Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy24 lutego 2022Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Przyłóż się i zdobądź wymarzoną pracę

Nie wiesz, czy potrafisz wywrzeć dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy? Podpowiadamy, jak zrobić dobre wrażenie i dostać wymarzoną pracę.  

Going the extra mile to land your dream job
EURES

1. Przygotuj się

Jeśli okaże się, że nie wiesz zbyt wiele o danej firmie lub branży, pracodawca będzie się zastanawiać, dlaczego w ogóle starasz się o tę pracę.Najlepiej zacząć od sprawdzenia strony internetowej potencjalnego pracodawcy.Przeczytaj wiadomości i artykuły opublikowane na stronie, a także sekcję „O nas”, żeby poznać historię przedsiębiorstwa i jego główne cele. Ale nie poprzestawaj na tym. Sprawdź też profil potencjalnego pracodawcy w mediach społecznościowych, takich jak LinkedIn, Twitter i Facebook. W ten sposób dowiesz się, co dzieje się tam na co dzień i jaka jest kultura przedsiębiorstwa.Dzięki wiedzy na temat przedsiębiorstwa pokażesz, że jesteś zainteresowany oferowanym stanowiskiem i poświęciłeś(-aś) tej sprawie swój czas i uwagę.

2. Zaplanuj scenariusz rozmowy

Kiedy już dowiesz się jak najwięcej o swoim potencjalnym pracodawcy, zastanów się, czego on będzie chciał dowiedzieć się o Tobie. Jeśli nie masz co tego pewności, znajdź w internecie najczęściej zadawane pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych. Przygotuj się do opowiedzenia rozmówcy o sobie, o swoim dotychczasowym doświadczeniu, umiejętnościach i mocnych stronach. Możesz też zostać zapytany(-a) o to, dlaczego ubiegasz się o tę pracę (skorzystaj z wcześniej zdobytej wiedzy o przedsiębiorstwie) i co możesz wnieść do zespołu. Zapisuj swoje odpowiedzi – to będzie Twój scenariusz rozmowy kwalifikacyjnej.

3. Ćwicz, ćwicz, ćwicz

Gdy masz już gotowy scenariusz, pora na próbę! Jeśli poćwiczysz sobie odpowiedzi na głos, podczas rozmowy kwalifikacyjnej odpowiesz na te pytania pewnie i płynnie. W toku rozmowy mogą pojawić się nowe pytania i na to powinieneś być przygotowany(-a). Możesz poprosić przyjaciela lub członka rodziny, aby przeprowadził z tobą „rozmowę o pracę”, używając Twojego zestawu pytań. W ten sposób przećwiczysz scenariusz i lepiej przygotujesz się do prawdziwej rozmowy. Zamiast po prostu czytać odpowiedzi z kartki, spróbuj nawiązać kontakt z rozmówcą i odpowiadać w sposób zachęcający do dialogu. Poproś znajomych i członków rodziny o uwagi. W ten sposób zdobędziesz pewność, że mówisz wyraźnie, nie za wolno ani nie za szybko, i że utrzymujesz kontakt wzrokowy.

4. Pomyśl o odpowiednim otoczeniu

Jeśli rozmowa kwalifikacyjna ma odbyć się online, wybierz odpowiednie miejsce. Aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, wybierz pomieszczenie bez uciążliwych dźwięków i z prostym tłem, takim jak biała ściana. Jeśli nie jest to możliwe, zadbaj o to, by Twoje otoczenie było schludne i uporządkowane. Podczas rozmowy wideo ogromne znaczenie ma oświetlenie – spróbuj więc znaleźć miejsce oświetlone naturalnym światłem i unikać ciemnych miejsc. W ten sposób osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną będzie Cię wyraźnie widzieć. Jeśli w domu nie masz takiego miejsca, rozważ udział w rozmowie kwalifikacyjnej z innego miejsca, na przykład z domu znajomego.

5. Pokaż, że zależy Ci na tej pracy

Skoro jest to Twoja wymarzona praca, Twój rozmówca powinien o tym wiedzieć! Wykorzystaj swoją wiedzę o przedsiębiorstwie i branży i wykaż swoje zaangażowanie. Ważne jest, aby podczas rozmowy okazywać zainteresowanie, zachowując jednocześnie przyjazny ton. Jeśli będziesz wyglądać na niezainteresowanego (np. będziesz rozglądać się po pokoju lub sprawdzać coś w telefonie), osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną nie tylko założy, że nie zależy Ci na stanowisku, o które się ubiegasz, ale też, że jeśli zostaniesz zatrudniony, trudno będzie nawiązać z Tobą kontakt.

Masz odpowiednie narzędzia, więc gdy zobaczysz ogłoszenie o wymarzonej pracy, prześlij zgłoszenie. Jeśli jeszcze nie natrafiłeś na takie ogłoszenie, sprawdź portal EURES, gdzie znajdziesz mnóstwo ofert pracy.

 

Powiązane linki:

LinkedIn

Twitter

Facebook

Portal EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
  • Porady i wskazówki
Powiązane sekcje
  • Pomoc i wsparcie
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.