A tanulmány azt vizsgálja, hogy a külföldi háttér (azaz a más országból származás) milyen hatással lehet az emberek foglalkoztatási kilátásaira. Konkrétan a külföldi munkavállalók következő két típusát vizsgálja:
- első generációs migránsok (olyan személyek, akik a tartózkodási helyük szerinti országon kívül születtek, és szüleik sem abban az országban születtek);
- második generációs migránsok (olyan személyek, akik a tartózkodási helyük szerinti országban születtek, de szüleik nem ott születtek).
A tanulmány legfontosabb megállapításai a 2015. évi European Working Conditions Survey (európai munkakörülmény-felmérés) adatain alapulnak, és többek között a következőkre térnek ki:
- A születési hely vagy a szülők születési helye a munkával töltött életszakasz számos aspektusát befolyásolhatja, többek között a foglalkoztatási kilátásokat, a betöltött álláshelyek típusát és a munkakörülményeket.
- Az első generációs migránsok jól állnak a foglalkoztatás terén. E migránsok foglalkoztatási rátája az uniós tagállamok csaknem felében magasabb, mint a helyieké (bár fontos megjegyezni, hogy a más tagállamba költözés elsődleges oka a munkavégzés).
- Második generációs uniós migránsnak lenni a munkakeresésnél számít jó hírnek – összességében az ő foglalkoztatási rátájuk a legmagasabb az EU-ban! A második generációs uniós migránsok esetében ezenkívül pozitív munkaerőpiaci integráció figyelhető meg.
- Az első generációs migránsok nagyobb valószínűséggel dolgoznak képzettséget nem igénylő foglalkozásokban (például portásként, gondozóként, futárként, takarítóként).
- A második generációs migránsok nagyobb valószínűséggel töltenek be magas szintű képzettséget igénylő és jól fizető álláshelyeket.
- A migránsok néha nehezen találnak a végzettségükhöz igazodó álláshelyet. Ez elsősorban a nyelvi akadályok, valamint a más országban megszerzett készségek és képesítések elismerésének hiánya miatt van, és ez egy olyan kihívás, amelynek leküzdéséhez az Európai Képesítési Keretrendszerhez hasonló eszközök segítséget nyújtanak.
- A migránsok a helyi munkavállalóknál nagyobb valószínűséggel számolnak be arról, hogy hátrányos megkülönböztetést vagy nemek közötti egyenlőtlenséget tapasztaltak. Ez egy olyan terület, amelynek javítására például a szociális jogok európai pillére elnevezésű kezdeményezés törekszik.
Az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Eurofound) egy olyan uniós ügynökség, amely ismeretanyagok közvetítésével segíti a jobb szociális, foglalkoztatási és munkaügyi politikák kidolgozását.
Kapcsolódó linkek:
A születési hely hogyan befolyásolja a munkahelyet? – szakpolitikai tájékoztató
Európai Képesítési Keretrendszerhez
Szociális jogok európai pillére
Az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Eurofound)
További információ:
Az Ön EURES-tanácsadója
Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban
EURES állásadatbázis
Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak
EURES rendezvénynaptár
Közelgő online események
Az EURES a Facebookon
Az EURES a Twitteren
Az EURES a LinkedInen
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2020. január 27.
- Szerzők
- Európai Munkaügyi Hatóság | A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága
- Témák
- Külső EURES hírek
- Munkaerőpiaci hírek/mobilitási hírek
- Hírek/jelentések/statisztika
- Toborzási trendek
- Ágazat
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles