Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva5. ledna 2022Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 4 min

Našich pět nejdůležitějších tipů pro zaměstnavatele při návratu na pracoviště

Přestože se pravidla a předpisy týkající se pandemie COVID-19 v jednotlivých zemích stále liší, je důležité, aby zaměstnavatelé byli dobře připraveni na návrat na pracoviště. Přečtěte si našich pět nejdůležitějších tipů, jak bezpečně přivítat zaměstnance zpět.

Our top 5 tips for employers returning to the workplace
EURES

1. Přizpůsobte pracoviště

Předtím, než vyzvete zaměstnance, aby se vrátili zpět na pracoviště, zkontrolujte jeho uspořádání a organizaci práce s cílem omezit šíření virů, například viru, který způsobuje onemocnění COVID-19. Možná bude nutné rozšířit prostor mezi pracovními místy, zavést důkladný a pravidelný úklid a upozornit zaměstnance na opatření, která mohou dodržovat, aby se cítili bezpečněji a chránili se.

Řada organizací při komunikaci a spolupráci s kolegy využívala on-line platformy, takže pracoviště budou muset tyto nové způsoby práce zohlednit a umožnit jejich používání. Například k on-line hovorům a schůzkám mohou být zapotřebí náhlavní soupravy nebo soukromé prostory.

2. Snažte se nalézt způsoby, jak předejít infekci

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) podporuje zvyšování povědomí o rizicích šíření infekce a prosazování způsobů, jak jim předcházet.

Pokud byly v práci zavedeny nové postupy, přesvědčte se, že očekávání týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci byla jasně sdělena před návratem do práce a během něj s cílem předejít jakýmkoli nejasnostem u zaměstnanců. Upozornění na nové postupy úklidu, systémy sdílení pracovních stolů, používání roušek a respirátorů a další nové zásady přispějí k tomu, aby se vaši zaměstnanci cítili pohodlně a bezpečně.

3. Postupný návrat na pracoviště

Vaši zaměstnanci mohli v uplynulém roce a půl pracovat na různých místech a návrat na obvyklé pracoviště pro ně může znamenat šok. S ohledem na tuto zásadní změnu každodenního rytmu můžete zaměstnance požádat, aby se na pracoviště vraceli postupně. Mohou se tak přizpůsobit a připomenout si nové prostředí. Například lze začít jedním dnem na pracovišti týdně a každých několik měsíců k němu přidat další den.

Zaměstnancům to umožní znovu začlenit do svého života dojíždění a také získat čas na uspořádání dalších povinností, jako je péče o děti, podle nového rozvrhu.

4. Vytvořte si plán

V průběhu pandemie panovala značná nejistota. Proto může plán zvládání budoucích epidemií a jiných mimořádných situací ohrožujících lidské zdraví pomoci snížit obavy a úzkost na pracovišti. Váš plán by se měl zabývat tím, jak se podnik přizpůsobí a zajistí kontinuitu provozu, pokud se sníží počet pracovníků kvůli zdravotním problémům nebo místním cestovním omezením. Měl by také obsahovat pokyny pro pracovní neschopnost a informace a podporu, ke kterým mají zaměstnanci přístup.

Jakmile plán vypracujete, nezapomeňte jej představit všem členům podniku. To zvýší důvěru v organizaci a pomůže zodpovědět případné dotazy zaměstnanců.

5. Podpořte dostupnou podporu

Pracoviště po pandemii nemusí fungovat stejně jako dříve a zaměstnanci tak budou mít spoustu otázek. Při sdělování provozních změn můžete kolegům nabídnout možnost klást otázky a získat přístup ke spolehlivým informacím. Se svými dotazy se mohou obracet na vedoucí pracovníky nebo personální oddělení, případně je sdílet v soukromém individuálním hovoru.

Dalším způsobem, jak motivovat zaměstnance po zdravotní krizi, která řadě z nich přivodila izolaci a osamělost, je podpora osvědčených postupů k zajištění dobrých pracovních podmínek.

Více informací o návratu na pracoviště po odeznění pandemie naleznete v našem článku Našich pět nejdůležitějších tipů pro zaměstnance vracející se na pracoviště.

 

Související odkazy:

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA)

Našich pět nejdůležitějších tipů pro zaměstnance vracející se na pracoviště

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
 • Rady a tipy
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.