Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva28. listopadu 2018Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 5 min

Manželé se podělili každý o svůj vlastní úspěch, kterého dosáhli díky programu Tvoje první práce přes EURES

Gianfranco Meggiorin je zakladatelem a prezidentem centra Navimeteo, které od roku 1990 poskytuje 24hodin denně meteorologické služby námořníkům a lodním kapitánům.

Husband and wife share their separate success stories thanks to ‘Your first EURES job’ programme
Gianfranco Meggiorin

Společnost má sídlo v Janovském zálivu v severní Itálii a vedle Středomoří působí i v dalších oblastech. Gianfranco pracuje s malou skupinou odborníků, z nichž většinu tvoří rodilí Italové. Hlavním pracovním jazykem v profesním námořním světě je však angličtina.

Gianfranco si je toho vědom, a proto chtěl do firmy získat stážistu ze zahraničí s výbornou znalostí angličtiny. Když se setkal s Marirosou Chioccaovou, poradkyní sítě EURES v Janově, dozvěděl se o programu pracovní mobility EU Tvoje první práce přes EURES.

Finanční a administrativní podpora

Brzy na to, po hladkém náborovém procesu, Gianfranco přijal Mari, anglicky mluvící stážistku z Estonska. „Internetové stránky programu Tvoje první práce přes EURES jsou velmi užitečné a jednoduché a výrazně nám pomohla i [poradkyně EURES] Marirosa.“

Mari skvěle zapadla do společnosti a po úspěšné stáži zde získala práci na plný úvazek. Od té doby Gianfranco přijal prostřednictvím programu i druhého stážistu.

„Byli jsme velmi spokojeni s pomocí, která byla poskytnuta stážistovi i naší společnosti,“ svěřil se. „Finanční výhody nabízejí dobrou podporu.“

Úspěšné doporučení

Doporučil by tedy Gianfranco program Tvoje první práce přes EURES jiným zaměstnavatelům na jeho místě?

„Už jsem to udělal,“ říká. „Doporučil jsem jej své ženě.“

Ačkoli Gianfrancova manželka, Gabriella Minuzzová, je také majitelkou firmy, specializuje se na naprosto odlišné odvětví, kterým je region Valle d‘Aosta proslulý: na produkci vína.

Gabriella má svůj vlastní vinohrad a vinařství a také řídí penzion Maison d'Hotes Victoret, v němž její hosté mohou objevovat nádherné údolí, kde své hroznové víno Gabriella pěstuje.

„Manžel, který působí v jiné oblasti, tuto příležitost [s programem Tvoje první práce přes EURES] již využil se svou společností a doporučil mi nabídnout stáž nějakému mladému pracovníkovi,“ vysvětluje Gabriella.

Stejně jako Gianfranco i Gabriella přijala přes program Tvoje první práce přes EURES dva stážisty – jednoho z Finska a druhého z Francie. Stážisté dělí svůj čas mezi vinohrad, vinařství a penzion.

Vzájemné přínosy pro zaměstnavatele a zaměstnance

Program Tvoje první práce přes EURES nabízí vzájemně přínosný vztah, z něhož mají prospěch zaměstnavatelé i zaměstnanci. „Mohli bychom najít někoho na úřadu práce, ale domnívali jsme se, že program Tvoje první práce přes EURES představuje pro stážisty dobrou příležitost, jak získat zkušenosti v zahraničí, a pro nás možnost využít podporu při každodenní práci,“ objasňuje Gabriella.

V Gabriellině odvětví je důležitý i mezinárodní pohled, který stážisté ze zahraničí mohou přinést. „Mladý pracovník ze zahraničí byl pro nás i příležitostí k tomu, abychom se otevřeli mezinárodním vztahům a kulturní výměně, a to též z toho důvodu, že součástí naší práce je vítat turisty z Itálie i z jiných zemí z celého světa,“ říká.

I Gabriella spolupracovala úzce s Marirosou, která „vystupovala velmi profesionálně a byla kompetentní a laskavá“.

„Vždy byla připravena nám i stážistovi pomoci s jakýmikoli složitými otázkami,“ objasňuje Gabriella. „Bez její podpory by to pro nás bylo příliš těžké – až nemožné.“

„Jsme velmi spokojeni s podporou, která je poskytována nám i stážistovi. Finanční přínosy jsou dobrou pobídkou a internetové stránky jsou efektivním, mezinárodním nástrojem pro vyřizování žádostí a nabídek pracovních zkušeností.“

Skutečnost, že Gianfranco a Gabriella mají s programem Tvoje první práce přes EURES tak pozitivní zkušenosti, a to i navzdory tomu, že pracují ve velmi odlišných odvětvích, ukazuje přínosy, které tento program může mít pro všechny typy zaměstnavatelů.

Pokud máte přítele nebo rodinného příslušníka, který by mohl profitovat z přijetí pracovníka ze zahraničí, řekněte mu o programu Tvoje první práce přes EURES ještě dnes, aby se mohl vydat v Gianfrancových stopách.

Tvoje první práce přes EURES je program pracovní mobility Evropské unie. Chcete-li získat více informací o pracovních místech a možnostech odborné přípravy v EU nebo nalézt zaměstnance s potřebnými dovednostmi, kontaktujte jednu ze služeb zaměstnanosti programu nebo místního poradce EURES prostřednictvím portálu EURES.

 

Související odkazy:

Tvoje první práce přes EURES

Portál EURES

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
 • Obchod / Podnikání
 • Externí zprávy EURES
 • Příběhy úspěchu
 • Mládí
Související sekce
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.