
Svetovna pandemija je pomembno spremenila naš način dela. Delo na daljavo, ki se je na začetku pandemije sprva pojavilo kot nujnost, se je zdaj uveljavilo v modelu hibridnega dela, njegove številne prednosti pa priznavajo tako delodajalci kot delavci. Vendar je zato tudi težje potegniti jasne meje med poklicnim in zasebnim življenjem.
V zadnjem času je veliko slišati o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja, vendar kaj točno to pomeni in zakaj je tako pomembno?
Usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja se nanaša na doseganje pravega ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem. Čeprav to za vsakogar pomeni nekaj drugega, je nekaj gotovo: to ravnovesje je pomembno ne samo za vaše telesno in duševno zdravje, saj vam daje na razpolago čas in prostor za uresničevanje drugih interesov in poglabljanje medosebnih odnosov, ampak tudi za vašo storilnost, kar vodi k boljšim rezultatom in večjemu zadovoljstvu pri delu.
Kako torej to doseči? Kljub stalnemu pritisku, da je vedno treba dati vse od sebe, so na voljo različni načini za spodbujanje ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem. V nadaljevanju je navedenih nekaj načinov, kako to storiti.
Določite prednostne naloge
Naloge zapišite po pomembnosti in realno ocenite, kaj lahko dosežete v danem dnevu. Pri tem se zavedajte, da verjetno nikoli ne boste uspeli opraviti vseh nalog na seznamu. Če boste imeli takšen pristop, se bo vaš stres samo še povečal, splošen občutek nezadovoljstva z lastno uspešnostjo pa se bo okrepil. Posledica bodo negativni občutki v zvezi z vašim delom.
Določite jasne meje med poklicnim in zasebnim življenjem
To je težje storiti, kadar delate od doma, zato poskusite zagotoviti poseben prostor za delo, iz katerega se lahko fizično umaknete ob koncu delovnega dne. Če to ni mogoče, ustvarite ta prehod tako, da bodo vaši možgani dobili signal, da je čas za odklop. Če na primer izklopite računalnik, ne boste več imeli stika z elektronsko pošto, povezano z delom.
Pojdite na počitnice
Če želite dosegati najboljše rezultate, morate redno „brusiti sekiro“. Odmik od dela vam bo pomagal, da se boste odklopili in si znova napolnili baterije. Tako boste lahko ob vrnitvi na delo drugače gledali na stvari in se učinkoviteje spopadli z delovno obremenitvijo.
Zavedati se morate svojih omejitev
Vprašajte se, kakšna bremena ste sposobni prevzeti, in se z nadrejenimi jasno dogovorite, koliko dela lahko prevzamete. Če boste z vsem samo soglašali, se lahko znajdete na robu izgorelosti. Kadar je to mogoče, prenesite naloge na druge člane ekipe – in ne bojte se na glas povedati, da so pričakovanja nerealna.
Pogovarjajte se
Če menite, da imate težave z usklajevanjem poklicnega in zasebnega življenja, se v organizaciji pogovorite z osebo, ki ji zaupate. To je lahko vaš vodja, predstavnik kadrovske službe ali sodelavec, čigar nasvet cenite; pomagajo vam lahko na različne načine, od prerazporeditve delovne obremenitve do tega, da vam pomagajo spremeniti razmišljanje.
Načrtujte, sicer ne boste ničesar udejanjili
Tudi svoj prosti čas organizirajte, enako kot to počnete za delo. V koledar ne zapisujte samo službenih rokov in sestankov, temveč tudi urnik zasebnega življenja: konjičke, zasebne dejavnosti in družabne dogodke. In kar je najpomembnejše: držite se svojih načrtov.
Želite izvedeti več o tem, kako doseči izpolnjujoče ravnovesje med poklicno potjo in zasebnim življenjem? Preberite naš članek Se počutite izgorele? Lahko vam pomagamo.
Sorodne povezave:
Kaj storiti, ko se na delovnem mestu počutite preobremenjene
Kako zmanjšati stres zaposlenih in preprečiti izgorelost
Zakaj bi morali vedno izkoristiti svoj letni dopust?
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar dogodkov
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na omrežju X
EURES na LinkedInu
EURES na Instagramu
Več informacij
- Datum objave
- 5. april 2024
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Namigi in nasveti
- Povezani razdelki
- Pomoč in podpora
- Namigi in nasveti
- Življenje in delo
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles