В този раздел намирате отговори на избрани, често задавани въпроси и друга информация, която може да е полезна за Вас.
Ако тук не намирате информацията, която Ви е нужна, можете да се свържете с нашето звено за съдействие.
EURES (Европейски служби по заетостта) представлява мрежа за сътрудничество създадена от ведомствата предоставящи обществени служби за заетост. Синдикатите и организациите на работодателите също участват като партньори. Целите на Мрежата на EURES е да се улесни свободното движение на работна ръка в рамките на Европейското Икономическо Пространство (ЕИП) (състоящо се от 27-те държави-членки на ЕС, плюс Норвегия, Лихтенщайн и Исландия) и Швейцария.
EURES покрива 31 държава: Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Лихтенщайн, Люксембург, Малта, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словашката Република, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Хърватия, Холандия, Чешката Република, Швейцария, Швеция.
EURES е насочена както към търсещите работа от държавите на EURES, които се интересуват от правото си да се преместят свободно в друга държава с цел работа или обучение, така и към работодателите, които желаят да наемат такива работници.
EURES предлага мрежа от съветници, които могат да предоставят информация, помощ и подкрепа на търсещите работа и работодателите посредством личен контакт. Съветниците на EURES са подготвени специалисти, които могат да предоставят трите основни услуги на EURES, а именно информация, напътстване и настаняване или наемане на работа, както на търсещите работа, така и на работодателите, с интерес към европейския трудов пазар.
Съществуват повече от 900 съветници на EURES из Европа и техният брой расте. Техните данни за контакт и адреси могат да бъдат намерени на страницата "Търсене на съветници на EURES" в рубриката "Услуги на EURES" на портала или като кликнете на бутона "Осъществяване на контакт със съветник на EURES", който съществува на много от страниците на портала.
EURES е безплатна услуга, както за търсещите работа, така и за работодателите, и се подчинява на условия определени от отделните членове на EURES.
Базата данни на EURES с вакантните работни места се осъвременява ежедневно. Информацията относно тенденциите на трудовия пазар и относно условията на живот и труд се осъвременява редовно от страна кореспондентите на EURES за отделните страни.
Порталът EURES не само предоставя информация относно вакантните места в Европейското Икономическо Пространство и Швейцария, но и информация относно тренда на пазара на труда във всички страни и региони от Европейското Икономическо Пространство, практическа информация относно условията на живот и труд в Европа, както и онлайн база данни съдържаща автобиографиите на търсещите работа.
Рубриката Условия на Живот и Труд в портала съдържа детайли относно определени важни въпроси като например намиране на жилище, намиране на училище, данъци, издръжка на живота, здравеопазване, социално законодателство, сравнимост на квалификациите и т.н.
Европейският портал за трудова мобилност EURES е достъпен на двайсет и шестте езика от Европейския Съюз/Европейското Икономическо Пространство, които са: английски, български, галски, гръцки, датски, естонски, исландски, испански, италиански, латвийски, литовски, малтийски, немски, норвежки, полски, португалски, румънски, словашки, словенски, унгарски, фински, френски, холандски, чешки, шведски, хърватски.
Целта ни е да предоставим колкото се може повече информация на всичките двайсет и шест езика, но при невъзможност, поне на английски, немски и френски език.
Понастоящем, информацията в рубриката "Условия на Живот и Труд" е достъпна на английски, немски и френски език, както и на националния език на съответната страна.
Всеки гражданин на Европейския Съюз има правото да работи и да живее в която и да е държава-членка без да бъде подложен на дискриминация на основание на своята националност. Свободното движение на хора е една от фундаменталните свободи гарантирани от Договора за Европейския Съюз (членове 3, 39, 40) и от правото на Общността.
Правилата на Общността относно свободното движение на работна ръка се прилага също така по отношение на държавите-членки на Европейското Икономическо Пространство (Исландия, Лихтенщайн и Норвегия). Швейцария има двустранна спогодба с ЕС относно свободното движение на хора.
Важно е да се отбележи, че след разширяването от 2004 и 2007, съществува преходен период от максимум седем години, през който Правото на Общността относно свободното движение на работна ръка все още няма да се прилага напълно в разширения Европейски Съюз. Повече информация по този въпрос ще намерите в рубриката "Живот и Работа", "Свободно движение на работна ръка".
По-голямата мобилност на работната ръка, както от един на друг трудов пост
(мобилност по отношение на вида заетост), така и в рамките на дадена страна и между страните (географска мобилност), се счита, че допринася за икономическия и социален прогрес, за едно по-високо равнище на заетостта, и за едно по-балансирано и устойчиво развитие. Тя позволява също така на Европейската икономика, на трудовата заетост и на работната ръка да се адаптират към променящите се обстоятелства по-плавно и ефективно, и да стимулират извършването на промени на фона на конкурентната глобална икономика. Една по-голяма степен на мобилност между страните-членки ще подтикне освен това и към по-тясна политическа интеграция в Европейския Съюз.
Милиони работни места в ЕС остават незаети, а в същото време равнището на безработица е относително високо (между 7 и 10 % през последните години). Освен това повече от половината от хората, които се преместват като безработни в друга държава, на практика намират работа в рамките на година или по-малко, в сравнение с тези, които остават безработни в собствената си страна.
Европа предлага огромни възможности за всеки, който желае да се премести в друга държава с цел работа. Въпреки че тенденцията за работа в чужбина нараства, европейците не са склонни на преместване.
Има много неща, които могат да се спечелят от един период на учене или работа в чужбина: една истинска промяна на средата, нови хоризонти за лично развитие, ежедневен контакт с друга култура, идеалната възможност да се научи един нов език, шансът да работиш или учиш редом с хора от различни места, да обменяш идеи, и да сравняваш своя опит с този на другите.
Свободните работни места, които се публикуват в рубриката "Търсене на работа в EURES" покриват широк диапазон от занятия и включват възможност за постоянна и сезонна работа.
Всяко свободно място съдържа информация как да се кандидатства за него и с кого да се осъществи контакт. Лицето за контакт може да бъде или даден съветник на EURES , който ще предаде молбата или, в други случаи, контактът може директно да се осъществи с работодателя.
Свободните работни места обявени на Портала EURES идват от членовете и партньорите на EURES, и в частност от Европейските обществени ведомства по труда. Те използват EURES за да обявяват работни места, за които работодателят е особено заинтересуван да наеме работещи от други европейски страни. Тези "Работни места на EURES" сочи че работодателят има особен интерес да наеме работещи от други европейски страни.
С оглед да се увеличи прозрачността на трудовия пазар в Европа всички работни места, които са обявени от Европейските обществени ведомства по труда са, с малки изключения, достъпни на нашия сайт. Тези работни места нямат синьото флагче и не са "Работни места на EURES ".
Не. Вакантните места в Европейските институции се публикуват на сайта на Служба за подбор на персонал на Европейските общности (EPSO): http://epso.europa.eu
"Търсене на работа" на EURES има лесен за ползвателя интерфейс. Търсещите работа могат да избират например страна, регион, професия, вид трудов договор или да комбинират няколко критерии за да намерят работа.
Базата данни на EURES за търсене на работа се актуализира ежедневно от Европейските ведомства по труда, и обявите за свободните места остават в системата докато са валидни.
Неща, които трябва да се имат пред вид, когато използваме Търсене на работа в EURES:
Докато повечето подробности относно работните места, като вид на трудовия договор, изискваните опит и ниво на образование и т.н. са преведени на всички езици на ЕС и на ЕЕА, то това не е така относно името и текста на обявата за работа. Поради това, търсенето по "Ключови думи" на един език, не винаги ще показва всички свободни работни места налични в базата данни. Ако например, търсите използвайки английската дума за келнер "waiter" като ключова, вие най-вероятно няма да намерите същите обяви, които ще намерите използвайки френската ключова дума "serveur". Но пък, предварително дефинираните категории за рубриките "професия", "изискван опит", "местонахождение" и т.н. покриват всички налични езикови версии.
Рубриката "Търсене на работа в EURES" е достъпна на 26-те езика на ЕС/Европейското Икономическо Пространство и ползвателите могат да извършват търсенето на всеки един от тях. Но, все пак обърнете внимание, че поради факта, че свободните работни места публикувани в портала EURES идват в голямата си част директно от националните бази данни за свободни работни места, текстовата част на обявата за свободното работно място (наименованието и описанието на работата) обикновено е написана на националния език на страната-източник. Някои други подробности относно работното място, като например вида трудов договор, изискваните опит и образование и т.н. са преведени на всички езици. Поради това, търсенето по "Ключови думи" на един език, не винаги ще показва всички свободни работни места налични в базата данни. Ако например, търсите използвайки английската дума за келнер "waiter" като ключова, вие най-вероятно няма да намерите същите обяви, които ще намерите използвайки френската ключова дума "serveur". Но пък, предварително дефинираните категории за рубриките "професия", "изискван опит", "местонахождение" и т.н. покриват всички езици. Моля, отбележете, че това на какъв език да бъде представена дадена обява за работа в "Търсене на работа в EURES ", зависи от всеки един работодател. Ако даден работодател е особено заинтересован да попълни вакантното място от чужбина, то обявата може да бъде публикувана на един или повече езика, които са различни от неговия национален език.
Всяко вакантно място съдържа информация относно как да кандидатствате и с кого да се свържете. Лицето за контакт може да бъде или даден съветник на EURES, който ще предаде молбата или, в някои случаи, контактът може да е директно с работодателя.
Някои от онлайн услугите на EURES са свободно достъпни без регистрация. Можете да се регистрирате в Моят EURES и да търсите работа. EURES обаче е инструмент, който улеснява намирането на съответствия между работодатели и работници, които се ползват от правото на свободно движение в рамките на европейския вътрешен пазар. Намирането на работа чрез EURES не засяга националните изисквания за достъп на граждани на държави извън ЕС до пазара на труда (т.е. режим на разрешение за работа и/или пребиваване). За повече информация, насочена към граждани на държави извън ЕС, посетете Портала на ЕС за имиграция (europa.eu).
Възможности за стажове и практики можете да намерите чрез раздела „Условия на живот и труд“ на портала EURES. Тук всяка държава посочва националната правна рамка за стажовете и практиките, както и обща информация за това къде да се намерят възможности, подкрепа и финансиране.
Редица държави също така предоставят възможности за стажове и практики чрез услугата на EURES „Намиране на работа“. Подобно на всички услуги на портала EURES, тя е безплатна. Обмислете да се регистрирате чрез EURES за да се възползвате от допълнителни функции като запазване на вашия профил за търсене и намиране на подходящи възможности.
"Търсенете на работа в EURES" е достъпно за всички ползватели, дори и ако те не са регистрирани за "Моят EURES" акаунт. Но, регистрирането в "Моят EURES" ви предлага повече услуги: - можете да въведете автобиографията си, нещо, което ви дава възможност да бъдете търсен от възможни бъдещи работодатели. - можете да си създадете вашата автобиография на всеки един от езиците на ЕС, и тя може лесно да бъде преведена на други езици - можете да определите и да запазите определени профили в "Търсене на работа" и да получавате е-мейли, които да ви предупреждават, когато има работни места отговарящи на вашия профил.
Трябва първо да си създадете акаунт "Моят EURES". След като се регистрирате, следвайте посочените инструкции в поетапната процедура и попълнете задължителните полета. Услугата е безплатна.
Можете да промените автобиографията си по всяко време след като влезете с вашето потребителско име и парола, отидете на „Моята автобиография“ в „Търсещи работа“
Търсещите работа трябва редовно да посещават профила си в EURES, за да го поддържат достъпен за работодателите. Ако търсещият работа не е посещавал профила си в продължение на двадесет и шест седмици, автобиографията му повече няма да бъде достъпна за работодателите. Ако не е посещавал профила си в продължение на една година, автобиографията му в EURES се изтрива. Непосещавани профили се изтриват автоматично след 2 години.
Пълен достъп до вашата автобиография е разрешен на съветниците на EURES и на работодателите, които са се регистрирали за "Онлайн автобиография на EURES ". Вие самите можете да решите, дали искате определени лични данни, като например вашето име, адрес и т.н., да бъдат достъпни или не.
Ако за вашата "Онлайн автобиография" изберете опцията "анонимен", то работодателите все пак ще могат да се свързват с вас, но чрез EURES, така че те няма да знаят вашите лични данни.
Ако забравите паролата или потребителското си име в EURES, можете да ги поискате по електронна поща. Кликнете върху „My EURES“ на началната страница, на следващата страница въведете електронния си адрес, ако в момента не сте в профила си, и кликнете върху „Напред“. След това кликнете върху „Забравена парола?“ (може да бъдете помолени да въведете кода „captcha„, скрит в изображението) и кликнете върху „Получаване на парола“. По електронната поща автоматично ще ви бъде изпратена връзка за подновяване на паролата, която трябва да използвате в рамките на 24 часа. След като кликнете върху връзката, ще получите нова парола и ще бъдете помолени да я потвърдите. Процесът приключва, когато кликнете върху „Изпращане“.
Ако изгубите и потребителското си име/адресът на електронна поща, и паролата, трябва да се свържете с бюрото за помощ на EURES. Координатите за връзка са в раздел „Услуги на EURES — свържете се с бюрото за помощ на EURES“ на портала.
Можете да промените личната си информация по всяко време; само се свържете с EURES, като използвате вашето потребителско име и парола, отидете на „Моят профил“ и промените данните си.
След като влезете в EURES, отидете на „Моят профил „и изберете „Изтриване на акаунт“. Цялата информация за вас ще бъде изтрита от базата данни. Ако желаете да получите достъп до „Онлайн автобиография в EURES“ на по-късен етап, може да се регистрирате отново.
Онлайн услугите на EURES са свободно достъпни за всеки потребител с достъп до Мрежата. Вие можете да се регистрирате в Моят EURES и да търсите работни места. Но, намирането на работа чрез EURES не променя юридическите задължения и административните процедури, които могат да се прилагат към лица, които не са граждани на ЕС.
За да може на даден работодател да се разреши достъп до "Онлайн автобиография на EURES", предприятието на работодателя трябва да се намира в една от 30-те страни-членки на Европейското Икономическо Пространство (ЕИП), или Швейцария, и да има валиден номер по ДДС или Национален Регистрационен Номер. След като веднъж вашата регистрация бъде одобрена, вие имате достъп до услугите, които EURES предлага безплатно на работодателите.
След като се регистрирате в EURES, ще имате достъп до автобиографиите на търсещите работа в базата данни на EURES; освен това можете да съхранявате критериите за търсене, съответстващи на вашите изисквания, можете да получавате известия по електронната поща веднага щом има регистрирани търсещи работа лица, които отговарят на вашите критерии, и можете да се свържете с тях с персонализирани съобщения директно чрез EURES.
Работодателите, които желаят да подадат обява за дадено вакантно място в EURES би трябвало да следват инструкциите на страницата "Публикувайте обяви за свободни работни места" в рубриката "Работодатели". Процедурите варират за отделните страни. Някои страни имат "самообслужване", което позволява на работодателите да публикуват свободните си работни места онлайн. Във всеки случай, винаги можете да се свържете със съветниците на EURES и да помолите за съдействие.
Базата данни на "Търсене на работа в EURES" се осъвременява ежедневно от Европейските ведомства по труда, и обявите за работа остават в системата, само докато са валидни.
В рамките на страните от Европейското Икономическо Пространство (ЕЕА), свободата на движение на хората е основно право, което позволява на гражданите на ЕЕА да работят в друга страна от ЕЕА без разрешително за работа. Свободното движение на работната ръка ще се прилага за гражданите на новите страни-членки съобразно преходните условия залегнали в Договорите за Присъединяване. Рубриката “ Преходни условия валидни за новите страни-членки” засяга конкретно въпроси касаещи новите страни-членки.
Да живееш и да работиш в друга Европейска страна може да поставя някои пречки, като например адаптирането към новата култура, работата на чужд език, фамилиаризирането ви с непозната данъчна и осигурителна система. Най-добре можете да се подготвите като бъдете добре информиран относно страната, която сте избрали. Вашите лични качества и решителност също играят роля при намирането на работа, както разбира се и вашите квалификации и владеене на чужд език. Преди да започнете вашето търсене на работа, важно е да осъзнаете, че не е задължително по-лесно да си намерите работа в чужбина, отколкото в собствената ви страна (все още процентът на безработицата общо в Европейския Съюз е висок). Но, някои сектори от Европейския трудов пазар могат да предлагат значителни възможности, като например туристическият сектор и секторът на услугите (финансови услуги, управленски консултантски услуги, строителство, IT секторът и някои сегменти от здравеопазването), а също така и сезонната работа в селското стопанство. Трябва също така да помните, че има значителни различия по отношение на възможностите за работа сред регионите в Европейското Икономическо Пространство, и че ситуацията може да се променя много бързо. Повече информация по този въпрос можете да намерите в рубриката "Работа и Труд".
За да може да си намерите работа преди да тръгнете, трябва:
- Да посетите интернет портала за трудова мобилност EURES, където ще намерите вакантни работни места, информация относно условията на живот и труд, информация за трудовия пазар, както и връзки към друга полезна информация. Там вие също така можете да направите достъпна вашата автобиография за потенциални работодатели из цяла Европа.
- Да се свържете с местното или регионалния офис по заетостта за съвет. Те могат да имат съветник на EURES, който може да ви даде по-персонализиран съвет. Той/тя биха могли да проверят предложенията за работа в системата на EURES и да се консултират със съветниците на EURES в страната, в която искате да отидете.
- Да проверите обявите за работа във вестниците на вашата “приемна” страна (по-големите библиотеки обикновено ги получават редовно). Имайте пред вид, че много специализирани списания публикуват обяви касаещи специфични професионални сфери.
- Да се свържете с Обществената служба за заетост на приемната страна, което би трябвало да може да ви даде съвет. Помнете, че като гражданин на ЕЕА вие имате същите права в друга страна-членка, както тези на собствените граждани на тази страна. Искайте да говорите със съветник на EURES , който има опит при оказването съдействие на чуждестранни граждани.
Помнете, че най-обичайният ред за получаване на информация относно вакантните места е чрез Обществената служба за заетост .
При все това, струва си да се опита и следното:
- В много държави-членки има частни агенции, конкретно специализирани в намирането на временна работа. Трябва да видите дали за услугите им се плаща и предварително да разберете какъв е вида на техните трудови договори.
- Съществуват също така частни агенции за наемане на работа, но те обикновено се целят в работни места на управленско ниво или в специфични отрасли, като например информационните технологии и финансите.
- За студентите, трудовите борси и центровете за напътствие в кариерата, могат да играят много важна роля при търсенето на работа.
- Все по-обичайни стават спонтанните кандидатури до компании. Трябва да научите възможно най-много подробности относно компанията, тъй като успехът може да зависи от това да докажете колко добре вие бихте се вписали в нейната структура и изисквания. Трябва да изпратите кандидатурата си в писмо, като представите квалификациите си, опита си и причините, по които проявявате специален интерес към компанията. Ако ли не, то много компании имат свои сайтове за набиране на персонал онлайн, където, в някои случаи, можете да представите кандидатурата си по електронен път.
- В повечето страни са много важни собствените канали за информация, тъй като много често първото обявление за дадено вакантно място се прави от уста на уста.
- Прекарването на определен период от време в страната, която сте си избрали в практика или стаж е идеалният начин да опознаете страната, и ви дава възможност да търсите работа на място. Много големи компании организират подобни стажове.
Едно от най-важните неща е да разберете как вашите квалификации могат да бъдат признати в ’приемната’ страна. Същественият момент, за тези, които имат професионални квалификации, е дали за съответната професия съществува регулация или не. Регулираните професии са тези професии, чието практикуване се ограничава само до тези, които имат определени квалификации (юристи, счетоводители, учители, инженери, фелдшери, лекари, стоматолози, ветеринарни хирурзи, аптекари и архитекти например). За някои от тези професии съществува списък от признати и еквивалентни квалификации, докато за други, признаването се прави за всеки случай по отделно, като се отчита продължителността на курса на обучение и изучаваните дисциплини. Ако вашата професия не е регулирана, вие можете да започнете да практикувате веднага щом получите работа, но трябва да спазвате всички необходими процедури, които се прилагат към тази професия в приемната страна, и които могат да са различни от тези, на които вие сте свикнали.
