Tájékozódjon fizetésének versenyképességéről
Az egyik legfontosabb dolog, hogy a fizetésemelés kérelmezése előtt hasonlítsa össze a fizetését az Ön szintjén és az Ön ágazatában dolgozó más alkalmazottak fizetésével. Ennek számos módja van. Megkérdezheti az Önt foglalkoztató vállalat humánerőforrás-felelősét az Ön szintjének megfelelő fizetési sávról, beszélhet kollégáival, felkereshet egy nemzeti bérösszehasonlító weboldalt, vagy tanulmányozhat állásajánlatokat az interneten, hogy megtudja, más munkáltatók mennyit kínálnak hasonló feladatkört betöltő alkalmazottaknak. Az utóbbihoz remek lehetőséget kínál az EURES-portál, amely jelenleg közel 4 millió álláshelyet hirdet.
Támassza alá kérelmét
Tekintsen vissza és gondolja át, hogy a legutóbbi fizetésemelése (vagy a felvétele) óta milyen feladatokat végzett. Próbáljon konkrét statisztikákat összegyűjteni, valamint olyan esetekre példákat felhozni, amikor túlteljesített és túllépett saját feladatkörén. Ilyen esetek közé tartozik a túlóra, a fizetési fokozatán túlmutatóan elvégzett feladatok, az újonnan érkezők mentorálása stb. Minél több konkrét példát tud felhozni főnökének, annál jobban megalapozza fizetésemelés iránti igényét.
Válasszon megfelelő pillanatot
Gyakori hiba, hogy a munkavállalók rossz időpontot választanak a fizetésemelés kérelmezésére. Kerülje a mozgalmas időszakokat, amikor főnöke ideges lehet, vagy amikor a vállalatnál leépítések vannak. Próbáljon akkor beszélni a főnökével, amikor a vállalatnál éppen egy nagy előrelépés történt.
Vegye figyelembe saját feladatait is. Előreláthatóan fontos eredményt vagy szakmai mérföldkövet fog elérni? Várjon addig, amíg ez bekövetkezik, hogy jobb esélye legyen a fizetésemelésre.
Személyesen kérjen fizetésemelést
A világjárvány utáni világban, amelyben a távmunka lett az új normalitás, arra gondolhat, hogy e-mailben kéri a fizetésemelést. Ennek személyes (vagy videohívás útján történő) megtétele azonban sokkal kedvezőbb eredményhez vezethet. Mivel a bértárgyalás egy beszélgetés, szervezzen találkozót a főnökével, ahol e-mailes levélváltás helyett beszélgethetnek.
Ne elégedjen meg kevesebbel
Olykor annyira kellemetlenül érezzük magunkat, amikor fizetésemelést kérünk, hogy kevesebbet kérünk, mint amit saját véleményünk szerint megérdemlünk. Mindenki saját magának a legszilárdabb támasza, ezért nem engedheti meg magának, hogy alulértékelje önmagát. Ha úgy gondolja, hogy 10%-os fizetésemelést érdemel, akkor kérjen 10%-ot. Nem valószínű, hogy munkáltatója többet ajánlana Önnek, mint amennyit kért, ezért ne alkudjon meg önmagával.
Legyen pozitív és magabiztos
A testbeszéd kiemelkedő fontosságú a bértárgyalások során. Magabiztosan adja tudtára főnökének, hogy magasabb fizetést érdemel, de ne legyen arrogáns. Üljön egyenesen, nézzen főnöke szemébe a tárgyalás alatt, és mutasson pozitív hozzáállást. Ne felejtse el kihangsúlyozni, hogy mennyire hálás az állásáért és azért, hogy a vállalat munkatársa lehet.
Legyen hajlandó több feladatot vállalni
A bértárgyalások néha nem a tervnek megfelelően alakulnak. Ha munkáltatója „nemet” mond, kérdezze meg, hogy mit tehet azért, hogy fizetésemelésre legyen jogosult. Előfordulhat, hogy néhány további feladatot kell vállalnia, hogy bizonyítsa saját értékét.
A szoros határidők általános kihívást jelentenek a munka világában. Ismerje meg, hogyan kezelje a szoros és a távolabbi határidőket, hogy stresszmentes legyen a munkavégzés.
Kapcsolódó linkek:
Nehézségeket okoz Önnek az időbeni teljesítés?Ismerje meg, hogyan teljesíthet mindig a kellő határidőre
További információ:
Az Ön EURES-tanácsadója
Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban
EURES állásadatbázis
Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak
Az EURES rendezvénynaptára
Közelgő online események
Az EURES a Facebookon
Az EURES a Twitteren
Az EURES a LinkedInen
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2023. január 6.
- Szerzők
- Európai Munkaügyi Hatóság | A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága
- Témák
- Javaslatok és tippek
- Ifjúság
- Kapcsolódó szakasz(ok)
- Javaslatok és tippek
- Ágazat
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles