Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva28. září 2023Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Jste z podání výpovědi nervózní? Poradíme vám, jak při podání výpovědi postupovat

Když je nutné změnit zaměstnání, nastane v kariéře každého člověka těžké období. Není však nutné, aby podání výpovědi bylo nepříjemné, neprofesionální nebo přinejhorším nepřátelské. Postupujte podle tohoto kontrolního seznamu a zbavte se obav z podání výpovědi.

Nervous about resigning? Here is how to approach handing in your resignation

Uvědomte si důvod své výpovědi

Každý z nás je v jiné situaci, a proto je důvod k podání výpovědi u každého jiný. Pokud si nejste jisti, proč chcete ze zaměstnání odejít, podívejte se na tento seznam nejčastějších důvodů podání výpovědi:

  • přijetí nabídky lepšího zaměstnání,
  • změna profesní dráhy,
  • rekvalifikace nebo získání vyššího vzdělání,
  • přestěhování do jiného města či do jiné země,
  • péče o dítě nebo jiného příbuzného,
  • nemoc,
  • odchod do důchodu,
  • hledání lepších pracovních podmínek.

Váš důvod může být složitější a osobnější než kterýkoli z uvedených důvodů nebo to může být kombinace několika z nich.

Zkontrolujte si svou stávající pracovní smlouvu

Nyní, když už víte, proč chcete podat výpověď, je třeba se zabývat právní stránkou ukončení zaměstnání. Nejprve byste si měli znovu přečíst svou stávající pracovní smlouvu. Zjistěte, jak dlouhá je vaše výpovědní lhůta a jaké jsou další podmínky pracovní smlouvy, například zda musíte během výpovědní lhůty pracovat, zda musíte zaškolit svého nástupce nebo zda musíte absolvovat výstupní pohovor.

Napište výpověď

Pokud jste z podání výpovědi nervózní, může se stát, že to bude znít provinile nebo defenzívně. Ani jeden z těchto způsobů však není profesionální a oba působí nejistě. Bez ohledu na své pocity proto napište formální, zdvořilou a stručnou výpověď. Nemusíte uvádět důvody. Ve výpovědi však musíte jasně uvést poslední den pracovního poměru, a to v souladu s výpovědní lhůtou.

O výpovědi nejprve informujte svého nadřízeného

Naplánujte si schůzku se svým nadřízeným, abyste výpověď mohli podat osobně nebo prostřednictvím osobního videohovoru. To bude vaše formální ústní výpověď. Nejprve to tedy řekněte svému nadřízenému. Pokud se začnou šířit fámy, nemluvte o svém odchodu s kolegy, mohlo by to působit neprofesionálně.

Předejte svoji výpověď

Jakmile jste informovali svého nadřízeného, je čas předat mu výpověď. V současnosti je nejběžnější poslat svému nadřízenému e-mail s přiloženou výpovědí, můžete ji však také napsat ručně nebo vytisknout a předat osobně.

Pošlete e-mail svým kolegům

Zprávu o své výpovědi byste možná rádi svým kolegům v práci sdělili osobně, ale pro větší okruh spolupracovníků postačí rozlučkový e-mail. V takovémto e-mailu můžete navrhnout, jak zůstat v kontaktu, například uvést svoji osobní e-mailovou adresu, profil na sociálních sítích nebo telefonní číslo. Bez ohledu na okolnosti odchodu zůstaňte profesionální a nevyužívejte příležitosti k pasivní agresi nebo nepřátelství.

Požádejte o pracovní posudek

Pracovní posudek je stručné shrnutí vašeho zaměstnání vypracované vaším zaměstnavatelem, které může obsahovat podrobnosti o vašich profesních dovednostech a zkušenostech a je užitečné při hledání dalšího zaměstnání. Zaměstnavatel není ze zákona povinen vám tento posudek napsat. Pokud jste však pracovali dobře a rozešli se slušně, bylo by neobvyklé, kdyby vám pracovní posudek neposkytl. Pokud zaměstnavatel souhlasí a vypracuje ho, musí vám poskytnout pravdivý pracovní posudek, který vaše pracovní výsledky nezkreslí.

Absolvujte výstupní pohovor (nepovinné)

Výstupní pohovor je formální schůzka s vaším zaměstnavatelem, abyste prodiskutovali vaši výpověď. Organizace tyto pohovory využívají k tomu, aby pochopily vaše důvody k odchodu. Výpověď jste se však rozhodli podat vy, pokud tedy v pracovní smlouvě není uvedeno jinak, nemusíte se výstupního pohovoru zúčastnit.

Na pracovišti se očekává profesionalita. Udržet si náležitý styl v e-mailech a při videokonferencích však může být obtížné. Řiďte se těmito šesti pravidly a vaše pracovní komunikace bude profesionálnější.

 

Související odkazy:

Jak si udržet profesionální styl v e-mailech a při videohovorech

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Rady a tipyMládí
Související sekce
Rady a tipy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.