chęć dalszego rozwoju. Pamiętaj, że twój przełożony chce dla ciebie jak najlepiej i chce pomóc ci osiągnąć twoje cele i zaspokoić aspiracje w firmie.
Stwórz plan działania
Współpracuj ze swoim przełożonym, aby stworzyć plan działania na przyszłość. Kluczowe jest tutaj określenie konkretnych i możliwych do wykonania działań, które można podjąć w celu wykorzystania informacji zwrotnych od przełożonego w praktyce. Następnie zastanów się nad czynnościami i działaniami, które musisz podjąć, aby osiągnąć swoje cele. Postaraj się, aby były one możliwe do osiągnięcia i zweryfikowania, ustal terminy i poziomy pierwszeństwa w odniesieniu do każdego zadania. Plan działania nie musi być konkretnym dokumentem, można go aktualizować i zmieniać. Zastanów się, w jaki sposób będziesz monitorować i oceniać swoje postępy oraz jak zamierzasz śledzić swoją wydajność i wyniki. Jest to ważne, aby upewnić się, że stosujesz się do informacji zwrotnych od przełożonego.
Rozpoznaj swoje mocne strony
Informacje zwrotne są niezbędne, aby pomóc ci usprawnić działanie w kluczowych obszarach i przenieść cię na wyższy poziom rozwoju zawodowego. Zazwyczaj skupiamy się na naszych słabościach, ale pamiętajmy, by dostrzegać także swoje mocne strony. Jest to ważne, ponieważ twoje mocne strony mogą pomóc ci w optymalnym wykorzystaniu informacji zwrotnych od przełożonego. W jednej kolumnie napisz listę wszystkich swoich mocnych stron, a w drugiej napisz informacje zwrotne od swojego przełożonego oraz punkty działania. W tym miejscu powinno być jasne, jaką siłę można wykorzystać do skutecznego wdrożenia punktu działania. Na przykład, jeśli masz dobrze rozwinięte umiejętności komunikacyjne, możesz wykorzystać tę mocną stronę, aby poprawić aspekt odnoszenia sukcesów podczas pracy na swoim stanowisku. Ważne jest, aby pamiętać o swoich mocnych stronach i o tym, w jaki sposób mogą one przyczynić się do rozwoju firmy.
Działania następcze i aktualizacja
Utrzymywanie regularnych kontaktów z kierownikiem po otrzymaniu informacji zwrotnych jest jednym z najlepszych sposobów wykazania, że jesteś na dobrej drodze do wdrożenia otrzymanych informacji zwrotnych. Zaplanuj spotkania co dwa tygodnie lub co miesiąc online lub osobiście, aby omówić swoje postępy i wszelkie wyzwania, przed którymi możesz stanąć. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji, najlepiej będzie poruszyć tę kwestię. Przygotuj zawczasu konkretne przykłady, aby pokazać swojemu przełożonemu, w jaki sposób stosujesz się do wcześniej otrzymanych informacji zwrotnych. Pamiętaj, że twój przełożony chce ci pomóc, więc nie wahaj się poprosić o więcej informacji zwrotnych i wsparcia.
Chcesz uzyskać więcej porad na temat tego, jak odnieść sukces w swojej karierze? Zapoznaj się z naszym artykułem na temat umiejętności miękkich, które przyspieszą rozwój zawodowy.
Powiązane linki:
Oto umiejętności miękkie, które przyspieszą rozwój zawodowy
Przeczytaj więcej:
Znajdź doradców EURES
Warunki życia i pracy w państwach EURES
Baza ofert pracy EURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 6 września 2023
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Biznes/Przedsiębiorczość
- Porady i wskazówki
- Powiązane sekcje
- Porady i wskazówki
- Nauka
- Życie i praca
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles