Če želite, da bi vaš življenjepis pritegnil delodajalce in vam omogočil, da boste lahko konkurirali tudi bolj izkušenim iskalcem zaposlitve, morate vanj vključiti tudi svoje dosežke – ne glede na to, kako veliki ali mali so.
Kaj se uvršča med dosežke?
Na katero stvar v svojem poklicnem življenju ste najbolj ponosni? Mogoče niste ravno zaslužili milijonov, a med dosežke se uvrščajo tudi preproste stvari kot na primer dejstvo, da ste se soočili z osebnimi izzivi in se naučili nekaj novega ali da ste svojemu delodajalcu na inovativen način pomagali pri znižanju stroškov.
Vsak posameznik v svojem poklicnem življenju dosega majhne uspehe. Če niste prepričani, kaj vključiti, vam pri tem lahko pomaga pogovor z nekdanjimi sodelavci ali pa pregled prejetih priporočil. Ni nujno, da morajo biti vaši dosežki nenavadni – pomembno je, da izkazujejo vašo samozavest in razumevanje učinka vašega načina dela pri poslovanju ter da hkrati pokažejo vašo osredotočenost na doseganje rezultatov.
Seveda bodo v življenjepis vključeni tudi opisi nalog in dolžnosti, s poudarjanjem svojih dosežkov pa greste še korak dlje. Z navajanjem dosežkov pri vsakem opisu delovnega mesta lahko pokažete, da niste samo izpolnjevali določene vloge in opravljali nalog – prevzemali ste odgovornost, svoje naloge opravljali dobro in ustvarili pozitivne rezultate, ki so pomagali ostalim.
Ni nujno, da ste delo ustvarili sami. Če ste bili pozvani, da prevzamete določen projekt in ste ga z veseljem sprejeli ter dokončali v roku, hkrati pa ste z opravljenim projektom dosegli – ali celo presegli – pričakovane rezultate, to nedvomno šteje kot dosežek.
Razmislite o tem, kaj delodajalec pričakuje od novega zaposlenega. Če pokažete, kaj vse ste storili za druge, opozarjate na to, da izkazujete potencial tudi za doseganje višjih ciljev morebitnih delodajalcev.
Uporabite podatke
Najboljši način za predstavitev svojih dosežkov v življenjepisu je ta, da jih količinsko opredelite. Pri tem uporabite dejstva, številke in podatke, s katerimi boste pojasnili, katere cilje in, če je mogoče, katere spremembe ste dosegli. Razložite lahko na primer, kako ste zmanjšali stroške, povečali prodajo ali optimizirali določen postopek.
Vsak dosežek naj vam predstavlja krajšo zgodbo. Projekt ali nalogo uvodno predstavite in naštejte spretnosti, ki ste jih uporabili, ter konkretne ukrepe, ki ste jih izvedli. Nato sledi najpomembnejše: razložite koristi, ki jih je imelo podjetje in so nastale kot posledica vaših dejanj. Hkrati ne pozabite omeniti stvari, ki ste si jih naučili na podlagi teh izkušenj – delodajalci bodo želeli videti tudi vaš poklicni razvoj.
Povsem sprejemljivo je, da svoje dosežke poudarite in jih posebej poudarite na začetku svojega življenjepisa. Tu lahko omenite tudi prejete nagrade, opravljena usposabljanja in napredovanja.
Zavedajte se, da je življenjepis tista stvar, ki vam omogoča odpirati vrata, zato preveč podrobni opisi niso potrebni – podrobnosti lahko omenite med razgovori. Svoj življenjepis prilagodite vsaki prijavi posebej na zanimiv in privlačen način, s tem pa bo večja tudi možnost, da vas delodajalci povabijo na razgovor.
Želite še več nasvetov v zvezi s pripravo življenjepisa po meri? Preverite pet nasvetov za racionalizacijo življenjepisa. Zapomnite si tudi, da noben življenjepis ni popoln brez odličnega spremnega pisma!
Več o tem:
Poiščite Euresovega svetovalca
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar prireditev
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na Twitterju
EURES na LinkedInu
Več informacij
- Datum objave
- 21. marec 2018
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Namigi in nasveti
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles