Razlog za davanje otkaza
Ničija situacija nije posve jednaka, pa tako svatko ima drugačiji razlog za davanje otkaza. Ako niste sigurni zašto želite napustiti svoj posao, pregledajte sljedeći popis najčešćih razloga za davanje otkaza:
- prihvaćanje bolje ponude za posao
- promjena karijere
- prekvalifikacija ili doškolovanje
- selidba u drugi grad / drugu zemlju
- skrb o drugima, roditeljstvo/skrbništvo
- bolest
- umirovljenje
- traženje boljih radnih uvjeta.
Vaš razlog može biti složeniji i osobniji od bilo kojeg navedenog razloga ili kombinacija više njih.
Provjerite uvjete sadašnjeg ugovora o radu
Sada kada ste sigurni zašto želite dati otkaz, morate razmisliti i o njegovim pravnim aspektima. Kao prvo, trebali biste ponovno pročitati svoj sadašnji ugovor o radu. Provjerite trajanje otkaznog roka i sve druge odredbe ugovora, primjerice trebate li raditi tijekom otkaznog roka, trebate li osposobiti osobu koja će vas zamijeniti ili trebate li doći na završni razgovor.
Napišite otkazno pismo
Ako ste nervozni zbog davanja otkaza, vaše pismo može davati dojam da se pokušavate opravdati ili obraniti, ali takav ton nije profesionalan i, u oba slučaja, može odavati vašu nesigurnost. Stoga, bez obzira na to kako se osjećate, napišite formalno, ljubazno i sažeto otkazno pismo. Ne morate navoditi razloge za davanje otkaza. Međutim, u otkaznom pismu morate jasno navesti svoj posljednji dan radnog odnosa, u skladu s otkaznim rokom.
O otkazu najprije obavijestite svojeg rukovoditelja
Dogovorite sastanak sa svojim rukovoditeljem kako biste otkaz dali osobno ili to učinite putem videopoziva. To će biti vaš formalni, usmeni otkaz. Dakle, o otkazu najprije obavijestite svojeg rukovoditelja, a nemojte o tome razgovarati sa svojim kolegama kako se ne bi počele širiti glasine, što može ostaviti dojam neprofesionalnosti.
Uručite otkazno pismo
Nakon što ste obavijestili svojeg rukovoditelja, vrijeme je da mu dostavite otkazno pismo. Danas se najčešće šalje e-poruka neposrednom rukovoditelju, a u njoj se u privitku šalje otkazno pismo. Međutim, isto tako, pismo možete napisati rukom ili ga isprintati i osobno uručiti.
Pošaljite e-poruku svojim kolegama
Možda ćete vijest o otkazu poželjeti osobno priopćiti svojim prijateljima s posla, ali ostalim kolegama dovoljno je poslati oproštajnu e-poruku. U njoj možete navesti podatke za kontakt u budućnosti, primjerice svoju osobnu e-adresu, profil na društvenim mrežama ili telefonski broj. Bez obzira na okolnosti vašeg odlaska, ostanite profesionalni i nemojte iskoristiti tu priliku da budete pasivno agresivni ili neprijateljski raspoloženi.
Zatražite pismo preporuke
Pismo preporuke (referentno pismo) kratak je opis vašeg radnog odnosa, a sastavlja ga vaš poslodavac. Ono sadržava informacije o vašem radnom iskustvu i vještinama, a korisno je pri traženju novog posla. Vaš poslodavac nema pravnu obvezu dati vam pismo preporuke. Međutim, bilo bi neuobičajeno da vam poslodavac uskrati pismo preporuke ako vaš radni odnos prestaje sporazumno i ako ste dobro radili. Ako vam poslodavac pristane dati pismo preporuke, ono mora biti točno i ne smije sadržavati lažne informacije o vašem radu.
Završni razgovor (neobavezan)
Završni razgovor formalni je sastanak s poslodavcem na kojem se razgovara o otkazu. Poslodavci organiziraju takve razgovore kako bi saznali razloge zbog kojih dajete otkaz. U krajnjem slučaju, vi ste odlučili dati otkaz i, ako vašim ugovorom o radu nije predviđeno drukčije, ne morate doći na završni razgovor.
Na radnome mjestu očekuje se profesionalnost. Međutim, ponekad je teško zadržati primjeren ton u e-porukama ili tijekom videosastanaka. Vaša poslovna komunikacija bit će profesionalnija budete li se pridržavali sljedećih šest pravila.
Korisne poveznice:
Kako zadržati profesionalni ton u e-porukama i tijekom videopoziva
Pročitajte više:
Pronađite savjetnike EURES-a
Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES
EURES-ova baza poslova
EURES-ove usluge za poslodavce
EURES-ov kalendar događanja
Uskoro na internetu
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedInu
Pojedinosti
- Datum objave
- 28. rujna 2023.
- Autori
- Europsko nadzorno tijelo za rad | Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje
- Teme
- Savjeti
- Mladost
- Povezani odjeljak(i)
- Savjeti
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles