
A globális világjárvány jelentős változásokat hozott a munkavégzés módjában. A távoli helyről történő munkavégzés, amely a világjárvány kezdeti napjaiban szükségszerűségként alakult ki, mára már beépült a hibrid munkavégzési modellbe, melynek számos előnyét a munkaadók és a munkavállalók egyaránt elismerik. Ugyanakkor megnehezíti, hogy egyértelmű határokat tudjunk húzni a munkánk és az életünk többi része között.
Az utóbbi időben valóban sokat beszélnek a munka és a magánélet közötti egyensúlyról – de mit is jelent ez pontosan, és miért olyan fontos?
A munka és a magánélet közötti egyensúly a szakmai és a magánélet közötti megfelelő egyensúly megteremtését jelenti. Bár ez mindenki esetében máshogy nyilvánulhat meg, egy dolog biztos: ez az egyensúly nemcsak a fizikai és a mentális jóllét szempontjából fontos, mivel időt és teret biztosít a saját érdeklődési körbe tartozó egyéb tevékenységek végzésére és a személyes kapcsolatok ápolására, hanem a termelékenység szempontjából is lényeges, mivel jobb eredményekhez és a munkával való nagyobb fokú elégedettséghez vezet.
Hogyan valósítsuk meg? Az arra irányuló folyamatos nyomás ellenére, hogy mindig a legmagasabb szinten teljesítsünk, léteznek módszerek a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtésére. Íme néhány javaslat:
Állítson fel fontossági sorrendet
Írja le a feladatait fontossági sorrendben, és legyen realista azzal kapcsolatban, hogy mit tud egy adott nap alatt elvégezni. Valószínűleg soha nem fog eljutni a teendők listájának végére; ha ezt tűzi ki célként, az csak fokozott stresszhez és a teljesítményével kapcsolatos általános elégedetlenség érzéséhez vezet, ami viszont negatív érzéseket kelt a munkájával kapcsolatban.
Alakítson ki egyértelmű határokat a munka és a személyes idő között
Ez nehezebben kivitelezhető, ha otthonról dolgozik; próbáljon meg egy külön helyiséget szentelni a munkavégzésnek, ahonnan a munkanap végén fizikailag is el tud távolodni. Ha ez nem lehetséges, jelezze az átmenetet olyan módon, hogy az agya regisztrálja, itt az ideje kikapcsolni. A számítógép kikapcsolása például azt jelenti, hogy aznap már nem kell foglalkoznia a munkával kapcsolatos e-mailekkel.
Vegye ki a szabadnapjait
Ahhoz, hogy a legjobb teljesítményt tudja nyújtani, rendszeresen gondoskodnia kell a feltöltődésről. Ha szabadságot vesz ki, az segít kikapcsolódni a munkából és feltöltődni, így megújult szemlélettel térhet vissza, és hatékonyabban tudja kezelni a munkaterhelését.
Legyen tisztában a korlátaival
Tisztázza önmagával és feletteseivel, hogy mennyi munkát képes elvégezni. Ha mindent elvállal, előfordulhat, hogy hamarosan a kiégés szélén találja magát. Adott esetben delegáljon feladatokat, és ne féljen felemelni a szavát, ha irreális elvárásokkal szembesül.
Ne tartsa magában
Ha úgy érzi, hogy nehezen tud egyensúlyt kialakítani a munkája és a magánélete között, beszéljen valakivel a szervezetéből, akiben megbízik. Ez lehet a felettese, a humánerőforrás-osztály képviselője vagy egy munkatársa, akinek a tanácsait nagyra értékeli; különböző módokon segíthetnek, a munkaterhelés újraelosztásától kezdve a gondolkodása fókuszának áthelyezéséig.
Tervezés nélkül nem fog megvalósulni
A szabadidejével kapcsolatban is legyen ugyanolyan tudatos, mint a munkája terén. Ne csak a határidőket és a munkahelyi megbeszéléseket írja be a naptárába, hanem az élete többi részét is: a hobbikat, a személyes elfoglaltságokat és a társasági élettel kapcsolatos terveit. És ami a legfontosabb: ragaszkodjon a tervhez.
Szeretne többet megtudni arról, hogyan teremthet megfelelő egyensúlyt karrierje és a magánélete között? Olvassa el Kiégettnek érzi magát? Segítünk! című cikkünket.
Kapcsolódó linkek:
Mit tegyünk, ha úgy érezzük, hogy túlterheltek vagyunk a munkahelyünkön?
Hogyan mérsékelhető a munkavállalókra nehezedő stressz és hogyan előzhető meg a kiégés
Miért fontos, hogy mindig kivegye az éves szabadságát?
További információ:
Az Ön EURES-tanácsadója
Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban
EURES állásadatbázis
Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak
EURES rendezvénynaptár
Közelgő online események
Az EURES a Facebookon
Az EURES az X-en
Az EURES a LinkedInen
Az EURES az Instagramon
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2024. április 5.
- Szerzők
- Európai Munkaügyi Hatóság | A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága
- Témák
- Javaslatok és tippek
- Kapcsolódó szakasz(ok)
- Súgó és támogatás
- Javaslatok és tippek
- Élet és munka
- Ágazat
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles