Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva5. června 2024Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 4 min

Proč byste měli uvažovat o kvalifikované práci v řemeslném oboru

Řemeslným profesím vděčíme za většinu předmětů, na kterých závisí náš život, práce a zábava. Proč byste se ve světě, který se stále většinou zaměřuje na „bílé límečky“, nemohli naopak věnovat kariéře řemeslníka?

Why you should consider a skilled trades job

Blíží se konec vašeho středoškolského studia a vy se rozhodujete, co dál, nebo už léta pracujete ve svém stávajícím zaměstnání a cítíte, že nastal čas na změnu? Jakou profesní dráhu zvolit?

V zemích západního světa je již desítky let běžným trendem směrovat lidi k vnímané jistotě akademické kariéry nebo zaměstnání v kanceláři. Podle nejnovějších zjištění sítě EURES  týkajících se nedostatku a přebytků pracovních sil v Evropě jsou však tato kancelářská povolání na předním místě na seznamech většiny zemí EU, pokud jde o přebytky pracovních sil, což znamená, že nabídka výrazně převyšuje poptávku.

Na druhou stranu odvětví řemeslných profesí výrazně postihuje nedostatek pracovních sil – nabídka pracovních míst převyšuje nabídku kvalifikovaných lidí, kteří by je mohli obsadit.

Podle zprávy patří 5 z 10 nejčastěji chybějících profesí v EU mezi řemeslné profese:

 • svářeči / řezači plamenem,
 • instalatéři/potrubáři,
 • mechanici motorových vozidel,
 • seřizovači obrábění kovů / seřizovači strojů,
 • elektrikáři.

Nedávné prognózy navíc ukazují, že v některých odvětvích (např. automobilový průmysl, kovodělné výrobky, elektrická zařízení) se technologický pokrok bude odebírat takovým směrem, že řemeslné profese do roku 2035 budou představovat největší podíl (55 %) pracovních míst v oblasti vyspělých technologií.

Pokud vám tyto údaje nestačí k tomu, abyste přehodnotili své kariérní ambice ve prospěch řemeslné profese, zde je několik dalších důvodů:

Široká škála profesních drah: Od nejtradičnějších profesí (např. truhlář, instalatér, elektrikář) až po profese „nové doby“ (instalatér solárních panelů, technik větrné energetiky, mechanik pro systémy HVAC) – existuje nekonečný seznam profesí, které si můžete vybrat podle svých schopností a preferencí.

Vysoký potenciál výdělku: Vzhledem k výše uvedenému nedostatku pracovních sil je poptávka po specializovaných řemeslných dovednostech velmi vysoká. To se promítne do vysokých výdělků, neboť získáte zkušenosti a postupně si vybudujete svou pozici mezi nejžádanějšími odborníky ve svém oboru.

Více kontroly nad vaším časovým rozvrhem: Máte plné zuby rutiny? Pak může být kariéra řemeslníka pro vás to pravé. Je pravděpodobnější, že budete pracovat jako nezávislý smluvní dodavatel, nebo si dokonce založíte vlastní firmu. Obě tyto možnosti vám umožní osvobodit se od práce od devíti do pěti.

Příležitosti v oblasti odborné přípravy pro všechny – pro mladé lidi i pro ty, kteří se nacházejí uprostřed své kariéry:Prostřednictvím učňovské a odborné přípravy nabízí EU mnoho příležitostí, jak získat neocenitelné zkušenosti ve zvoleném oboru, ať už začínáte, nebo se rozkoukáváte, jak začít znovu a jinak.

Řemeslné profese čekají světlé zítřky

Vzhledem k tomu, že technologická revoluce jde plnou parou vpřed, probíhá dvojí (zelená a digitální) transformace a nevyhnutelná expanze našich měst vyžaduje rozsáhlou nabídku schopných pracovních sil, není pochyb o tom, že řemeslné profese budou hrát klíčovou úlohu při reformování našeho světa. Neláká vás být součástí této obrovské proměny?

Chcete se dozvědět více o nedostatku a přebytku pracovních sil v Evropě? Přečtěte si zprávu sítě EURES za rok 2023 zde.

 

Související odkazy:

Nástroje střediska Cedefop: Prognóza poptávky po dovednostech, Skills-OVATE, Evropská databáze programů učňovské přípravy

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na X

EURES na LinkedIn

EURES na Instagramu

Témata
 • Obchod / Podnikání
 • Zprávy z trhu práce/zprávy o mobilitě
 • Mládí
Související sekce
Sektor
 • Construction
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.