
Před dvaceti lety se k nejvýznamnějšímu politickému, hospodářskému a kulturnímu partnerství připojily Česká republika, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko. Získaly tak přístup k výhodám, jako je volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a osob, a také vyšší životní úroveň, lepší pracovní podmínky a více příležitostí.
Od rozšíření v roce 2004:
- v celé EU bylo vytvořeno 26 milionů nových pracovních míst, z čehož 6 milionů v deseti nových členských státech,
- programu Erasmus+ se zúčastnilo více než 2,7 milionu mladých lidí z deseti nových zemí,
- v těchto zemích se také výrazně snížila chudoba: z 37 % v roce 2005 na 17 % v roce 2020 a toto číslo stále klesá.
Polsko
Před přistoupením k EU se Polsko potýkalo s vysokou mírou nezaměstnanosti, zejména mezi mladými lidmi. Vysoká byla také sezónní nezaměstnanost, což polské občany vedlo k hledání pracovních příležitostí v zahraničí na základě mezinárodních dohod o volném pohybu pracovníků.
Přistoupení Polska k EU znamenalo významný posun. Migrace za prací pokračovala, ale v jiném rámci. Současné zpřístupnění trhů práce ve Spojeném království, Irsku a Švédsku vedlo k masové migraci Poláků do těchto zemí za lepšími mzdami a životní úrovní. Pobočka sítě EURES v Polsku, která nabízí poradenství a individuální služby pro usnadnění přestěhování za prací, se stala hlavním místem, na které se obraceli s žádostí o pomoc.
Díky síti EURES se Polsko ještě více zaměřilo na nabízení lepších pracovních příležitostí svým občanům. „V letech 2004–2007 se nejvíce mezinárodních veletrhů pracovních příležitostí a náborových akcí pořádaných jednotlivými úřady práce konalo v Polsku,“ říká Katarzyna Kawka-Kopeć, hlavní specialistka Ministerstva pro rodinu a sociální politiku, které působí jako národní koordinační úřad sítě EURES v Polsku.
Slovensko
Z přistoupení k EU ve velké míře těžili i slovenští pracovníci. V rámci přistoupení byla zřízena pobočka sítě EURES na Slovensku, což otevřelo nové příležitosti pro uchazeče o zaměstnání. Pobočka nabízí slovenským pracovníkům pomoc při hledání pracovních příležitostí, poradenství v oblasti životních a pracovních podmínek, jakož i možnosti finanční pomoci na podporu pracovní mobility prostřednictvím programu cílené mobility sítě EURES.
Během dvaceti let své existence uspořádala pobočka sítě EURES na Slovensku 75 veletrhů pracovních příležitostí a 2 250 náborových akcí. Její poradci poskytli pomoc 500 000 klientů a na slovenském portálu sítě EURES zveřejnili 21 000 nabídek pracovních míst.
Miroslava Pangrácová, poradkyně EURES z pobočky sítě EURES na Slovensku, k činnosti sítě EURES a jejímu celkovému přínosu k transformaci slovenského trhu práce uvedla: „Slovenští poradci EURES zvyšují povědomí o síti EURES na setkáních se studenty ve školách, na dnech kariéry, Dni Evropy nebo na hudebních festivalech. Kromě toho slovenská pobočka sítě EURES podporuje přeshraniční mobilitu ve spolupráci s dalšími partnery.“
Hledáte práci v Evropě? Poradci EURES vám pomohou
Související odkazy:
Evropská rada – Rada Evropské unie: Rozšíření v roce 2004: fakta a čísla
Evropská rada – Rada Evropské unie: 20. výročí rozšíření Evropské unie v roce 2004 – komentáře rodáků z členských států k tomu, jak přistoupení k EU prospělo jejich zemi a změnilo jejich život
Další informace:
Evropské dny pracovních příležitostí
Najděte si svého poradce EURES
Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcí sítě EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na X
EURES na LinkedIn
EURES na Instagramu
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 17. července 2024
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- EURES30
- Zprávy z trhu práce/zprávy o mobilitě
- Zprávy/přehledy/statistiky
- Související sekce
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles