V tejto sekcii nájdete odpovede na vybrané často kladené otázky a na ostatné informácie, ktoré môžu byť pre vás užitočné.
Ak ste tu nenašli hľadanú informáciu, môžete obrátiť na naše oddelenie podpory užívateľov.
EURES (Európske služby zamestnanosti) je sieť na spoluprácu, ktorú vytvorili verejné orgány na sprostredkovanie práce. Ako partneri sa jej zúčastňujú aj odborové a zamestnávateľské organizácie. Cieľom siete EURES je umožniť voľný pohyb pracovníkov na území Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) (27 členov Európskej únie, Nórsko, Lichtenštajnsko a Island) a Švajčiarska.
Sieť EURES pokrýva 31 krajín: Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Island, Írsko, Taliansko, Lichtenštajnsko, Luxembursko, Litva, Lotyšsko, Malta, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko.
Sieť EURES je tu pre uchádzačov o zamestnanie z členských krajín siete EURES, ktorí chcú využiť právo presťahovať sa do inej krajiny za prácou alebo kvôli štúdiu, a pre zamestnávateľov, ktorí chcú získať takýchto pracovníkov.
EURES má svoje ľudské zdroje, ktoré predstavuje sieť poradcov poskytujúcich informácie, pomoc a podporu pre záujemcov o prácu a zamestnávateľov formou osobného kontaktu. Poradcovia EURES sú vyškolení špecialisti, ktorí poskytujú záujemcom o zamestnanie a zamestnávateľom so záujmom o európsky trh práce tri základné služby EURES: informácie, usmernenie a umiestnenie.
V Európe pôsobí viac ako 900 poradcov EURES a ich počet sa zvyšuje. Kontaktné údaje a adresy môžete získať na stránke „Vyhľadávanie poradcov EURES“ v záložke "Služby siete EURES" alebo kliknutím na odkaz „Kontaktovať poradcu EURES“, ktorý sa nachádza na mnohých stránkach portálu.
EURES je bezplatná služba pre záujemcov o prácu aj pre zamestnávateľov a podlieha platným ustanoveniam individuálnych členov EURES.
Databáza EURES pre voľné pracovné miesta sa aktualizuje denne. Informácie o trendoch na trhoch práce a životných a pracovných podmienkach pravidelne aktualizujú národní korešpondenti EURES.
Portál EURES neponúka len informácie o voľných pracovných miestach na území Európskeho hospodárskeho priestoru a vo Švajčiarsku, ale tiež informácie o trendoch na trhu práce vo všetkých krajinách a regiónoch EHP, praktické informácie o životných a pracovných podmienkach a on-line databázu so životopismi záujemcov o prácu.
V sekcii pod názvom Životné a pracovné podmienky sa podrobne popisuje mnoho dôležitých tém ako napr. hľadanie ubytovania, hľadanie školy, dane, životné náklady, zdravie, sociálna legislatíva, porovnateľnosť kvalifikácie, atď.
Portál EURES pre pracovnú mobilitu je dostupný v dvadsiatich šestich úradných jazykoch Európskej únie/EHP, medzi ktoré patrí: bulharčina, čeština, chorvátsky, dánčina, nemčina, estónčina, gréčtina, angličtina, španielčina, francúzština, gaelčina, islandčina, taliančina, lotyština, litovčina, maďarčina, holandčina, maltština, nórčina, poľština, portugalčina, rumunčina, slovenčina, slovinčina, fínčina a švédčina.
Našou snahou je poskytovať čo najviac informácií vo všetkých dvadsiatich šestich jazykoch alebo minimálne v anglickom, francúzskom a nemeckom jazyku.
V súčasnosti sú informácie v sekcii „Život a práca“ dostupné v anglickom, francúzskom a nemeckom jazyku aj v úradnom jazyku príslušnej členskej krajiny.
Všetci občania EÚ majú právo žiť a pracovať v ktoromkoľvek členskom štáte bez toho, aby boli znevýhodnení kvôli svojej štátnej príslušnosti. Voľný pohyb osôb je jedným zo základných práv, ktoré ustanovuje Zmluva o Európskej únii (čl. 3, 39, 40) a legislatíva Spoločenstva.
Pravidlá Spoločenstva o voľnom pohybe pracovníkov sa vzťahujú aj na členské štáty Európskeho hospodárskeho priestoru (Island, Lichtenštajnsko a Nórsko). Švajčiarsko má dvojstrannú dohodu s EÚ o voľnom pohybe osôb.
Treba zdôrazniť, že po rozšírení EÚ v rokoch 2004 a 2007 existuje prechodné obdobie v dĺžke maximálne sedem rokov, počas ktorého sa právo Spoločenstva o voľnom pohybe pracovníkov zatiaľ ešte neuplatňuje v rámci celej rozšírenej EÚ. Viac informácií sa nachádza v záložke „Život a práca“, „Voľný pohyb pracovníkov“.
Väčšia mobilita pracovných síl – medzi pracovnými miestami (pracovná mobilita) a v rámci krajín a medzi krajinami (geografická mobilita) –významným spôsobom prispieva k hospodárskemu a sociálnemu rastu, k vysokej úrovni zamestnanosti a k rovnomernému a udržateľnému rozvoju. Rovnako umožňuje európskemu hospodárstvu, zamestnanosti a pracovným silám ľahko a účinne sa prispôsobiť meniacej sa situácii a poskytovať podnety na zmenu globálneho trhového hospodárstva. Vyšší stupeň mobility medzi členskými štátmi taktiež posilní užšiu politickú integráciu v EÚ.
V EÚ existujú milióny neobsadených pracovných miest, pričom je miera nezamestnanosti relatívne vysoká (medzi 7 až 10 % za posledné roky). Navyše viac ako polovica nezamestnaných, ktorí sa presťahovali, našli prácu v priebehu roka v porovnaní s tými, ktorí ostali bez zamestnania vo svojej krajine.
Európa poskytuje nesmierne možnosti každému, kto sa rozhodne presťahovať sa, aby mohol neustále profesionálne a osobne rásť. Hoci sa pozoruje rastúci trend sťahovať sa do zahraničia, Európania majú sklon zotrvávať na jednom mieste.
Študijný alebo pracovný pobyt v zahraničí prináša mnoho výhod: skutočná zmena prostredia, nové perspektívy, každodenný kontakt s inou kultúrou, ideálna príležitosť naučiť sa nový jazyk , možnosť pracovať a študovať s ľuďmi pochádzajúcimi z rôznych prostredí, možnosť vymieňať si názory a porovnávať skúsenosti.
Voľné pracovné miesta v databáze „EURES Vyhľadávanie práce“ pokrývajú širokú škálu zamestnaní a zahŕňajú dlhodobé aj krátkodobé pracovné miesta.
Pri každej ponuke voľného pracovného miesta sa nachádza informácia o postupe pri podávaní žiadosti a o kontaktných osobách. Kontakt môže byť uvedený na poradcu EURES, ktorý spracuje žiadosť, alebo v niektorých prípadoch priamo na zamestnávateľa.
Pracovné miesta zverejnené na portáli EURES prichádzajú od členov a partnerov EURES, najmä európskych verejných servisov na sprostredkovanie práce. Využívajú EURES pri zverejňovaní pracovných miest, na ktoré má zamestnávateľ záujem prijať zamestnancov z iných európskych krajín. Tieto „pracovné miesta EURES“ naznačuje, že zamestnávateľ má osobitný záujem prijať zamestnancov z iných európskych krajín.
Aby sa zvýšila transparentnosť pracovného trhu v Európe, všetky pracovné miesta, až na niekoľko výnimiek, ktoré zverejňujú európske verejné servisy na sprostredkovanie práce, budú postupne zobrazené na našej internetovej stránke.
Nie. Voľné pracovné miesta v európskych inštitúciách sú zverejnené na webovej stránke Európskeho úradu pre výber pracovníkov (EPSO): http://epso.europa.eu
Sekcia EURES-Vyhľadávanie práce má užívateľsky optimálne webové rozhranie. Záujemcovia o prácu si môžu vybrať napr. krajinu, región, profesiu, typ pracovnej zmluvy, alebo kombinovať pri hľadaní práce niekoľko kritérií.
Európske servisy na sprostredkovanie práce aktualizujú databázu pracovných ponúk EURES denne a oznamy o voľných pracovných miestach zostávajú v systéme uverejnené dovtedy, kým sú aktuálne.
Na čo netreba zabúdať pri využívaní sekcie EURES Job-Search (EURES-Vyhľadávanie práce):
Väčšina podrobnejších informácií o pracovných miestach, ako napr. druh pracovnej zmluvy, požadovaná prax a vzdelanie atď. sú preložené do všetkých jazykov EÚ. Neplatí to však pre názov a text oznamu o voľnom pracovnom mieste. Vyhľadávanie pomocou kľúčových slov v jednom jazyku preto nezobrazí všetky vyhovujúce pracovné ponuky z databázy. Ak vyhľadávate napr. pomocou anglického kľúčového slova waiter (čašník), pravdepodobne nenájdete rovnaké odkazy ako pri vyhľadávaní pomocou francúzskeho kľúčového slova serveur (čašník). Preddefinované kategórie ako profesia, požadovaná prax, miesto práce, atď. sú k dispozícii vo všetkých jazykových verziách.
Databáza „EURES Vyhľadávanie práce“ je dostupná v 26 jazykoch EÚ/EHP a vyhľadávanie je možné v ktoromkoľvek z týchto jazykov. Treba však poznamenať, že ponuky voľných miest na portáli EURES sú vo väčšine prípadov importované priamo z národných databáz voľných miest a text ponuky (názov a popis pracovného miesta) je za normálnych okolností v národnom jazyku príslušnej krajiny. Ďalšie údaje o pracovnom mieste, ako typ pracovnej zmluvy, požadovaná prax a vzdelanie atď. sú preložené do všetkých jazykov.
Pri vyhľadávaní pomocou kľúčových slov v jednom jazyku sa preto nezobrazia všetky vyhovujúce pracovné ponuky z databázy. Ak vyhľadávate napr. pomocou anglického kľúčového slova waiter (čašník), pravdepodobne nenájdete rovnaké odkazy ako pri vyhľadávaní pomocou francúzskeho kľúčového slova serveur (čašník). Preddefinované kategórie ako profesia, požadovaná prax, miesto práce, atď. sú k dispozícii vo všetkých jazykových verziách.
Treba poznamenať, že každý zamestnávateľ má právo rozhodnúť, v akom jazyku uverejní ponuku voľného miesta v databáze „EURES Vyhľadávanie práce“. Ak zamestnávateľ hľadá uchádzačov na medzinárodnej úrovni, ponuka môže byť uverejnená v jednom alebo viacerých jazykoch, ktoré nie sú identické s národným jazykom zamestnávateľa.
Každé ponúkané pracovné miesto obsahuje informácie o tom, akým spôsobom je potrebné žiadať o prácu a na koho sa obrátiť. Kontaktovať môžete buď poradcu EURES, ktorý spracuje vašu žiadosť alebo, v niektorých prípadoch, priamo zamestnávateľa.
Veľa online služieb siete EURES je k dispozícii bezplatne bez registrácie. Na portáli EURES sa môžete zaregistrovať a hľadať pracovné ponuky. Sieť EURES je nástroj, ktorý pomáha zosúlaďovať ponúkané a hľadané pracovné miesta medzi zamestnávateľmi a uchádzačmi o zamestnanie, ktorí chcú využiť právo presťahovať sa do inej krajiny v rámci európskeho vnútorného trhu. Hľadanie pracovných miest cez sieť EURES nie je prepojené s požiadavkami jednotlivých členských štátov, ktoré sa vzťahujú na vstup štátnych príslušníkov tretích krajín na trh práce EÚ (napr. systém pracovných povolení a/alebo povolení na pobyt). Viac informácií pre štátnych príslušníkov tretích krajín je k dispozícii na imigračnom portáli EÚ (europa.eu).
Príležitosti na stáže a učňovskú prípravu môžete nájsť v časti portálu siete EURES s názvom "Životné a pracovné" podmienky. Jednotlivé krajiny tu informujú o vnútroštátnom právnom rámci pre stáže a učňovskú prípravu a poskytujú všeobecné informácie o tom, kde treba hľadať príležitosti, podporu a financovanie.
Príležitosti na stáže a učňovskú prípravu ponúkajú viaceré krajiny aj prostredníctvom služby siete "EURES Nájsť si prácu". Podobne ako všetky služby siete EURES, aj táto je poskytovaná bezplatne. Pokiaľ sa zaregistrujete na stránke siete EURES, získate prístup k ďalším funkciám, ako sú uloženie vášho profilu vyhľadávania alebo priraďovanie.
Databáza „EURES vyhľadávanie práce“ je k dispozícii všetkým užívateľom, aj tým, ktorí si nevytvorili záložku „Môj EURES“. Registrácia v „Môj EURES“ vám umožní prístup k väčšiemu počtu služieb. - ak zaregistrujete váš životopis, naskytá sa vám príležitosť, že o vás prejaví záujem potenciálny zamestnávateľ, - môžete si zostaviť životopis v akomkoľvek úradnom jazyku EÚ a ten potom bude jednoduchým spôsobom preložený do iných jazykov, - môžete si zadefinovať a uložiť vyhľadávacie profily na stránke „Vyhľadávanie práce“ a dostávať upozornenia e-mailom v prípade, že sa vyskytnú pracovné miesta zodpovedajúce vašim kritériám.
Najprv si musíte vytvoriť svoju osobnú záložku „Môj EURES“. Po registrácii sa riaďte pokynmi uvedenými v detailnom postupe a vyplňte všetky povinné údaje. Táto služba je bezplatná.
Svoj životopis si môžete upraviť kedykoľvek. Pomocou používateľského mena a hesla sa prihláste a potom prejdite na záložku „Môj životopis“ v oddiele „Uchádzač o zamestnanie“.
Uchádzači o zamestnanie sa musia pravidelne prihlasovať do svojho konta EURES, aby ich profil zostal prístupný zamestnávateľom. Ak sa uchádzač o zamestnanie počas dvadsiatich šiestich týždňov neprihlásil do svojho konta EURES, jeho životopis už nebude prístupný zamestnávateľom. Ak sa uchádzač o zamestnanie počas jedného roka neprihlásil do svojho konta EURES, jeho životopis EURES sa vymaže. Po uplynutí dvoch rokov sa konto, do ktorého sa používateľ ani raz neprihlásil, automaticky vymaže.
Prístup ku všetkým údajov vášho životopisu majú poradcovia EURES a zamestnávatelia, ktorí sú zaregistrovaní v sekcii „EURES On-line životopis“. Môžete si vybrať, či si želáte, aby boli niektoré osobné údaje ako meno, adresa atď. viditeľné alebo nie.
Ak pre váš On-line životopis uprednostníte voľbu „anonymný“, zamestnávatelia budú mať možnosť kontaktovať vás cez službu EURES a nebudú mať prístup k vašim osobným údajom.
Ak ste zabudli svoje heslo alebo používateľské meno, môžete si ho nechať poslať e-mailom. Kliknite na Môj EURES na domovskej stránke. Ak nie ste práve autentifikovaní, na ďalšej stránke uveďte svoju e-mailovú adresu a kliknite na Ďalej. Potom kliknite na Stratili ste heslo? (prípadne musíte prepísať kontrolný kód ukrytý v obrázku (captcha) a kliknite na nové heslo. Dostanete automaticky vygenerovaný e-mail s internetovým odkazom na obnovenie hesla, ktorý sa má použiť do 24 hodín. Po kliknutí na tento odkaz vás systém vyzve, aby ste zadali a potvrdili nové heslo. Kliknutím na Poslať úspešné ukončíte tento proces.
Ak ste zabudli svoje používateľské meno/e-mailovú adresu aj heslo, obráťte sa na helpdesk siete EURES. Kontaktné údaje nájdete na Služby siete EURES – Kontaktujte sa s helpdeskom EURES na portáli.
Svoje osobné údaje môžete upraviť kedykoľvek. Pomocou používateľského mena a hesla sa prihláste na portál siete EURES, potom prejdite na záložku „Môj profil“ a svoje údaje upravte.
Prihláste sa na portál siete EURES, prejdite na záložku „Môj profil“ a vyberte „Vymazať účet“. Všetky informácie o vás budú z databázy vymazané. Ak by ste neskôr mali záujem o prístup do „EURES on-line životopis“, budete sa musieť znovu zaregistrovať.
On-line služby portálu EURES sú bezplatné a voľné prístupné všetkým užívateľom, ktorí majú prístup k internetu. Bez problémov sa môžete zaregistrovať v „Môj EURES“ a vyhľadávať pracovné miesta. Skutočnosť, že nájdete pracovné miesto cez EURES, však nič nemení na právnych požiadavkách a administratívnych postupoch vzťahujúcich sa uchádzačov, ktorí nie sú občanmi EÚ.
Aby bol zamestnávateľovi povolený prístup do sekcie „EURES On-line životopis“ musí byť jeho podnikateľská činnosť situovaná v jednej zo 30členských krajín Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) alebo vo Švajčiarsku, a musí mať platné DPH číslo alebo Národné registračné číslo. Po potvrdení vašej registrácie budete mať bezplatný prístup k službám, ktoré EURES ponúka zamestnávateľom.
Po zaregistrovaní na portáli siete EURES budete mať prístup k životopisom uchádzačov o zamestnanie v databáze siete EURES. Okrem toho si budete môcť tiež uložiť kritériá vyhľadávania podľa vlastných požiadaviek a dostávať e-mailové upozornenia, len čo sa zaregistrujú uchádzači o zamestnanie spĺňajúci vaše kritériá. Týchto uchádzačov potom budete môcť cez portál EURES priamo kontaktovať prostredníctvom personalizovaných správ.
Zamestnávatelia, ktorí chcú zverejniť voľné pracovné miesta prostredníctvom EURES, by mali postupovať podľa pokynov v záložke Inzerovanie pracovných miest v sekcii „Zamestnávatelia“. Postupy sa od seba líšia v závislosti od krajiny. Pre niektoré krajiny existuje tzv. funkcia samoobsluhy, ktorá umožňuje zamestnávateľom publikovať ich oznamy priamo on-line. Kedykoľvek sa môžete obrátiť na poradcov EURES a požiadať ich o pomoc.
Databázu „EURES-Vyhľadávanie práce“ aktualizujú každý deň európske servisy pre sprostredkovanie prác a oznamy o ponúkaných pracovných miestach zostávajú v systéme počas celého obdobia, v ktorom sú aktuálne.
V krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) patrí sloboda pohybu osôb medzi základné práva a umožňuje obyvateľom na území EHP pracovať v inej krajine EHP bez pracovného povolenia. Voľný pohyb pracovníkov sa bude vzťahovať na občanov nových členských štátov podliehajúcim prechodným opatreniam ustanovenýn v zmluvách o pristúpení k Európskej únii. Sekcia pod názvom „Zavedenie prechodných opatrení pre nové členské štáty“ sa zaoberá otázkami spojenými s novými členskými štátmi.
Život a práca v inej európskej krajine môže priniesť určité prekážky, ako napr. prispôsobenie sa novej kultúre, práca v cudzom jazyku a oboznámenie sa s novými systémami daňových odvodov a sociálneho zabezpečenia. Najlepšie budete na to pripravení, ak budete dobre informovaní o krajine, ktorú ste si zvolili. Významnú úlohu pri hľadaní práce budú zohrávať aj vaše osobné kvality a presvedčenie a samozrejme, aj vaše vzdelanie a znalosť cudzieho jazyka.
Predtým, ako začnete hľadať prácu, je potrebné, aby ste si uvedomili, že hľadanie práce v zahraničí nemusí byť jednoduchšie ako hľadanie práce v krajine, z ktorej pochádzate (celková miera nezamestnanosti v Európskej únii je stále dosť vysoká). Na druhej strane, niektoré sektory európskeho trhu práce môžu poskytnúť veľké možnosti, napr. sektor cestovného ruchu alebo služieb (finančné služby, poradenstvo pri riadení, stavebné odvetvie, sektor IT a niektoré odvetvia zdravotníckeho sektoru), ako aj sezónne práce v poľnohospodárstve. Rovnako si musíte uvedomiť, že medzi jednotlivými regiónmi v Európskom hospodárskom priestore sú značné rozdiely v ponuke pracovných príležitostí a že situácia sa môže meniť veľmi rýchlo. Viac informácií na túto tému nájdete v sekcii „Život a práca“.
Aby sa vám jednoduchšie hľadala práca, pred odchodom by ste mali:
- Navštíviť webový portál EURES pre pracovnú mobilitu, na ktorej nájdete voľné pracovné miesta, informácie o životných a pracovných podmienkach, informácie o trhu práce a odkazy na ďalšie užitočné informácie. Na tejto lokalite môžete tiež zverejniť svoj životopis pre potenciálnych zamestnávateľov v celej Európe.
- Skontaktujte sa s miestnym alebo regionálnym úradom práce a požiadajte ho o radu. Možno tam nájdete poradcu EURES, ktorý vám poskytne konkrétnejšie rady v prípade vašej osoby. Ten môže prehľadať ponuky práce v systéme EURES a prekonzultovať ich s poradcom EURES pôsobiacim v krajine, o ktorú máte záujem.
- Sledujte pracovné ponuky zverejnené v domácej tlači krajiny, o ktorú máte záujem (väčšina verejných knižníc ich pravidelne dostáva). Nezabudnite, že mnoho odborných časopisov obsahuje inzeráty s pracovnými ponukami v danom odbore.
- Skontaktujte sa s verejným servisom pre sprostredkovanie prác v cieľovej krajine, ktorý by vám mal poskytnúť potrebné rady. Nezabudnite, že ako obyvateľ EHP máte v inom členskom štáte EHP rovnaké práva ako jeho občania. Vyžiadajte si konzultáciu poradcu EURES, ktorý má skúsenosti s poskytovaním pomoci záujemcom zo zahraničia.
Nezabúdajte, že najčastejším spôsobom získavania informácií o voľných pracovných miestach je kontaktovanie Verejného servisu pre sprostredkovanie prác.
Môžete však vyskúšať aj nasledovné postupy:
- V mnohých členských štátoch pôsobia súkromné agentúry, ktoré sa orientujú predovšetkým na sprostredkovanie sezónnych prác. Zistite si, či vyžadujú poplatky za svoje služby a informujte sa o type pracovných zmlúv, ktoré ponúkajú.
- Existujú aj súkromné zamestnávateľské agentúry, ale sú zamerané predovšetkým na miesta na úrovni manažmentu, alebo na konkrétne sektory, ako napr. programovanie alebo financie.
- Pre študentov, ktorí hľadajú prácu, môžu byť veľmi užitočné veľtrhy práce a poradenské centrá pre kariérnu orientáciu.
- Spontánne zasielanie žiadostí o prácu priamo do firiem je čoraz častejšie. Mali by ste zistiť čo najviac informácií o danej firme, pretože váš úspech môže závisieť od vašej schopnosti dokázať, že vhodným spôsobom zapadnete do firemnej štruktúry a vyhovujete firemným požiadavkám. Žiadosť o zamestnanie by ste mali napísať formou listu, v ktorom uvediete vaše vzdelanie, pracovné skúsenosti a dôvody, prečo máte záujem o danú firmu. Inú možnosť ponúkajú mnohé spoločnosti, ktoré majú svoje vlastné internetové stránky s ponukou voľných pracovných miest, na ktorých môžete v niektorých prípadoch zaslať žiadosť o zamestnanie elektronickou formou.
- Vytváranie siete kontaktov je veľmi dôležité v mnohých krajinách, pretože prvé informácie o voľných pracovných miestach sa často podávajú ústnou formou.
- Stráviť určitý čas v inej krajine v rámci študijného alebo pracovného pobytu je ideálny spôsob, ako spoznať novú krajinu a poskytuje možnosť hľadať prácu priamo na mieste. Mnoho veľkých organizácií ponúka možnosť takéhoto umiestnenia.
Jedným z najdôležitejších krokov je zistiť si, akým spôsobom dosiahnuť uznanie vášho vzdelania v cieľovej krajine. Najdôležitejšie v prípade vysokoškolského vzdelania je zistiť, či je daná profesia regulovaná alebo nie. Regulované profesie sú tie profesie, ktoré môžu vykonávať len osoby, ktoré majú požadované vzdelanie (napr. právnici, účtovníci, učitelia, inžinieri, zdravotníci, lekári, zubní lekári, veterinárni lekári, farmaceuti a architekti). Pri niektorých uvedených profesiách sa požaduje niekoľko uznávaných a relevantných kvalifikácií. Pri iných spomínaných profesiách sa vhodnosť vzdelania posudzuje vždy na základe individuálnych predpokladov, so zreteľom na dĺžku a obsah štúdia daného odboru. Ak vaša profesia nepatrí medzi regulované profesie, môžete ju začať vykonávať hneď, ako si nájdete prácu, ale musíte sledovať všetky nevyhnutné postupy spojené s konkrétnym zamestnaním v cieľovej krajine, ktoré môžu byť odlišné od postupov, na ktoré ste boli zvyknutý.
Uistite sa, že ste si pripravili zrozumiteľný, dobre štruktúrovaný životopis, zameraný na konkrétne pracovné miesto. Je potrebné dať si životopis spolu s diplomami a certifikátmi (pozri vyššie) preložiť do jazyka cieľovej krajiny. Väčšina členských štátov očakáva, že predmet vášho štúdia a získaného diplomu/certifikátu priamo súvisí s pracovným miestom, o ktoré máte záujem. V niektorých členských štátoch sa tomu nepripisuje taká veľká pozornosť. EÚ prijala štandardný európsky životopis. Je vhodný aj pre záujemcov stredoškolského odborného vzdelania aj pre záujemcov s vysokoškolským vzdelaním. EUROPASS životopis podáva vo všetkých krajinách EÚ jasný prehľad o kandidátových schopnostiach a zručnostiach. Vzor životopisu je v súčasnosti dostupný v 20 jazykoch EÚ na portáli EURES On-line životopis.
Podobne ako vo vašej krajine sa na pracovný pohovor v inej krajine musíte dôkladne pripraviť. Uistite sa, že máte o podniku podrobné informácie a pripravte si otázky zamerané na činnosť podniku a na konkrétne aspekty daného pracovného miesta. Budete musieť preukázať znalosť jazyka cieľovej krajiny a vhodnosť vašich kľúčových schopností a atribútov pre požiadavky zamestnávateľa na dané pracovné miesto. Mnoho veľkých podnikov v EÚ využíva tzv. hodnotiace centrá, ktoré posúdia správanie sa potenciálnych zamestnancov v skutočných životných situáciách.
Aké dokumenty si treba zobrať na pohovor?
Vo väčšine prípadov budete potrebovať:
- niekoľko kópií životopisu v požadovanom jazyku;
- overený preklad diplomu (ktorý vám poskytne váš vzdelávací inštitút alebo príslušné ministerstvo);
- fotokópiu stredoškolského vysvedčenia, dokladu o vysokoškolskom vzdelaní alebo o inom druhu vzdelania;
- pas alebo platný preukaz totožnosti; • kópiu rodného listu;
- príslušný E-formulár, ktorý potvrdzuje vaše zdravotné poistenie (napr. E111); a
- niekoľko fotografií (formát fotografie pasu).
Ak ste momentálne nezamestnaný a chcete si nájsť prácu v inej krajine EHP, je možné previesť vašu podporu v nezamestnanosti na obdobie troch mesiacov. Prevedenie podpory v nezamestnanosti sa však riadi prísnymi pravidlami a podmienkami, a preto by ste sa mali skontaktovať s vašim miestnym servisom na sprostredkovanie prác alebo s príslušným úradom práce predtým, ako podniknete konkrétne opatrenia. Ak si do troch mesiacov nenájdete prácu, môžete byť vyzvaný opustiť krajinu, aj keď príslušné orgány môžu prejaviť toleranciu, ak dokážete, že máte reálnu príležitosť získať vhodné zamestnanie. Ďalšie užitočné informácie z tejto oblasti nájdete napr. v sekcii „Život a práca“.
Viac rád a tipov, poradenstva od odborníkov, ako aj motivačných príbehov sa nachádza na portáli siete EURES v časti Aktuality. Ak chcete dostávať aktuálne informácie priamo do emailovej schránky, prihláste sa na odber spravodajcu EURES & You.
Ako občan EÚ, resp. aj ako občan Islandu, Lichtenštajnska alebo Nórska, máte určité práva, keď vykonávate činnosť v iných európskych krajinách, či už ide o prisťahovanie sa, život, štúdium alebo podnikanie
Či už hľadáte bližšie informácie o otázkach EÚ, potrebujete individuálnu pomoc alebo poradenstvo týkajúce sa konkrétnej záležitosti súvisiacej s EÚ alebo potrebujete vyriešiť váš problém na úrovni EÚ, táto stránka vám poskytne rýchly a priamy prístup k službám, ktoré vám pomôžu zodpovedať vaše otázky.
Kontaktné miesto EÚ pre občanov a podniky
Pondelok – Piatok 8:30 -18:00 (stredoeurópsky čas)
Odpovede na otázky poskytujeme v anglickom, nemeckom, francúzskom, italskom alebo španelskom jazyku.
Sťahujem sa do iného štátu v rámci Európy. Čo mám spraviť, aby som získal povolenie na pobyt? Akými pravidlami sa riadia roamingové služby? Môj let bol zrušený. Akých práv sa môžem dožadovať? O aký grant EÚ sa môže uchádzať moja organizácia? Odpovede na tieto a ďalšie otázky vám poskytne informačná služba Europe Direct.
Kontaktovať poradcu EURES