Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy6 czerwca 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 4 min

Powrót do domu: istotne ułatwienia dla Polaków powracających do kraju

Ludziom od zawsze towarzyszy naturalna potrzeba podróżowania, zmieniania miejsca zamieszkania i odświeżania swojego otoczenia. Funkcjonowanie we współczesnym, w coraz większym stopniu zglobalizowanym świecie wiąże się z koniecznością pozostawania nieustannie aktywnym. Jednocześnie w ostatnim czasie można było zaobserwować odwrotną tendencję. Okazuje się, że obecnie coraz większa liczba Polaków mieszkających za granicą zastanawia się nad powrotem do domu. Zapoczątkowana mniej więcej 15 lat temu tendencja do wyjazdu z kraju w poszukiwaniu lepszych warunków życia zaczęła się odwracać i obecnie Polacy poszukują ofert pracy w ojczyźnie. W przeszłości podstawowe pytanie brzmiało „dlaczego?”. Dziś kluczowym pytaniem jest „kiedy?”...

Homecoming: Polish returnees’ lives made much easier

Zdaniem polskiego wicepremiera Mateusza Morawieckiego od 100 000 do 200 000 Polaków przebywających w Zjednoczonym Królestwie planuje wrócić do kraju. „Polacy zaczynają dostrzegać interesujące oferty pracy, jakie czekają na nich w kraju” – twierdzi Morawiecki. Biorąc pod uwagę fakt, że polska gospodarka rozwija się obecnie w szybkim tempie, siła oddziaływania tego pozytywnego bodźca jest aktualnie silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Dla większości osób, które spędziły dużą ilość czasu za granicą, powrót do kraju może okazać się jednak trudny. Po powrocie dom może okazać się nie tylko miejscem innym od tego, które pozostawiło się, wyjeżdżając, lub od tego, do którego było się przyzwyczajonym. Najprawdopodobniej okaże się on przede wszystkim miejscem odmiennym od oczekiwań.

To właśnie w tym celu utworzono Zieloną Linię – ogólnokrajową publiczną służbę zatrudnienia odpowiedzialną za udzielanie wsparcia osobom powracającym do Polski. Agencja opracowała aktualnie realizowaną kampanię pt. „Czy wracasz do Polski?” skierowaną do Polaków żyjących za granicą, którzy podjęli już decyzję o powrocie do kraju. Najważniejszym źródłem informacji na temat procedur związanych z powrotem jest strona internetowa kampanii dostępna pod adresem http://powroty.gov.pl. Strona ta ma na celu zapewnienie możliwości uzyskania dostępu do szczegółowych, wyczerpujących i aktualnych informacji na temat wymogów formalnych, jakie powracający Polacy najprawdopodobniej będą musieli spełnić. Przygotowano również broszurę dostępną w wersji papierowej, aby wesprzeć tę inicjatywę i promować ją w różnych kontekstach. Broszura zawierająca informacje na temat najważniejszych obszarów, w których osobom powracającym do kraju należy udzielać porad i wsparcia, jest dostępna zarówno w polskiej, jak i w angielskiej wersji językowej.

Edyta Jaremko-Kuśmirak, doradca w ramach publicznych służb zatrudnienia, podkreśla, że celem kampanii jest udzielenie Polakom wsparcia w radzeniu sobie z kwestiami prawnymi, administracyjnymi, społecznościowymi, a nawet psychologicznymi związanymi z powrotem. Wsparcie to obejmuje szerokie spektrum zagadnień, począwszy od rejestracji w urzędzie pracy, poprzez poszukiwanie pracy, aż do kwestii podatkowych i złożonego procesu przenoszenia świadczeń do Polski. Wśród usług świadczonych przez publiczne służby zatrudnienia należy również wymienić udzielanie informacji na temat sposobów pozyskiwania funduszy na założenie własnej działalności gospodarczej, udzielanie wsparcia w zakresie zatrudnienia, przekazywanie wiedzy fachowej w kwestii tworzenia CV oraz organizowanie kursów szkoleniowych. Edyta i jej zespół udzielają również pomocy w radzeniu sobie z bardziej delikatnymi zagadnieniami, takimi jak kwestie związane z odwróconym szokiem kulturowym, adaptacją dzieci do nowego otoczenia (być może nie po raz pierwszy) oraz wyborem odpowiedniej szkoły.

Pomagamy osobom, które zdecydowały się już na powrót do kraju. Nie ingerujemy jednak w proces podejmowania niezwykle istotnej, osobistej decyzji o powrocie” – tłumaczy Agnieszka Juźwiuk, doradca ds. zatrudnienia i redaktor strony internetowej Zielona Linia.

Jeżeli zastanawiasz się nad powrotem do Polski, odwiedź stronę internetową kampanii. Zespół pracujący w ramach Zielonej Linii z przyjemnością odpowie na wszelkie Twoje pytania drogą mailową lub za pośrednictwem publicznej infolinii (dostępnej pod numerem 19524). Na facebookowym profilu Zielonej Linii można zapoznać się z najnowszymi informacjami w obszarze powrotów, a także z przydatnymi wskazówkami, poradami i materiałami wideo. Masz dodatkowe pytania? Weź udział w sesjach pytań i odpowiedzi odbywających się w każdy ostatni czwartek miesiąca w formie transmisji na żywo na tym samym profilu w portalu Facebook i rozwiej swoje wątpliwości!

EURES w Polsce ma nadzieję, że przy wsparciu polskich publicznych służb zatrudnienia i dzięki prowadzeniu kampanii podobnych do powyższej kampanii uda mu się przezwyciężyć wyzwania w tym obszarze.EURES dąży do tego, by zapewnić obywatelom polskim powracającym do kraju możliwość korzystania z platformy ułatwiającej im podejmowanie świadomych decyzji oraz uzyskanie dostępu do aktualnych, fachowych informacji, korzystając z pomocy specjalistów w danej dziedzinie oraz osób, które powróciły do kraju dzięki wsparciu EURES-u.

 

Powiązane linki:

Zielona linia, polskie publiczne służby zatrudnienia

Kampania „Czy wracasz do Polski?”

Strona internetowa skierowana do osób rozważających możliwość powrotu do Polski zawierająca wywiady z osobami, które zdecydowały się na powrót do kraju, oraz indywidualne historie tych osób

Strona internetowa kampanii na portalu Facebook

Międzynarodowe badanie poświęcone wyzwaniom związanym z powrotem do domu – „Odwrócony szok kulturowy”

 

Więcej informacji:

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
  • Najlepsze praktyki EURES
  • Szkolenie EURES
  • Wiadomości wewnętrzne EURES
  • Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
  • Media społecznościowe
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.