Co je to práce prostřednictvím platforem?
Práce prostřednictvím platforem je nová forma organizování placené práce prostřednictvím digitálních platforem. Pracovníci platforem poskytují širokou škálu placených služeb a za tímto účelem jsou kontaktováni on-line. Příkladem takových platforem je Uber, Bolt a Upwork.
Ekonomika platforem má řadu výhod pro pracovníky i spotřebitele. Digitální platformy uplatňují nízké požadavky pro přijetí a umožňují pružnou pracovní dobu, v důsledku čehož je snazší stát se osobou samostatně výdělečně činnou a vydělávat si bez ohledu na sociální postavení.
Podle Evropské komise se příjmy z ekonomiky platforem v EU v roce 2020 odhadovaly až na 20 miliard EUR. Jen v EU existuje více než 500 digitálních pracovních platforem a více než 28 milionů pracovníků platforem.
Jakým problémům čelí pracovníci platforem?
Pracovníci platforem jsou platformami téměř vždy klasifikováni jako osoby samostatně výdělečně činné. Ve většině právních systémů v Evropě to znamená, že nemají žádný nebo jen omezený přístup k ochraně při práci, která zahrnuje např. práva na kolektivní vyjednávání, zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a systémy sociálního zabezpečení.
Práce a příjmy jsou navíc často nepředvídatelné a odvíjí se od algoritmů, nad nimiž pracovníci nemají kontrolu. Pracovní podmínky se liší v závislosti na typu platformy, povaze úkolů a úrovni požadovaných dovedností k vykonávání těchto úkolů.
Směrnice EU o zlepšení pracovních podmínek při práci prostřednictvím platforem
V prosinci 2021 Evropská komise navrhla směrnici, jejímž cílem je zlepšit pracovní podmínky při práci prostřednictvím platforem. Navrhovaná směrnice uvádí seznam kritérií pro určení toho, zda je platforma zaměstnavatelem. Pokud platforma splňuje nezbytná kritéria, je z právního hlediska považována za zaměstnavatele. Odhaduje se, že v důsledku navrhované směrnice by 1,7 až 4,1 milionu osob mohlo být nově klasifikováno jako zaměstnanci. Ostatní by se mohly stát skutečně samostatně výdělečně činnými osobami, jelikož některé platformy zřejmě upraví jejich obchodní model.
Zařazení mezi zaměstnance znamená, že zaměstnanci platforem budou mít nárok na:
- zaručenou dobu odpočinku a placenou dovolenou,
- přinejmenším národní nebo odvětvovou minimální mzdu (v příslušných případech),
- zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,
- dávky v nezaměstnanosti či nemoci a příspěvky na zdravotní péči,
- rodičovskou dovolenou,
- důchodová práva,
- dávky vztahující se na pracovní úrazy a nemoci z povolání.
Směrnice navrhovaná Komisí si také klade za cíl zvýšit transparentnost při používání algoritmů v rámci platforem a zajistit tak monitorování lidmi a právo na napadení automatizovaných rozhodnutí.
Vnitrostátní orgány mají často potíže s přístupem k údajům týkajícím se platforem a osob, které jejich prostřednictvím pracují. Cílem návrhu Komise je zajistit v souvislosti s platformami více transparentnosti, a to objasněním stávajících povinností týkajících se nahlašování práce vnitrostátním orgánům. Podle nových předpisů budou platformy povinny zpřístupnit určité informace o své činnosti a osobách, které jejich prostřednictvím pracují, vnitrostátním orgánům.
Další zdroje týkající se práv pracovníků platforem
Iniciativy týkající se ekonomiky platforem: V tomto webovém úložišti nadace Eurofound naleznete širokou škálu vnitrostátních iniciativ souvisejících s ekonomikou platforem. K vyhledávání iniciativ v jednotlivých zemích můžete použít filtr.
Iniciativy na zlepšení podmínek pracovníků platforem: cíle, metody a silné a slabé stránky: Tato zpráva nadace Eurofound hodnotí několik iniciativ v členských státech, jejichž cílem je řešit negativní aspekty práce prostřednictvím platforem, a obsahuje doporučení pro další opatření.
Otázky a odpovědi: zlepšení pracovních podmínek při práci prostřednictvím platforem: Zde naleznete odpovědi Evropské komise na často kladené otázky v souvislosti s ekonomikou platforem a další informace o navrhované směrnici i odkazy na zdroje.
Práce prostřednictvím platforem je pro mladé uchazeče o zaměstnání jednou z možností, jak zahájit profesní dráhu. V tomto článku naleznete více informací o stážích pro mladé lidi v EU.
Související odkazy:
Zlepšení pracovních podmínek při práci prostřednictvím platforem
Iniciativy na zlepšení podmínek pracovníků platforem: cíle, metody a silné a slabé stránky
Iniciativy týkající se ekonomiky platforem
Otázky a odpovědi: zlepšení pracovních podmínek při práci prostřednictvím platforem
Další informace:
Evropské dny pracovních příležitostí
Najděte si svého poradce EURES
Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcí EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 17. března 2022
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- Obchod / Podnikání
- Zprávy z trhu práce/zprávy o mobilitě
- Zprávy/přehledy/statistiky
- Mládí
- Související sekce
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Arts, entertainment and recreation
- Education
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Transportation and storage