Veščine sporazumevanja
Pogosto spregledane, a dobre komunikacijske spretnosti so eden od gradnikov vsake uspešne poklicne poti. Ne glede na to, ali se pogovarjate s sodelavci, strankami ali poslovnimi partnerji, je pomembno, da znate svoje zamisli jasno izraziti in pozorno poslušati druge.
Komunikacijskih spretnosti ne morete izboljšati čez noč, lahko pa začnete tako, da vedno premislite, preden spregovorite, in poskrbite, da je vaš govor jasen in jedrnat. Če je kaj nejasno, se ne bojte postavljati vprašanj. Izkoristite vsako priložnost za urjenje te veščine in ne pozabite poiskati povratnih informacij.
Javno nastopanje
Druga podcenjena veščina je javno nastopanje. Javno nastopanje je povezano s komunikacijskimi spretnostmi in predstavlja svojevrsten izziv, zlasti za ljudi, ki so sramežljivi ali imajo tremo pred nastopanjem. Izpopolnjevanje te veščine lahko vpliva na vašo poklicno rast, saj vsako podjetje potrebuje dobrega govornika, ki bo nastopal na dogodkih podjetja, srečanjih s strankami, konferencah itd.
Če želite izboljšati svoje spretnosti javnega nastopanja, začnite z majhnimi koraki, prevzemite na primer pobudo za predstavitev pred svojimi sodelavci ali oddelkom. Vzemite si čas za urjenje te veščine in vedno poiščite povratne informacije od svojih sodelavcev, da boste vedeli, kaj je delovalo dobro in kaj bi lahko izboljšali. Podobno kot pri komunikacijskih veščinah je za izpopolnitev potreben čas, vendar so koristi lahko velike.
Upravljanje časa
Učinkovito upravljanje časa je ključnega pomena za mlade zaposlene, ki želijo povečati svojo produktivnost in se držati rokov. Za uspeh so bistvenega pomena določanje prednostnih nalog, postavljanje ciljev in obvladovanje motečih dejavnikov. Z razvijanjem odličnih spretnosti upravljanja časa si lahko ustvarite ugled zanesljivega in učinkovitega sodelavca, kar je v delovnem okolju vedno dobro.
Svoje znanje in spretnosti na področju upravljanja časa lahko začnete izboljševati tako, da preberete ta članek na portalu EURES o tem, kako pravočasno opraviti svoje delo.
Odgovornost
Ne glede na to, koliko se trudimo, bomo pri delu neizogibno delali napake. Razlika med dobrim in slabim zaposlenim je v tem, kako se soočate s temi napakami. Ali poskušate krivdo prevaliti na nekoga drugega in iščete izgovore ali prevzamete polno odgovornost za svoja dejanja? Če ste naredili napako, jasno povejte, kako ste bili vpleteni, in sprejmite posledice. To je najboljši način, da se iz te izkušnje nekaj naučite.
Reševanje težav
V teh dinamičnih časih podjetja cenijo zaposlene, ki znajo reševati zapletene težave. Ta spretnost mladim zaposlenim omogoča, da objektivno analizirajo situacije, ocenjujejo alternative in sprejemajo utemeljene odločitve. Če želite izboljšati svoje sposobnosti za reševanje težav, poiščite priložnosti za sodelovanje v zahtevnih projektih, sodelujte pri zbiranju zamisli in opazujte, kako bolj izkušeni kolegi rešujejo zapletene situacije.
Skupinsko delo
Podjetja so kompleksni organizmi, v katerih ima vsak zaposleni jasno določeno vlogo, zato je zelo pomembno, da zaposleni dobro sodelujejo pri premagovanju kompleksnejših izzivov. Za uspeh vsakega oddelka je timsko delo ključnega pomena. Veščine za uspešno delo v skupini vključujejo aktivno poslušanje, spoštovanje različnih pogledov ter učinkovito komuniciranje in usklajevanje s sodelavci. Za izboljšanje teh spretnosti poiščite priložnosti za sodelovanje v skupinskih projektih in se prijavite kot prostovoljec za skupinske naloge.
Pogajanja
Pogajalske veščine je na tem seznamu verjetno najtežje razviti, a so nedvomno najbolj dragocene. Dobre pogajalske veščine lahko uporabite v številnih poklicnih okoliščinah, na primer pri sklepanju poslov, reševanju sporov na delovnem mestu ali celo pri pogajanjih o plači.
Če jih želite izboljšati, se urite predvsem v aktivnem poslušanju, da bi razumeli stališče druge strani, in si prizadevajte za rezultate, ki bodo koristni za obe strani, tako da se osredotočite na obojestranske koristi in ustvarjalne rešitve. Za pomoč pri pogajanjih o zvišanju plače si oglejte tudi ta članek na portaluEURES .
V partnerstvu z evropskim portalom za zaposlitveno mobilnost EURES.
Sorodne povezave:
Imate težave s pravočasnim dokončanjem nalog?Naučite se, kako nikoli več zamuditi nobenega roka.
Kako zaprositi svojega delodajalca za povišanje plače
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar prireditev
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na Twitterju
EURES na LinkedInu
Več informacij
- Datum objave
- 6. julij 2023
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Namigi in nasveti
- Trendi zaposlovanja
- Mladina
- Povezani razdelki
- Namigi in nasveti
- Informacije o trgu dela
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles