Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy5 czerwca 2024Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 2 min

Dlaczego warto pracować w zawodzie wykwalifikowanego pracownika fizycznego?

Dzięki pracy wykwalifikowanych pracowników fizycznych możemy żyć, pracować i bawić się. Dlaczego w świecie, który jest wciąż głównie zorientowany na pracę umysłową , warto podjąć karierę w zawodzie wykwalifikowanego pracownika fizycznego?

Why you should consider a skilled trades job

Kończysz edukację i próbujesz zdecydować, co dalej robić lub pracujesz od lat w tym samym zawodzie i czujesz, że nadszedł czas na zmianę. Jaką obrać ścieżkę kariery?

Od wielu lat powszechną tendencją obserwowaną w krajach świata zachodniego jest kierowanie ludzi do kariery akademickiej lub pracy biurowej, które postrzegane są jako bezpieczne. Jednak według najnowszych ustaleń EURES dotyczących niedoborów i nadwyżek siły roboczej w Europie, zawody te zajmują czołowe miejsca w większości krajów UE pod względem nadwyżek siły roboczej. Oznacza to, że podaż znacznie przewyższa popyt.

Z drugiej strony znaczne niedobory odnotowywane są w sektorach rzemieślniczych, w których liczba ofert pracy przewyższa podaż wykwalifikowanych osób.

Według sprawozdania 5 z 10 najbardziej deficytowych zawodów w UE to zawody wykonywane przez wykwalifikowanych pracowników fizycznych:

  • spawacze i pokrewni;
  • hydraulicy/instalatorzy wodno-kanalizacyjni;
  • mechanicy samochodowi;
  • monterzy konstrukcji stalowych/maszyn;
  • elektrycy.

Co więcej, z najnowszych prognoz wynika, że w przypadku niektórych branż (np. motoryzacyjnej, wyrobów metalowych, sprzętu elektrycznego) postęp technologiczny będzie tak duży, że prawdopodobnie do 2035 r. zajmą one znaczną część (55%) wolnych miejsc pracy w branży zaawansowanych technologii.

Jeśli to za mało, aby przekonać cię do zmiany swoich aspiracji zawodowych w kierunku pracy rzemieślniczej, oto kilka innych powodów:

Różnorodne ścieżki kariery. Od najbardziej tradycyjnych (np. stolarz, hydraulik, elektryk) po zawody „nowej ery” (instalator energii słonecznej, technik energii wiatrowej, mechanik HVAC), lista zawodów, z których można wybierać, w oparciu o swoje umiejętności i zainteresowania nie ma końca.

Wysoki potencjał zarobkowy. Z powodu wspomnianych wcześniej niedoborów zapotrzebowanie na specjalistyczne umiejętności jest bardzo wysokie. Przełoży się to na wysokie zarobki, gdy zdobędziesz doświadczenie i stopniowo znajdziesz sobie niszę wśród najbardziej poszukiwanych profesjonalistów w swojej dziedzinie.

Większa kontrola nad swoim planem pracy. Nie znosisz rutyny? Kariera w pracy rzemieślniczej może być właśnie dla ciebie. Będziesz najprawdopodobniej pracować jako niezależny wykonawca lub nawet założysz własną firmę; w obu przypadkach nie będziesz już pracować od 9.00 do 17.00.

Możliwości szkoleniowe dla wszystkich – i tych młodszych i tych w rozkwicie kariery. Dzięki praktykom  i szkoleniom zawodowym Unia zapewnia wiele możliwości zdobycia bezcennego doświadczenia w wybranym zawodzie, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy zaczynasz od nowa.

Świetlana przyszłość dla wykwalifikowanych pracowników

Rewolucja technologiczna idzie pełną parą, dwojaka (zielona i cyfrowa) transformacja jest w toku, a nieunikniona ekspansja naszych miast wymaga ogromnej podaży zdolnych rąk do pracy. Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że zawody rzemieślnicze odegrają kluczową rolę w przekształcaniu naszego świata. Chcesz być częścią tej ogromnej transformacji?

Chcesz dowiedzieć się więcej o niedoborach i nadwyżkach siły roboczej w Europie? Sprawozdanie EURES za 2023 r. można przeczytać tutaj.

 

Powiązane linki:

Narzędzia Cedefop: Prognoza umiejętności, narzędzia Skills-OVATE, Europejska baza danych poświęcona programom praktyk zawodowych

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na X

EURES na LinkedIn

EURES na Instagramie

Tematy
  • Biznes/Przedsiębiorczość
  • Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
  • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
  • Construction
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.