Трябва да сте си написали една ясна и добре структурирана автобиография, която да е фокусирана към търсената работа. Трябва да я преведете на езика на приемната страна, както и да преведете дипломите си (виж по-горе). В повечето държави-членки се очаква специалността, по която имате степен или диплома да бъде директно свързана с естеството на работата, за която кандидатствате, докато в други на това се обръща по-малко внимание. Европейският Съюз има приета Стандартна Европейска Автобиография. Подходяща както за завършилите професионални, така и академични учебни заведения, тази автобиография EUROPASS дава ясна картина за способностите и уменията на кандидата навсякъде в Европейския Съюз. Този формат на автобиография понастоящем е достъпен на 20 езика на ЕС в “Онлайн автобиография на EURES “.
Както и в собствената ви страна, така и другаде, е необходима една добра подготовка за явяване на интервю за работа. Потърсете необходимата информация за компанията и бъдете готови да задавате въпроси, както за нея, така и за конкретни аспекти от работата. От вас също ще се очаква да докажете владеенето на езика на приемната страна и да илюстрирате как вашите основни умения и способности се вписват в изискванията на работодателя по отношение на конкретното работно място. Много големи компании в Европейския Съюз използват услугите на специални центрове за оценка на кандидатите за да преценят как потенциалните служители биха действали в истински житейски ситуации.
Какви документи трябва да носите със себе си на интервюто?
Обикновено ще имате нужда от:
- няколко копия на вашата автобиография на съответния език;
- легализиран превод на вашата диплома (който обикновено може да се получи или от учебното заведение или от съответното министерство);
- фотокопия на удостоверенията от средното образование, на университетските дипломи или на други дипломи;
- вашия паспорт или валидна лична карта;
- копие от акта ви за раждане;
- съответния Е-формуляр, даващ ви право на здравна осигуровка (например E111); и
- няколко паспортни снимки.
Ако понастоящем сте безработен и желаете да потърсите работа в друга страна от Европейското Икономическо Пространство, можете да прехвърлите плащането на обезщетение ви за безработица за период от 3 месеца. Но, съществуват все пак много стриктни правила и условия за прехвърлянето на обезщетенията и поради това е добре да се свържете с местното бюро по труда или съответната агенция изплащаща обезщетенията, преди да предприемете действия. Ако след 3 месеца не сте си намерили работа, може да ви помолят да напуснете страната, макар че властите могат и да проявят толерантност, ако сте в състояние да докажете, че имате добри шансове за намиране на работа. Някои други рубрики, като например рубриката “Живот и Труд” съдържат още полезна информация по този въпрос.
Допълнителни полезни съвети, напътствия от специалисти, както и случаи, които могат да послужат за пример, можете да намерите в раздела „Новини“ на портала EURES. За да получавате известия от нас направо в пощенската си кутия, абонирайте се за бюлетина „EURES & You“.
Като гражданин на ЕC — или на Исландия, Лихтенщайн или Норвегия — вие имате определени права, когато извършвате различни дейности в други европейски страни. Те включват правото да се преместите, да живеете, да учите и да развивате бизнес там.
Ако търсите повече информация по въпроси на ЕС, нуждаете се от персонализирана помощ или съвет по конкретен въпрос, свързан с ЕС, или търсите решение на проблема си на ниво ЕС – във всички тези случаи страницата предлага бърз и пряк достъп до услуги в отговор на Вашето запитване.
Звено за контакт на ЕС за граждани и предприятия.
Понеделник - Петък, 8:30 -18:00 (Централно Европейско Време)
На въпросите Ви се отговаря на английски, френски, немски, италиански или испански.
Премествам се в друга страна от Европейския съюз – как да получа разрешително за пребиваване? Какви са правилата за таксите за роуминг? Полетът ми е анулиран – какви са правата ми? За какви безвъзмездни средства от ЕС може да кандидатства моята организация? За отговор на всички тези и много други въпроси свържете се с централната информационна служба Europe Direct.
СВЪРЖЕТЕ СЕ СЪС СЪВЕТНИК ОТ EURES